JAKIE UZALEŻNIENIA LECZYMY?

Czym jest uzależnienie i jakie są rodzaje uzależnień?

Pod tym hasłem kryje się znacznie więcej niż myślimy. W społeczeństwie za uzależnienie uważa się alkoholizm, narkomanie czy hazard. A co z innymi uzależnieniami, które tak bardzo utrudniają nam życie? Oczywiście wszelkiego rodzaju używki są często głównym źródłem uzależnienia, ale nie jedynym. Uzależnienie przybiera różne formy przez tak wielu bagatelizowane. Uzależnieniem można nazwać każde zachowanie oraz czynność, nad którą dana osoba nie ma kontroli. 

 

Uzależnienia można podzielić na następujące rodzaje:

a) uzależnienie fizjologiczne – stanowi wynik biologicznej adaptacji układu nerwowego do obecności danej substancji psychoaktywnej. Zaliczamy tutaj: alkoholizm, nikotynizm, narkomanię czy lekomanię.

 

b) uzależnienia psychiczne – silna potrzeba stałego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, której niespełnienie jednak nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie potrafi bez pomocy z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych związanych ze zdobywaniem i konsumpcją. 

Uzależnienia psychiczne mogą wywołać różne czynności, które z czasem przeradzają się w uzależnienia behawioralne.

 

c) uzależnienia behawioralne – wielokrotne powtarzanie określonej czynności (lub grupy czynności) w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia czy uczucie zaspokojenia. Zaliczamy tutaj m.in.: hazard, pracoholizm, zakupoholizm, kompulsywne objadanie się, uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, od seksu, telefonu, internetu czy komputera.

Jak widać alkoholizm czy narkomania to nie jedyne znane nam uzależnienia. W ten sam sposób możemy uzależnić się od osoby, od marihuany czy zakupów. To ten sam proces i ten sam schemat działania, czyli nieumiejętności radzenia sobie z emocjami. Problem uzależnienia nie tkwi w przedmiocie uzależnienia, ale w nas samych. Często przedmiot uzależnienia pozwala znieść dotkliwą, z punktu widzenia danej osoby, pustkę wywołaną przez brak miłości, więzi z innymi ludźmi, celu życiowego, zdrowia, czy samoakceptacji. Jak widać pod słowem uzależnienie kryje się wiele, ale nie za wiele się o tym mówi. Dobrze zdawać sobie sprawę, że uzależnienie jest rodzajem choroby.

W naszym ośrodku leczenia uzależnień jesteśmy otwarci na każdego kto zmaga się z jakimkolwiek uzależnieniem. Wiemy, że proces wychodzenia z tej choroby jest taki sam w każdym z wyżej wymienionych przypadków. Jeśli jesteś osobą, która jest uzależniona, czekamy na Twój telefon. Z chęcią Ci pomożemy. 

Alkoholizm

Alkoholizm to choroba chroniczna i postępująca. Jeśli nie podejmie się leczenia oraz nie utrzyma abstynencji, może nawet prowadzić do śmierci. Rozwija się fazami – od spożywania dużych dawek alkoholu w gronie znajomych, wyszukiwania okazji do samotnego picia, poprzez spożywanie alkoholu ciągami z równie długimi okresami abstynencji, po zatrucie alkoholem – staje się on jedynym celem w życiu, wpływa na zaburzenia psychiczne, wzmożoną agresję oraz małą tolerancję alkoholu.

Objawami choroby jest brak kontroli nad wypijanymi ilościami alkoholu, stany depresyjne, drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce, majaczenie, które pojawiają się po ograniczeniu lub zaprzestaniu, brak świadomości, dezorientacja, zaniki pamięci. Im szybciej skorzystasz z pomocy, jaką oferuje ośrodek leczenia uzależnień, tym szybciej zawalczysz o siebie. 

Alkohol nie wymaga trawienia, przez co jest bezpośrednio wchłaniany z przewodu pokarmowego do krwi, a stamtąd już krótka droga do wszystkich narządów naszego organizmu. Nawet niewielkie ilości alkoholu osłabiają ośrodki w mózgu odpowiadające za koordynację nerwowo-ruchową oraz uwagę. 

Narkomania

Narkomania jest jedną z poważniejszych chorób współczesnego społeczeństwa. Regularne zażywanie narkotyków skutkuje silnym uzależnieniem psychicznym i fizjologicznym. Jest to uzależnienie od różnego rodzaju substancji chemicznych, które wpływają na czynność mózgu, ograniczają myślenie i powodują duże problemy z pamięcią. Oprócz narkotyków ciężkich możemy wyróżnić także dopalacze, które zmieniają funkcjonowanie układu nerwowego.

Narkomania charakteryzuje się głodem narkotycznym, przymusem zażywania środków odurzających oraz potrzebą zdobycia narkotyków za wszelką cenę. Narkomani mogą doświadczać różnych symptomów. Typowe są: zaczerwienienie oczu, rozszerzenie źrenic, nadpobudliwość na zmianę z ospałością, dziwny zapach włosów, katar. Uzależniony coraz częściej ma zły nastrój, zamyka się w sobie, staje się agresywny, zaniedbuje higienę osobistą, porzuca dotychczasowe zainteresowania. W ostatniej fazie pojawiają się paranoje narkotyczne, a czasami może dojść do śmierci.

Narkotyki wpływają negatywnie na prawie każdy narząd organizmu. Powodują udary mózgu, zawały serca, uszkodzenia nerek i wątroby, spadek masy ciała, zatory i ogólne wyniszczenie.

Lekomania

To uzależnienie od środków farmaceutycznych, które mogą uzależniać w ten sam sposób co narkotyki, dopalacze, czy alkohol. Lekomania, która nazywa jest też zależnością lekową, polega na problemie z odstawieniem przyjmowanego środka.

Obecnie, chcąc zapewnić sobie odpowiednią efektywność w prywatnie i zawodowo, sięgamy po różnego rodzaju środki: nasenne, uspokajające, euforyzujące czy dopingujące, od których można się bardzo szybko uzależnić. Przyzwyczajony organizm nie chce wychodzić ze stanu nieważkości, ponieważ wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego. 

Osoby uzależnione od leków przyjmują ich coraz większe dawki i bardzo często samodzielnie przedłużają sobie swoje kuracje. Lekomaniacy potrafią umawiać się do wielu specjalistów w celu zdobycia pożądanego środka i nie przyznawać się do tego przed najbliższymi. Kiedy lek się kończy pojawia się lęk przez nieporadzeniem sobie bez wspomagacza. Lekozależność wywołuje niepożądane skutki fizyczne i psychiczne, dlatego im szybciej taka osoba uda się na leczenie tym lepiej. 

Siecioholizm

Dynamiczny rozwój technologii spowodował powstanie nowego rodzaju uzależnienia: od internetu, gier, wideo i telefonu. Siecioholizm to jeden z najbardziej lekceważonych nałogów w dzisiejszych czasach, mimo, iż to tak samo poważne uzależnienie, jak każde inne. Charakteryzuje się niezwykle silną potrzebą ciągłego korzystania z telefonu i/lub dostępu do internetu. Uzależnieniu temu najczęściej towarzyszy ciągły lęk przed tym, że coś ważnego nas ominie.

Może polegać na przesadzaniu z grami internetowymi, zakupami on-line, korzystaniem z portali społecznościowych, czatowaniem, SMS-owaniem czy po prostu surfowaniem po różnego typu portalach. Mimo, iż skutki tego uzależnienia nie są często widziane gołym okiem, jak w przypadku wielu innych nałogów, to na przestrzeni czasu mogą nieść za sobą równie poważne konsekwencje, dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistami i podjąć leczenie uzależnienia od internetu czy telefonu w odpowiednim momencie.

Hazard

Patologiczny hazard polega na powtarzającym się uprawianiu hazardu, który staje się najważniejszy w życiu uzależnionego. Każda przegrana powoduje zmniejszenie szacunku do siebie oraz poczucia kontroli. Pojawia się żądza odzyskania straty, która stymuluje do poszukiwania komfortu psychicznego w kolejnych grach.

Czynniki, które wpływają na uzależnienie to przypadkowa duża wygrana, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami, samotność i problemy finansowe. Gry hazardowe są bardzo niebezpieczne, ponieważ na początku wydają się niewinną zabawą. Jak zawsze zaczyna się od “okazyjnej rundki”, a kończy na ogromnych długach. Chęć grania jest na tyle duża, że osoba uzależniona potrafi wydać wszystkie swoje oszczędności, zadłużyć najbliższych i doskonale się z tym kryć.  

Objawy uzależnienia to: zaabsorbowanie hazardem, potrzeba podwyższania stawek, podejmowanie bezskutecznych wysiłków mających na celu ograniczenie lub zaprzestanie hazardowego grania, okłamywanie członków rodziny, szukanie u innych pomocy finansowej. Przyczyn uzależnienia od hazardu jest tak samo wiele jak w przypadku innych uzależnień: niska samoocena, brak miłości i akceptacji, brak równowagi emocjonalnej, problemy w relacjach interpersonalnych. 

Nasz ośrodek terapii uzależnień pomoże rozpocząć Ci drogę w walce z Twoim uzależnieniem. Postaramy się zapewnić Ci najlepszą opiekę psychiczną oraz fizyczną.

Nikotynizm

Nie jest niczym szokującym zaobserwowanie palacza na ulicy, w barze czy w pracy. Palą młodzi i starzy, co znaczy, że bardzo dużo osób jest uzależnionych od środka jakim jest nikotyna. Nikotyna znajduje się w liściach i korzeniach tytoniu. Podczas palenia wchłaniana jest już w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych. Dostarczona do płuc przenika przez pęcherzyki płucne i dociera wraz z krwią do wszystkich komórek.

Nikotyna ma wpływ na nasze emocje. Substancje, które pod “dyktando” nikotyny produkuje mózg, wywołują uczucie przyjemności, dlatego popadamy w uzależnienie. Bardzo szybko nasz organizm domaga się systematycznych dawek nikotyny.

Palenie papierosów ma wiele negatywnych skutków, do których należą m.in.: choroby serca oraz innych narządów, zwiększona częstość bicia serca, zwężenie tętnic, uszkodzenie układu krążenia, czy wzrost ciśnienia krwi. 

Uzależnienie od jedzenia

Każdy człowiek potrzebuje jedzenia do przeżycia. Jest to zupełnie naturalną i oczywistą potrzebą. Właśnie z tego powodu tak ciężko rozpoznać moment, w którym zwykłe spożywanie pokarmów zmienia się w uzależnienie. W końcu nikogo nie zdziwi to, że jakaś osoba spożywa akurat posiłek.

Sama osoba uzależniona przez bardzo długi czas nie potrafi przyznać się do tego, że ma jakikolwiek problem. Z drugiej strony, pozostałe osoby, które na bieżąco nie przebywają z osobą uzależnioną, bardzo często nie są w stanie zauważyć i rozpoznać tego uzależnienia.

Niektórym wydaje się, że uzależnienie od jedzenia jest błahostką w porównaniu do na przykład alkoholizmu lub nikotynizmu. Nic bardziej mylnego. Tak się składa, że to uzależnienie jest równie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, kierują nim dokładnie te same mechanizmy, które uaktywniają się przy pozostałych nałogach. Przykładowo słodycze zjedzone przez osobę uzależnioną od cukru aktywują w jej mózgu dopaminę, dokładnie tak samo, jak robią to narkotyki w przypadku narkomanów.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl