TERAPIA UZALEŻNIEŃ

Metody pracy z pacjentami

Leczenie uzależnień w oparciu o innowacyjne metody

Prowadzona przez nas terapia uzależnień wykorzystuje wyłącznie najskuteczniejsze metody walki z nałogami, łącząc dobroczynne skutki klasycznej psychoterapii, a także pracy nad ciałem oraz sferą duchową. Korzystamy z dobrodziejstw nauki, inspirując się najnowocześniejszymi technikami terapeutycznymi o wielokrotnie potwierdzonej skuteczności – wprowadzając m.in.:
•    behawioralno-poznawczy trening umiejętności rozwiązywania problemów,
•    dialog motywujący,
•    poznawanie emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

Pobyt w naszym ośrodku terapii uzależnień to jednak coś więcej – wyróżniamy się tym, iż duży nacisk kładziemy na pracę z ciałem. Regularna praktyka medytacji, jogi czy ćwiczeń oddechowych wpływa wyciszająco na umysł, umożliwiając osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju, czego konsekwencją jest szybsze zapanowanie nad uzależnieniem.

Innowacyjna metoda leczenia uzależnień przynosi znakomite efekty nawet w przypadku ciężkich, wieloletnich nałogów, pozwalając odzyskać świadomość i kontrolę nad własnym życiem. Doskonałym przykładem jej skuteczności jest historia naszego założyciela, którą możesz poznać tutaj. Wszystkie stosowane w trakcie terapii uzależnień metody mogą być stosowane przez każdego z uczestników, niezależnie od jego kondycji fizycznej oraz psychicznej, gdyż są dostosowywane do pacjentów indywidualnie przez doświadczonych terapeutów.

Proponujemy leczenie uzależnień w kameralnych grupach (do 9 osób), dzięki czemu nasi specjaliści będą mogli poświęcić każdemu z pacjentów maksymalną ilość czasu oraz uwagi. Co więcej, każdy z naszych ekspertów posiada bogate doświadczenie w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi czy egzystencjalnymi.

W trakcie pobytu w ośrodku terapii uzależnień wręczymy pacjentom narzędzia niezbędne do samodzielnego egzystowania z dala od nałogu, umożliwiając im powrót do spokojnego, szczęśliwego życia. Bardzo często wspólnie z pacjentami poszukujemy substytutu nałogu w postaci nowego hobby, ciekawych aktywności czy motywujących celów. Taki kompleksowy plan leczenia pozwala na to, by dwutygodniowa terapia w Ośrodku Leczenia Uzależnień była maksymalnie skuteczna i stanowiła punkt wyjścia do życia bez nałogu. Więcej o tym dowiesz się z tej strony – terapia leczenia uzależnień innowacyjne metody.

Terapia uzależnień poprzez Jogę

Terapia uzależnień jogą pomaga jednocześnie leczyć umysł i ciało, a także uzależnienie fizyczne i psychiczne. Zmienia ciało i umysł uzależnionego, uwalnia go od stresu oraz poprawia stan zdrowia. Leczenie uzależnień jogą to świetny sposób na budowę silnego fizycznie ciała oraz walkę z różnymi objawami uzależnień. Jedną z największych zalet terapii jogą jest to, że osoba nie musi być silna fizycznie, aby rozpocząć naukę i systematycznie ćwiczyć. Dodatkowo dowiaduje się o swoim ciele i rozwija nad nim lepszą kontrolę.

Prywatna terapia uzależnień jogą pomaga znaleźć idealną równowagę między umysłem, ciałem i wewnętrznym duchem. Ta równowaga jest niezwykle korzystna dla ludzi, którzy żyli chaotycznie i poza kontrolą. Dodatkowo pomaga skoncentrować się na tym, co ważne, zablokować niepokoje i stresy, które nie są korzystne dla powrotu do zdrowia.

Jednym z głównych punktów terapii jogi jest zwiększenie samoświadomości osoby na poziomie fizycznym i psychologicznym. Kiedy uzależniony ćwiczy regularnie, uczy się samodzielnie relaksować. Dodatkowo umiejętność walki z negatywnymi emocjami może wykorzystywać, gdy odczuwa ból psychiczny, emocjonalny lub fizyczny. A na dalszym etapie osobie świadomie unikać uczuć, które mogą potencjalnie prowadzić go do nawrotu choroby.

Wiele ćwiczeń oddechowych wykonywanych przez pacjentów w trakcie terapii może zwiększać aktywność mózgu i poprawiać komunikację pomiędzy prawą i lewą stroną mózgu. Pacjent pracuje nad zachowaniem zdolności poznawczych.

Osoby cierpiące na uzależnienie od narkotyków lub alkoholu często mają nieprzyjemne zmiany nastroju i brak witalności. Joga pomaga pacjentom uzyskać bardziej pozytywne nastawienie do życia, nastrój oraz zwiększyć ich witalność.

Leczenie uzależnień jogą wykonuje się powoli i cicho, spokojnymi ruchami. Joga jest uważana za formę mediacji, a jej skutki są często określane jako duchowe. Ta duchowość oznacza, że dana osoba jest w stanie połączyć się ze swoim ciałem i umysłem.

Nasz ośrodek wspiera szkoła jogi i medytacji Hridaya. Ośrodek zapewnia zarówno program przygotowywany przez jego założyciela Sahadja jak i nauczycieli, którzy pracują z naszymi pacjentami.

Hridaya Joga

Hridaya Joga to joga duchowego Serca. Praktyki hatha jogi, medytacje i nauczania Hridayi prowadzą do wejścia w najgłębszy wymiar rzeczywistości, który w różnych tradycjach duchowych jest nazywany Bogiem, absolutem, miłością, nieskończonością, a we wspólnocie Hridayi po prostu Sercem.

Celem jest doświadczenie rzeczywistości wychodzącej poza tymczasowy wymiar naszego człowieczeństwa, ciała, emocji, myśli, i poznanie serca Boga w głębi ludzkiego serca, co prowadzi do przebaczenia, uzdrowienia ran, uwolnienia od problemów emocjonalnych, nałogów, i do życia z otwartym sercem.

Patronem wspólnoty Hridaya Joga jest Ramana Maharshi, hinduski mistyk, który żył w pierwszej połowie XX-go wieku. Wanda Dynowska, polska joginka związana z Józefem Piłsudskim, Karolem Wojtyłą, Gandhim i Dalai Lamą, była uczennicą Ramany Maharshiego i napisała o nim takie słowa: „Gdy się starało zbliżyć swą ludzką świadomość do Maharshiego, spotykało się bezkres, nieskończoną, niemożliwą do ogarnięcia wielkość, jakby jego indywidualność nie istniała oddzielnie od Świadomości Kosmicznej. Odczuwało się w nim Boga, niejako bezpośrednio, „dotykalnie”. Osobiście widziałam w nim „soczewkę” Bożej światłości, żywą, nieskończoną Prawdę, a nie człowieka. Takim pozostał dla mnie zawsze.” O łączności Ramany Maharshiego z Polską, Wanda Dynowska pisała: „Maharshi dużo wiedział o Polsce. Nieraz pytał o Polskę, czytał i pomagał na przestrzeń. Łączność z Polską nie przerwała się i po jego odejściu. Wiem, iż Maharshi jest bardzo aktywny w pomaganiu każdemu, kto się doń w Polsce zwraca, i… całemu krajowi.”

Nauczania Ramany Maharshiego są oparte na pytaniu: „Kim jestem?” jako drodze do najpełniejszego poznania siebie, do oświecenia. To pytanie, stosowane w medytacji Hridaya, prowadzi do głębokiej ciszy Serca, w której znikają myśli i pojawia się doświadczenie istoty naszego istnienia: niezmienne, nieskończone „Ja Jestem”.

Oto strony wspólnoty Hridaya Joga w Meksyku i we Francji. Zapraszamy do podroży w głąb Serca.

https://hridaya-yoga.com/

https://hridaya-yoga.fr/

Medytacja

Medytacja może być bardzo korzystna dla każdego, kto stara się przezwyciężyć uzależnienie. Pomaga stawić opór chęci sięgania po używki oraz uniknąć nawrotów. Dobrze łączyć ją z innymi metodami leczenia np. tradycyjną terapią uzależnień oraz jogą. Medytacja opiera się głównie na ćwiczeniach oddechowych oraz zwalnianiu myśli, aby doprowadzić do stanu tzw. oderwania. Stosuje się ją w celu wzmocnienia więzi duchowych i oświecenia. Jej praktyka polega na wyciszeniu umysłu i skoncentrowaniu się na konkretnej myśli lub idei.

W każdym przypadku obiektywność jest głównym celem, ponieważ może mieć wyzwalający efekt dla osób, które czują się pogrążone i przytłoczone przez negatywne myśli. U podstaw medytacji jest dążenie do wewnętrznego spokoju. Pacjenci uczą się postrzegać własne impulsy z perspektywy trzeciej osoby. Czyniąc to, mają szansę do kultywowania spokoju oraz zadowolenia bez uciekania się do spożycia alkoholu lub innych uzależniających substancji.

Medytacja odgrywa ważną rolę w trakcie terapii uzależnień. Zapobiega nawrotom oraz uczy jak panować nad swoimi emocjami. Jej ogromną zaletą jest fakt, że pacjenci mogą sami ją praktykować nawet po zakończeniu początkowego okresu terapii. Medytacja zmienia sposób, w jaki mózg przetwarza samoświadomość, introspekcję, lęk i stres. Uzależnieni mogą rozsądnie oceniać codzienne sytuacje i reagować na nie w bardziej odpowiedni sposób – bez pomocy narkotyków czy alkoholu.

Ćwiczenie medytacyjne łączą medytację z ruchem fizycznym. W ćwiczeniu medytacyjnym osoba przechodzi przez serię ułożonych ruchów w celu zwiększenia elastyczności i siły, a także poprawia oddychanie. Postawy poprawiają pewność siebie i dobre samopoczucie uzależnionego. Techniki oddychania sprzyjają relaksacji, która łagodzi stres, frustrację i inne negatywne emocje.

Animal Assisted Therapy

Terapia uzależnień z udziałem zwierząt jest interakcją pomiędzy osobą uzależnioną, a wyszkolonym zwierzęciem. Obejmuje także opiekuna zwierzęcia. Jej celem jest niesienie pomocy osobie walczącej z uzależnieniem, w wyzdrowieniu oraz przezwyciężeniu problemów zdrowotnym lub zaburzeń psychicznych.

Leczenie uzależnień z udziałem zwierząt to formalny, uporządkowany zestaw sesji, który pomaga ludziom osiągnąć konkretne cele w ich leczeniu. Obejmuje swobodne spotkania, w których zwierzę i jego opiekun wchodzą w pierwsze interakcję z gościem. Interakcja z przyjacielsko nastawionym zwierzęciem może pomóc w wielu problemach fizycznych i psychicznych. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawić ogólne zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Uwalnia endorfiny, które dają efekt uspokajający oraz łagodzić ból, zmniejsza stres i poprawia ogólny stan psychiczny uzależnionego. Prywatną terapię uzależnień z udziałem zwierząt można stosować na wiele różnych sposobów, a jej cele są ważną częścią całościowej terapii, ponieważ postępy są śledzone podczas zorganizowanych sesji.

Cele programu naszej terapii uzależnień z udziałem zwierząt obejmują: poprawę zdolności motorycznych, usprawnienie ruchu wspomaganego lub niezależnego, wzrost samooceny, zwiększenie komunikacji werbalnej, rozwijanie umiejętności społecznych, zwiększenie gotowości do przyłączenia się do działań, poprawa interakcji z innymi.

Dzięki terapii gość czuje się szczęśliwszy, ma mniej stanów depresyjnych oraz poprawia swoje nastawienie do życia. Zmniejsza się jego poczucie samotności, izolacji, poprzez zyskanie przyjaźnie nastawionego towarzysza. Zmniejsza się poczucie niepokoju i wzrasta chęć zachowań empatycznych.

Podczas leczenia uzależnień uczestnicy odczuwają mniejszy niepokój, jeśli zwierzę jest obecne. Są bardziej zmotywowani do powrotu do zdrowia i wykonywania terapii podczas pracy ze zwierzęciem. Są również bardziej zmotywowani do większej interakcji z pracownikami prowadzącymi terapię oraz swoimi bliskimi.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


Informacje

adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

zadzwoń do nas: +48 603 241 264
WhatsApp:
+48 603 241 264

e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl