TERAPIA UZALEŻNIEŃ

Metody pracy z pacjentami

Leczenie uzależnień w oparciu o innowacyjne metody

Prowadzona przez nas terapia uzależnień wykorzystuje wyłącznie najskuteczniejsze metody walki z nałogami, łącząc dobroczynne skutki klasycznej psychoterapii, a także pracy nad ciałem oraz sferą duchową. Korzystamy z dobrodziejstw nauki, inspirując się najnowocześniejszymi technikami terapeutycznymi o wielokrotnie potwierdzonej skuteczności – wprowadzając m.in.:
•    behawioralno-poznawczy trening umiejętności rozwiązywania problemów,
•    dialog motywujący,
•    poznawanie emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

Pobyt w naszym ośrodku terapii uzależnień to jednak coś więcej – wyróżniamy się tym, iż duży nacisk kładziemy na pracę z ciałem. Regularna praktyka medytacji, jogi czy ćwiczeń oddechowych wpływa wyciszająco na umysł, umożliwiając osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju, czego konsekwencją jest szybsze zapanowanie nad uzależnieniem.

Innowacyjna metoda leczenia uzależnień przynosi znakomite efekty nawet w przypadku ciężkich, wieloletnich nałogów, pozwalając odzyskać świadomość i kontrolę nad własnym życiem. Doskonałym przykładem jej skuteczności jest historia naszego założyciela, którą możesz poznać tutaj. Wszystkie stosowane w trakcie terapii uzależnień metody mogą być stosowane przez każdego z uczestników, niezależnie od jego kondycji fizycznej oraz psychicznej, gdyż są dostosowywane do pacjentów indywidualnie przez doświadczonych terapeutów.

Proponujemy leczenie uzależnień w kameralnych grupach (do 9 osób), dzięki czemu nasi specjaliści będą mogli poświęcić każdemu z pacjentów maksymalną ilość czasu oraz uwagi. Co więcej, każdy z naszych ekspertów posiada bogate doświadczenie w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi czy egzystencjalnymi.

W trakcie pobytu w ośrodku terapii uzależnień wręczymy pacjentom narzędzia niezbędne do samodzielnego egzystowania z dala od nałogu, umożliwiając im powrót do spokojnego, szczęśliwego życia. Bardzo często wspólnie z pacjentami poszukujemy substytutu nałogu w postaci nowego hobby, ciekawych aktywności czy motywujących celów. Taki kompleksowy plan leczenia pozwala na to, by dwutygodniowa terapia w Ośrodku Leczenia Uzależnień była maksymalnie skuteczna i stanowiła punkt wyjścia do życia bez nałogu. Więcej o tym dowiesz się z tej strony – terapia leczenia uzależnień innowacyjne metody.

Terapia uzależnień poprzez Jogę

Terapia uzależnień jogą pomaga jednocześnie leczyć umysł i ciało, a także uzależnienie fizyczne i psychiczne. Zmienia ciało i umysł uzależnionego, uwalnia go od stresu oraz poprawia stan zdrowia. Leczenie uzależnień jogą to świetny sposób na budowę silnego fizycznie ciała oraz walkę z różnymi objawami uzależnień. Jedną z największych zalet terapii jogą jest to, że osoba nie musi być silna fizycznie, aby rozpocząć naukę i systematycznie ćwiczyć. Dodatkowo dowiaduje się o swoim ciele i rozwija nad nim lepszą kontrolę.

Prywatna terapia uzależnień jogą pomaga znaleźć idealną równowagę między umysłem, ciałem i wewnętrznym duchem. Ta równowaga jest niezwykle korzystna dla ludzi, którzy żyli chaotycznie i poza kontrolą. Dodatkowo pomaga skoncentrować się na tym, co ważne, zablokować niepokoje i stresy, które nie są korzystne dla powrotu do zdrowia.

Jednym z głównych punktów terapii jogi jest zwiększenie samoświadomości osoby na poziomie fizycznym i psychologicznym. Kiedy uzależniony ćwiczy regularnie, uczy się samodzielnie relaksować. Dodatkowo umiejętność walki z negatywnymi emocjami może wykorzystywać, gdy odczuwa ból psychiczny, emocjonalny lub fizyczny. A na dalszym etapie osobie świadomie unikać uczuć, które mogą potencjalnie prowadzić go do nawrotu choroby.

Wiele ćwiczeń oddechowych wykonywanych przez pacjentów w trakcie terapii może zwiększać aktywność mózgu i poprawiać komunikację pomiędzy prawą i lewą stroną mózgu. Pacjent pracuje nad zachowaniem zdolności poznawczych.

Osoby cierpiące na uzależnienie od narkotyków lub alkoholu często mają nieprzyjemne zmiany nastroju i brak witalności. Joga pomaga pacjentom uzyskać bardziej pozytywne nastawienie do życia, nastrój oraz zwiększyć ich witalność.

Leczenie uzależnień jogą wykonuje się powoli i cicho, spokojnymi ruchami. Joga jest uważana za formę mediacji, a jej skutki są często określane jako duchowe. Ta duchowość oznacza, że dana osoba jest w stanie połączyć się ze swoim ciałem i umysłem.

W ośrodku praktykowane są dwa rodzaje jogi: kundalini joga oraz hridaya.

Kundalini Joga

Joga kundalini to najbardziej mistyczna odmiana jogi, która łączy w sobie wszystkie techniki oddziaływania na umysł i ciało: ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry, mudry (ułożenia rąk) oraz relaksację. W ośrodku uzależnień ten rodzaj jogi cieszy się dużą popularnością i jest zachwalany przez odwiedzających, zarówno tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Kundalini joga została spopularyzowana w USA i Europie Zachodniej przez Yogi Bhajana – hinduskiego nauczyciela w 1969 roku. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych technik i stosowana przez wielkie osobistości na całym świecie.

Kundalini Joga jest stworzona dla każdego, a szczególnie dla człowieka XXI w., który narażony jest na wiele negatywnych bodźców zewnętrznych i na co dzień ma do czynienia z dużą ilością stresu. Yogi Bhajan nazywał kundalini jogę technologia przyszłości, która będzie szczególnie potrzebna nadchodzącym pokoleniom ze względu na tempo życia i jego wpływ na nasz układ nerwowy i hormonalny. Od równowagi i sprawności funkcjonowania tych dwóch układów, na których kundalini joga się koncentruje, zależy proces wewnętrznego uzdrawiania i zwiększenia świadomości. Podczas praktyki świadomie podchodzimy do naszego ciała oraz umysłu próbując skonfrontować się z tym co do nas przychodzi w postaci myśli czy doznań w ciele. Kundalini Joga poprzez prace z ciałem (asany), oddechem (pranajama) i umysłem (medytacje) ma na celu zrównoważenie wewnętrznych ośrodków energetycznych, transformacje energii oraz udrożnienie blokad, co w rezultacie prowadzi do równowagi psychicznej, emocjonalnej oraz fizycznej. Kundalini joga pomaga w rozbudzeniu energii, która jest uśpionym potencjałem każdego człowieka oraz świadomym „ukierunkowaniu” jej. Jest prostą i skuteczną techniką dostosowaną do każdego stopnia sprawności i nie wymaga żadnych umiejętności. Poprzez regularną praktykę możemy zapanować nad swoimi myślami, wyeliminować negatywne wzorce myślowe, zwiększyć wiarę we własne możliwości, zmniejszyć napięcia usprawniając układ nerwowy, zharmonizować ciało i dzięki temu odczuwać inną jakość życia oraz ogólną poprawę samopoczucia. 

W ośrodku praktykowana jest również inna odmiana jogi zwana Hridaya.

Medytacja

Medytacja może być bardzo korzystna dla każdego, kto stara się przezwyciężyć uzależnienie. Pomaga stawić opór chęci sięgania po używki oraz uniknąć nawrotów. Dobrze łączyć ją z innymi metodami leczenia np. tradycyjną terapią uzależnień oraz jogą. Medytacja opiera się głównie na ćwiczeniach oddechowych oraz zwalnianiu myśli, aby doprowadzić do stanu tzw. oderwania. Stosuje się ją w celu wzmocnienia więzi duchowych i oświecenia. Jej praktyka polega na wyciszeniu umysłu i skoncentrowaniu się na konkretnej myśli lub idei.

W każdym przypadku obiektywność jest głównym celem, ponieważ może mieć wyzwalający efekt dla osób, które czują się pogrążone i przytłoczone przez negatywne myśli. U podstaw medytacji jest dążenie do wewnętrznego spokoju. Pacjenci uczą się postrzegać własne impulsy z perspektywy trzeciej osoby. Czyniąc to, mają szansę do kultywowania spokoju oraz zadowolenia bez uciekania się do spożycia alkoholu lub innych uzależniających substancji.

Medytacja odgrywa ważną rolę w trakcie terapii uzależnień. Zapobiega nawrotom oraz uczy jak panować nad swoimi emocjami. Jej ogromną zaletą jest fakt, że pacjenci mogą sami ją praktykować nawet po zakończeniu początkowego okresu terapii. Medytacja zmienia sposób, w jaki mózg przetwarza samoświadomość, introspekcję, lęk i stres. Uzależnieni mogą rozsądnie oceniać codzienne sytuacje i reagować na nie w bardziej odpowiedni sposób – bez pomocy narkotyków czy alkoholu.

Ćwiczenie medytacyjne łączą medytację z ruchem fizycznym. W ćwiczeniu medytacyjnym osoba przechodzi przez serię ułożonych ruchów w celu zwiększenia elastyczności i siły, a także poprawia oddychanie. Postawy poprawiają pewność siebie i dobre samopoczucie uzależnionego. Techniki oddychania sprzyjają relaksacji, która łagodzi stres, frustrację i inne negatywne emocje.

Animal Assisted Activities

Animal assisted activities to działania przy udziale zwierząt, które mają na celu poprawę jakości życia na różnych płaszczyznach. Angażują pacjenta do budowania relacji ze zwierzęciem, stymulują jego działanie i zwiększają jego inicjatywę.

AAA na Ranczu stosowane jest w zakresie onoterapii, czyli terapii z udziałem osłów. Na terenie ośrodka uzależnień mamy dwa osły, które są częścią naszej społeczności i tworzą z nami rodzinę. Jak każda tego typu terapia jest terapią wspomagającą, a więc tylko uzupełnia właściwe działania terapeutyczne pod okiem doświadczonego psychoterapeuty.

Cechy, które sprawiają, że osioł jest odpowiednim zwierzęciem do współpracy z człowiekiem to między innymi jego wygląd oraz wzrost, który nie wzbudza lęku. Również jego powolny chód skutkuje większą stabilnością oraz poczuciem bezpieczeństwa. Osioł to zwierzę o dużej cierpliwości, poczuciu obowiązku oraz oddaniu. Jest doskonały do budowania relacji z człowiekiem, jednocześnie nie powodując żadnego niepokoju czy zwątpienia.

Współpraca z osłem ma na celu motywować do działania i zwiększać spontaniczność. Osoba nawiązująca z nim kontakt wycisza swoje emocje i praktykuje zdolności komunikacyjne ze szczególnym uwzględnieniem świata zwierząt oraz roślin. Osioł współpracuje z człowiekiem bez większych problemów i ma do tego odpowiednie zdolności genetyczne. Jego obecność we Włoszech była zawsze powszechna i zawsze był on blisko człowieka.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl