OŚRODEK LECZENIA

UZALEŻNIEŃ

RANCZO SALEMI

SYCYLIA

ODKRYJ SWÓJ POTENCJAŁ,

a znajdziesz drogę do szczęścia

ABY PRZEBYĆ

TYSIĄC MIL,

trzeba zrobić pierwszy krok

NIEWAŻNE JAK STAWIASZ KROKI, ważne byś się nie zatrzymywał

OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ

RANCZO SALEMI

SYCYLIA

ODKRYJ SWÓJ POTENCJAŁ, a znajdziesz drogę do szczęścia

NIEWAŻNE JAK STAWIASZ KROKI, ważne byś się nie zatrzymywał

ABY PRZEBYĆ TYSIĄC MIL trzeba zrobić pierwszy krok

 

Ośrodek leczenia uzależnień Ranczo Salemi

 

Co odróżnia nas od innych prywatnych ośrodków?

ośrodek leczenia uzależnień za granicą

Terapia odbywa się w malowniczej sycylii

To pierwszy taki ośrodek leczenia uzależnień dla Polaków za granicą.

ośrodek leczenia uzależnień psychoterapia

W terapii uzależnień pracujemy holistycznie

To pierwszy ośrodek, w którym łączona jest tradycyjna psychoterapia
z elementami jogi i medytacji, przy czym praca z ciałem jest integralną częścią terapii, a instruktorzy dostępni są dla gości przez cały czas trwania pobytu w ośrodku.

ośrodek leczenia uzależnień psychoterapia

Aktywizujemy osoby uzależnione

Oferując dodatkowe aktywności, kładziemy dużo uwagi,  by aktywizować osoby uzależnione, pomagając odnaleźć zdrowe i konstruktywne zachowania, które będą przynosiły im radość po wyjściu z ośrodka.

ośrodek leczenia uzależnień psychoterapia

Terapie uzależnień wspieramy słońcem 😉

Słońce, którego na Sycylii nigdy nam nie brakuje, jest czynnikiem bardzo sprzyjającym rekonwalescencji, tak samo, jak wszechobecna tu zieleń – oba te czynniki pomagają uzyskać w krótszym czasie znacznie lepsze efekty terapii uzależnień.

ośrodek leczenia uzależnień psychoterapia

Metoda Wima Hofa w terapii uzależnień

Od nowego roku proponujemy klientom uczestniczenie w treningu inspirowanym metodą Wima Hofa. Dzięki wykorzystaniu technik oddechowych, ekspozycji na zimno i zaangażowania, szybciej leczymy biologiczne podłoże uzależnień!

Ośrodek przyjazny osobom religijnym

Jesteśmy otwarci na różne formy duchowości, jednocześnie szanując wyznanie naszych gości. Umożliwiamy chętnym udział w niedzielnych nabożeństwach. 

Wywiad z założycielem ośrodka leczenia uzależnień
Talk-Show – 20m2

 

Posłuchaj historii o tym jak powstał ośrodek, poznaj założyciela i przekonaj się,

że nasz ośrodek jest idealnym miejscem, aby Cię wesprzeć jeśli potrzebujesz pomocy.

Co jeszcze oferujemy pacjentom w terapii leczenia uzależnień?

ośrodek leczenia uzależnień na Sycylii malownicze położenie
Malownicze położenie wśród plantacji winogron, gajów oliwnych, w zaciszu Sycylijskiej przyrody
sycylijskie góry możliwość zwiedzenia zakątków Sycylii w okolicy Ośrodka Terapii
Wspólne zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Sycylii
sycylijskie góry możliwość zwiedzenia zakątków Sycylii w okolicy Ośrodka Terapii
Animal Assisted Activities, czyli działania z udziałem zwierząt, które mają na celu poprawę jakości życia na różnych płaszczyznach
sycylijskie góry możliwość zwiedzenia zakątków Sycylii w okolicy Ośrodka Terapii
Korzystanie z gorących źródeł Segestane

A przy tym cały rok jest ciepło i przyjemnie!

Chęć pomocy innym w walce z uzależnieniami pojawiła się w trakcie podróży po Ameryce Łacińskiej, gdzie odkryłem uzdrawiającą moc jogi i medytacji połączonej z tradycyjną psychoterapią. Jestem alkoholikiem, a podróż pomogła mi znaleźć sposób na utrzymanie trzeźwości i przewartościowanie życiowych priorytetów. Stworzyłem ośrodek terapii uzależnień gdzie metody, które pomogły mi w trudnych chwilach stały się podstawą terapii, a samo miejsce domem dla walczących z uzależnieniem.

Paweł Durakiewicz założyciel Ośrodka Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi na Sycylii

– Paweł Durakiewicz, założyciel Ośrodka.

NASZA MISJA

“Niesiemy pomoc i wsparcie osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, hazardu oraz internetu i telefonu. Stworzyliśmy kameralny, przytulny ośrodek leczenia uzależnień, w którym dajemy nadzieję na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Wiemy, że tylko poprzez ogromne zrozumienie, szacunek, bezpieczeństwo oraz akceptację, odwyk ma szansę powodzenia. Poprzez zdobyte doświadczenie rozumiemy potrzeby naszych gości, którzy szukają szczęścia i swojego miejsca na Ziemi. Łączymy tradycyjną psychoterapię z elementami yogi i medytacji, które uczą, w jaki sposób przejmować kontrolę nad swoimi myślami, emocjami oraz ciałem, aby nasza terapia uzależnień była maksymalnie skuteczna.” ”Medytacja uczy jak radzić sobie z natrętnymi myślami, odzyskiwać spokój wewnętrzny i kontakt z samym sobą. Uczy jak dostrzegać dobroć, która jest dookoła nas. Joga pomaga odblokować emocje, wewnętrzne napięcia i zrelaksować ciało, a także odkryć piękno otaczającego nas Świata.”

UROKI SŁONECZNEJ SYCYLII

Gdzie prowadzimy terapię uzależnień?

Nasz ośrodek terapii uzależnień wyróżnia malownicze położenie – pośród gór Sycylii, na wysokości 500 m n.p.m, na uboczu w okolicach miasteczka Salemi. Do najbliższego szpitala są 3km, a w pobliżu jest również poczta i posterunek policji, co zapewnia niezbędne bezpieczeństwo. Słoneczna pogoda utrzymuje się tu przez cały rok, a przyjazny klimat sprawia, że każdy może poczuć się jak w domu. Oferujemy zdrową kuchnię, przygotowywaną w większości z ekologicznych, certyfikowanych produktów, na którą składają się lokalne włoskie potrawy, połączone z kuchniami świata i nasza rodzimą polską. Warzywa i owoce kupujemy od lokalnych dostawców. Jednorazowo w naszym ośrodku może przebywać do 9 osób. Zależało nam na tym, aby stworzyć kameralne, pełne ciepła i spokoju miejsce, w którym terapia uzależnień przebiega swoim tempem, bez zbędnego pośpiechu. Sycylia to największa włoska wyspa, która fascynuje swoją egzotyką, bogactwem zabytków i wyjątkowym klimatem. Bez wątpienia jej urok podkreśla wagę naszej misji i jest idealnym zapleczem do prowadzonych przez nas zajęć. zobacz więcej »

METODY PRACY Z PACJENTAMI

które wykorzystuje nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień

program terapeutyczny oparty na Modelu Minnesota
W naszym ośrodku terapii uzależnień integrujemy różne podejścia terapeutyczne. Staramy się wykorzystywać metody z najlepiej potwierdzoną skutecznością. Są one oparte zarówno na badaniach naukowych, jak i doświadczeniach z pracy terapeutycznej specjalistów stosujących wybrane z nich. Metody wykorzystywane w czasie pracy grupowej, bądź indywidualnej, to elementy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, dialog motywujący czy behawioralno-poznawczy trening umiejętności rozwiązywania problemów oraz poznawanie emocji i sposobów radzenia sobie z nimi. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków na świecie, który łączy w integralny sposób psychoterapię z pracą z ciałem. Wykorzystujemy jej dobroczynny wpływ na zmniejszenie napięć mięśniowych, uzyskanie wewnętrznego spokoju i rozwoju sfery duchowej. Dotykamy tego obszaru poprzez jogę, medytację, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Praca z ciałem, którą wykorzystujemy, może być realizowana przez wszystkich uczestników, również przez początkujących, bez względu na wcześniejsze doświadczenia. Terapię prowadzimy w małych, kameralnych grupach, z wielkim naciskiem na poufność i komfort pracy. Wszystkich motywujemy do kontynuacji pracy własnej po zakończeniu terapii i staramy się wyposażyć w odpowiednie narzędzia.
Joga w leczeniu uzależnień pełni ogromną rolę. Praktyka jogi jest pracą z ciałem fizycznym. Usprawnia krążenie prany w kanałach energetycznych, powodując uzupełnienie jej niedoborów. Umożliwia pośrednią kontrolę nad procesami zachodzącymi w organizmie, ponieważ Asany wpływają na konkretne centra nerwowe. Wykonywanie Asan stymuluje wydzielanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za dobry nastrój oraz stan spokoju. Dodatkowo joga wyrównuje poziom hormonów, których zaburzenia pogarszają stan osób uzależnionych od różnych używek lub cierpiących na depresję. Nieodłącznym elementem jogi jest praca z oddechem. Z każdym wdechem do naszego ciała wnika energia życia – zwana praną. Oddech jest potężnym narzędziem pracy z emocjami. Techniki oddechowe mają bardzo silny wpływ na samopoczucie. Inaczej oddychamy w stresie, głębokim smutku oraz w poczuciu szczęścia. Oddychając świadomie, możemy wywołać stan równowagi i radości. Przekłada się to na perfekcyjną pracę mózgu oraz idealny poziom substancji odpowiedzialnych za nastrój. Joga to w końcu wyciszenie fal umysłu. Dzieje się to tylko wtedy, gdy świadomość przestaje identyfikować się z myślami oraz emocjami. Umysł jest jak tafla spokojnego oceanu, a ten stan opisywany jest jako stan absolutnego szczęścia.
joga jako metoda leczenia uzależnień w Ośrodku Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi
medytacja jako metoda terapii w Ośrodku Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi

Równie ważną metodą pracy z nałogami, którą wykorzystujemy w naszym ośrodku leczenia uzależnień, jest medytacja. Wprowadza nas w stan wyciszenia zatrzymując natłok myśli co pomaga odzyskać spokój wewnętrzny oraz harmonie ciała, duszy i umysłu. Nawiązując kontakt z samym sobą spoglądamy na świat z innej perspektywy i dostrzegamy nowe, nieznane dotąd możliwości. Głęboka relaksacja potrafi zmienić jakość życia i pomaga przejąć całkowitą odpowiedzialność za pracę swojego umysłu. Identyfikacja z myślami jest źródłem cierpienia, szczególnie osób uzależnionych, które uniemożliwia im normalne życie. Medytacja jest narzędziem skutecznej kontroli nad cierpieniem – chory uczy się, w jaki sposób obserwować myśli, jednocześnie osłabiając identyfikację z nim. Pracę z medytacją rozpoczynamy od obserwacji własnego oddechu, emocji oraz reakcji, bez podążania za wyobrażeniami, oceniania samego siebie lub treści myśli. Medytacja pozwala podejmować świadome decyzje o swoim samopoczuciu, dawać przestrzeń sobie oraz innym i neutralnie obserwować środowisko. Dodatkowo pacjent poznaje samego siebie, buduje poczucie własnej wartości, pewność siebie – odkrywa własny potencjał i drogę do szczęścia.

METODY PRACY Z PACJENTAMI

które wykorzystuje nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień

program terapeutyczny oparty na Modelu Minnesota
W naszym ośrodku terapii uzależnień integrujemy różne podejścia terapeutyczne. Staramy się wykorzystywać metody z najlepiej potwierdzoną skutecznością. Są one oparte zarówno na badaniach naukowych, jak i doświadczeniach z pracy terapeutycznej specjalistów stosujących wybrane z nich. Metody wykorzystywane w czasie pracy grupowej, bądź indywidualnej, to elementy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, dialog motywujący czy behawioralno-poznawczy trening umiejętności rozwiązywania problemów oraz poznawanie emocji i sposobów radzenia sobie z nimi. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków na świecie, który łączy w integralny sposób psychoterapię z pracą z ciałem. Wykorzystujemy jej dobroczynny wpływ na zmniejszenie napięć mięśniowych, uzyskanie wewnętrznego spokoju i rozwoju sfery duchowej. Dotykamy tego obszaru poprzez jogę, medytację, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Praca z ciałem, którą wykorzystujemy, może być realizowana przez wszystkich uczestników, również przez początkujących, bez względu na wcześniejsze doświadczenia. Terapię prowadzimy w małych, kameralnych grupach, z wielkim naciskiem na poufność i komfort pracy. Wszystkich motywujemy do kontynuacji pracy własnej po zakończeniu terapii i staramy się wyposażyć w odpowiednie narzędzia.
joga jako metoda leczenia uzależnień w Ośrodku Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi
Joga w leczeniu uzależnień pełni ogromną rolę. Praktyka jogi, a konkretnie hatha-yogi, jest pracą z ciałem fizycznym. Usprawnia krążenie prany w kanałach energetycznych, powodując uzupełnienie jej niedoborów. Umożliwia pośrednią kontrolę nad procesami zachodzącymi w organizmie, ponieważ Asany wpływają na konkretne centra nerwowe. Wykonywanie Asan stymuluje wydzielanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za dobry nastrój oraz stan spokoju. Dodatkowo joga wyrównuje poziom hormonów, których zaburzenia pogarszają stan osób uzależnionych od różnych używek lub cierpiących na depresję. Nieodłącznym elementem jogi jest praca z oddechem. Z każdym wdechem do naszego ciała wnika energia życia – zwana praną. Oddech jest potężnym narzędziem pracy z emocjami. Techniki oddechowe mają bardzo silny wpływ na samopoczucie. Inaczej oddychamy w stresie, głębokim smutku oraz w poczuciu szczęścia. Oddychając świadomie, możemy wywołać stan równowagi i radości. Przekłada się to na perfekcyjną pracę mózgu oraz idealny poziom substancji odpowiedzialnych za nastrój. Joga to w końcu wyciszenie fal umysłu. Dzieje się to tylko wtedy, gdy świadomość przestaje identyfikować się z myślami oraz emocjami. Umysł jest jak tafla spokojnego oceanu, a ten stan opisywany jest jako stan absolutnego szczęścia.

medytacja jako metoda terapii w Ośrodku Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi
Równie ważną metodą pracy z nałogami, którą wykorzystujemy w naszym ośrodku leczenia uzależnień, jest medytacja. To czynność typowo mentalna, ale silnie wpływa na ciało fizyczne. W stanie medytacji EEG fal mózgowych przypomina stan głębokiego snu, jednak osoba medytująca jest całkowicie świadoma. Głęboka relaksacja potrafi zmienić jakość życia i pomaga przejąć całkowitą odpowiedzialność za pracę swojego umysłu. Identyfikacja z umysłem jest źródłem cierpienia, szczególnie osób uzależnionych, które uniemożliwia im normalne życie. Medytacja jest narzędziem skutecznej kontroli nad cierpieniem – chory uczy się, w jaki sposób obserwować umysł, jednocześnie osłabiając identyfikację z nim. Pracę z medytacją rozpoczynamy od obserwacji własnych myśli, emocji oraz reakcji, bez podążania za ich treścią, oceniania samego siebie lub treści myśli. Medytacja pozwala podejmować świadome decyzje o swoim samopoczuciu, dawać przestrzeń sobie oraz innym oraz neutralnie przyjmować środowisko. Dodatkowo gość poznaje samego siebie, buduje poczucie własnej wartości, pewność siebie – odkrywa własny potencjał i drogę do szczęścia.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to choroba chroniczna i postępująca. Jeśli nie podejmie się leczenia oraz nie utrzyma abstynencji, może nawet prowadzić do śmierci. Rozwija się fazami – od spożywania dużych dawek alkoholu w gronie znajomych, wyszukiwanie okazji do samotnego picia, poprzez spożywanie alkoholu ciągami z równie długimi okresami abstynencji, po zatrucie alkoholem – staje się on jedynym celem w życiu, wpływa na zaburzenia psychiczne, wzmożoną agresję oraz małą tolerancję alkoholu. Objawami choroby jest brak kontroli nad wypijanymi ilościami alkoholu, stany depresyjne, drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce, majaczenie, które pojawiają się po ograniczeniu lub zaprzestaniu, brak świadomości, dezorientacja, zaniki pamięci. Im szybciej skorzystasz z pomocy, jaką oferuje ośrodek leczenia uzależnień, tym szybciej zawalczysz o siebie.

Leczenie narkomanii

Narkomania jest jedną z poważniejszych chorób współczesnego społeczeństwa. Jest uzależnieniem od substancji chemicznych, które wpływają na czynność mózgu. Charakteryzuje się głodem narkotycznym, przymusem zażywania środków odurzających oraz potrzebą zdobycia narkotyków za wszelką cenę. Narkomani mogą doświadczać różnych symptomów. Typowe są: zaczerwienienie oczu, rozszerzenie źrenic, nadpobudliwość na zmianę z ospałością, dziwny zapach włosów, katar. Uzależniony coraz częściej ma zły nastrój, zamyka się w sobie, staje się agresywny, zaniedbuje higienę osobistą, porzuca dotychczasowe zainteresowania. W ostatniej fazie pojawiają się paranoje narkotyczne. Narkotyki wpływają negatywnie na prawie każdy narząd organizmu. Powodują udary mózgu, zawały serca, uszkodzenia nerek i wątroby, spadek masy ciała, zatory i ogólne wyniszczenie.

Leczcenie uzależnienia od hazardu

Patologiczny hazard polega na powtarzającym się uprawianiu hazardu, który staje się najważniejszy w życiu uzależnionego. Każda przegrana powoduje zmniejszenie szacunku do siebie oraz poczucia kontroli. Pojawia się żądza odzyskania straty, która stymuluje do poszukiwania komfortu psychicznego w kolejnych grach. Czynniki, które wpływają na uzależnienie to przypadkowa duża wygrana, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami, samotność, problemy finansowe. Objawy uzależnienia to: zaabsorbowanie hazardem, potrzeba podwyższania stawek, podejmowanie bezskutecznych wysiłków mających na celu ograniczenie lub zaprzestanie hazardowego grania, okłamywanie członków rodziny, szukanie u innych pomocy finansowej. Ośrodek terapii uzależnień pomoże Ci uporać się z tym problemem i znów cieszyć życiem pozbawionym nałogu.

Leczenie uzależnienia od internetu – siecioholizm

Uzależnienie od internetu i telefonu to jeden z najbardziej lekceważonych nałogów w dzisiejszych czasach, mimo, iż to tak samo poważne uzależnienie, jak każde inne. Charakteryzuje się niezwykle silną potrzebą ciągłego korzystania z telefonu i/lub dostępu do internetu. Uzależnieniu temu najczęściej towarzyszy ciągły lęk przed tym, że coś ważnego nas ominie. Może polegać na przesadzaniu z grami internetowymi, zakupami on-line, korzystaniem z portali społecznościowych, czatowaniem, SMS-owaniem czy po prostu surfowaniem po różnego typu portalach. Mimo, iż skutki tego uzależnienia nie są często widziane gołym okiem, jak w przypadku wielu innych nałogów, to na przestrzeni czasu mogą nieść za sobą równie poważne konsekwencje, dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistami i podjąć leczenie uzależnienia od internetu czy telefonu w odpowiednim momencie.

Leczenie seksoholizmu

Uzależnienie od zachowań seksualnych, nadmierne korzystanie z portali randkowych oraz destrukcyjne oglądanie pornografii to niestety coraz częstsze problemy w dzisiejszym społeczeństwie. Te niebezpiecznie zachowania często współwystępują z innymi uzależnieniami powodując chorobę krzyżową. Uzależnienie od różnych zachowań seksualnych może w efekcie być równie niebezpieczne i utrudniające życie co spożywanie alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Powoduje obniżenie własnej wartości, może niszczyć relacje z bliskimi osobami, zaburzać niektóre funkcje poznawcze oraz depresyjnie wpływać na poczucie nastroju. To wszystko przekłada się na utrudnione i niesatysfakcjonujące funkcjonowanie społeczne. Seksoholizm jest również jednym z bardziej wstydliwych problemów psychicznych. Ufamy jednak, że dzięki bezpiecznej atmosferze i zaufaniu można nad nim pracować.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Treatment of gambling addiction – what does it look like?

Treatment of gambling addiction – what does it look like?

The ability to take risk adequate to the rate is currently one of the most desirable skills in the business sphere. A quick reward also tempts you in your everyday life, sinking in debt regardless of your age and economic status. At some point, however, one should set a border that protects us from falling into addiction. Do you think that the treatment of addiction to gambling is not for you? Let us dispel your doubts!   Treatment of gambling addiction - when is it worth to ask for help?...

read more
When you should start your therapy in addiction treatment center?

When you should start your therapy in addiction treatment center?

The last time. How many times so far have you reached for another plot, glass or token claiming that you are doing it for the last time? Now is the time to deal with your addiction and bet on an addiction treatment center that will help you get rid of it!   Face your addiction - when you should go to the therapy? Another unsuccessful attempt to quench the addiction, another family suggestion to start therapy at the addiction treatment center. You, however, don't have the slightest desire...

read more
Does meditation help to win the fight against addiction?

Does meditation help to win the fight against addiction?

Alcoholism is often accompanied by depression, a sense of disconnection and dissatisfaction. Meditation is a practice that helps you control negative thoughts and consciously approach your emotions. Does this practice help addicts during their fight against addiction? Can it be a complementary technique for people who want to avoid relapse and start a new life? Meditation is a way to a great understanding Meditation triggers significant changes not only in the way addicts’ function but also in...

read more
How does yoga affect our body and mind?

How does yoga affect our body and mind?

Yoga is an ancient practice that aims to connect the mind and the body, using breathing exercises and physical positions. It improves our mood, strengthens selected parts of muscles, allows us to find a sense of peace and inner balance. What are the other advantages of yoga? What influence can it have on our body and mind? Yoga and its impact on our body and condition Body and mind interpenetrate each other. The state of mind affects not only our well-being but also our health condition....

read more
What are the symptoms of gambling addiction?

What are the symptoms of gambling addiction?

All addictions bring a serious risk to our health, life and social situation. In the era of ubiquitous entertainment and access to a variety of games, addiction to gambling is becoming an increasingly common phenomenon. Where does this problem come from, how to recognize it, and what are the symptoms of gambling addiction? A simple way to danger - the symptoms of gambling addiction According to specialists and psychologists, the main threat in this type of addiction is its illusory...

read more
What are the symptoms of drug addiction?

What are the symptoms of drug addiction?

Drug addiction is a problem that affects almost all social groups. You need to be aware that an addicted person does not look like a stereotypical one. It can be present at a very young age. It can be a problem of an affluent peron, living at the highest level. At the same time, it is not possible to determine who is at the highest risk of drug addiction. Nowadays it is a phenomenon so common, that it can affect basically everyone. Behavioral symptoms of drug addiction If you suspect that a...

read more
Treatment of alcoholism – how to help addicted person and encourage her to therapy?

Treatment of alcoholism – how to help addicted person and encourage her to therapy?

Alcoholism is a very serious disease that affects many people around the world. Alcohol is addictive not only physically but also mentally - that is why starting treatment and abandoning drinking is extremely difficult and requires proper motivation. Many alcoholics emphasize, that they take up therapy only when the cost of drinking starts to outweigh the benefits of drinking alcohol. However, this moment may come too late, so an active alcoholic should be constantly encouraged to start...

read more
Drug addiction treatment – how to convince an addicted person to therapy?

Drug addiction treatment – how to convince an addicted person to therapy?

One of the biggest problems among today's youth is a drug addiction. More and more people fall into this dangerous habit, not realizing its possible consequences for both health and life. They do not even notice that at some point they are no longer able to stop it by themselves. In this situation, only highly professional treatment can help. Are they addicted yet? How to recognize a drug addiction Drug addiction is characterized by several symptoms. First of all, there are few changes in the...

read more
Treatment of addiction – how to help a person addicted to gambling?

Treatment of addiction – how to help a person addicted to gambling?

We live in the times, which - despite many facilities - are becoming a source of many dangerous temptations. Constantly increasing stress, rat race for success and the onslaught of duties make us notice an increasing percentage of addictions every year. Today's society - especially of big cities - is not only troubled by the problem of alcoholism or reaching for drugs. The hunger for gambling is becoming more and more popular. So how can the treatment of addiction to gambling look like?...

read more

Zobacz artykuły na blogu po TAGACH

Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

GDY RANA STAJE SIĘ ŚWIATŁEM

historia powstania ośrodka leczenia uzależnień Rancho Salemi na Sycylii

Byłem na granicy śmierci. Mogłem umrzeć dziesiątki razy. To, że żyję jest darem. Jest nim każdy dzień. To, że mogę spojrzeć sobie samemu w oczy. Kiedyś nie mogłem. To, że jestem w stanie zobaczyć świat. Kiedyś nie byłem. Patrzyłem na zachody słońca w najpiękniejszych miejscach świata i nie pamiętam żadnego. Butelka przesłoniła mi rzeczywistość. Pierwszy raz się upiłem na obozie szkolnym w wieku 13 lat. W alkoholu znalazłem formę ucieczki od samotności, nieśmiałości, lęku przed odrzuceniem. Po alkoholu stawałem się towarzyski, wesoły, wygadany. Życie mniej bolało. Byłem lubiany przez kolegów. W świecie zdeformowanym przez alkohol łatwiej było mi żyć. W liceum byłem już alkoholikiem. Często zamiast iść do szkoły włóczyłem się po barach i piłem. Zaczęła się równia pochyła: wkroczenie na przestępczą drogę, toksyczne związki, coraz większy chaos, poczucie winy i nienawiść do siebie samego. Coraz większa ucieczka od życia w butelkę i myślenie o samobójstwie. Po liceum wyjechałem na studia do USA. Chciałem uciec od samego siebie. Moje cierpienie i alkoholizm wyjechały tam wraz ze mną. Nauczyłem się organizować sobie życie pomiędzy butelką, a butelką. Zamieszkałem w Kalifornii, skończyłem tam studia i znalazłem pracę jako sprzedawca win. Jak mi tam było? Mi zawsze było źle. Piąłem się po szczeblach kariery w różnych firmach, różnych krajach, na zewnątrz wszystko wyglądało dobrze, a tak naprawdę myślałem jedynie o tym, by uciec od siebie. Alkohol przynosił mi ulgę od cierpienia. W wieku 26 lat zacząłem brać leki antydepresyjne, które zapijałem wódką. W wieku 30 lat zacząłem mieć poważne problemy ze snem, które też zapijałem. Mieszkałem w USA, w Polsce, Indiach i Kostaryce. W pracy dużo podróżowałem, byłem w ponad 60 krajach, spałem w luksusowych hotelach, jeździłem dobrymi samochodami, często po pijaku. Z zewnątrz nikt by nie powiedział, że w moim wnętrzu była pustka, głębokie cierpienie, poczucie osamotnienia i bycia innym niż wszyscy. Mam dwójkę małych dzieci, które bardzo kocham. Przyszedł jednak moment, gdy zrozumiałem, ze nawet dla własnych dzieci mogłem stać się niebezpieczny. Nie widziałem drogi wyjścia, wiedziałem ze śmierć jest blisko. Zdałem sobie sprawę, że jestem chodzącym zombi, który wszystko robi mechanicznie i w każdej chwili może paść. Miałem wrażenie, że mój mózg nie działa, nawet na trzeźwo miałem problemy z artykulacją trudniejszych słów. Gdy to rozważałem, zrozumiałem, że muszę zawalczyć o siebie ze względu na dzieci. Zdecydowałem się na terapię. Wyjechałem na miesiąc do ośrodka leczenia uzależnień. Na terapii zrozumiałem, ze nie jestem odosobniony w nałogu, w cierpieniu, w tym wszystkim co przeżywam. Zobaczyłem, że inni ludzie czują to samo co ja i że dzielimy zniekształcone spojrzenie na rzeczywistość. Spotkałem też osoby, które były w stanie wytrwać przez długi czas w trzeźwości i zrozumiałem, że wyjście z nałogu jest też dla mnie możliwe. Na terapii zobaczyłem film “Droga Życia” na temat pielgrzymki “El Camino de Santiago”. Film ten zainspirował mnie do odbycia podobnej drogi. Chciałem zrobić to w samotności i chciałem, by ta droga była prawdziwym wyzwaniem. Zdecydowałem się na Alpy, trek Via Alpina, który przechodzi tylko kilkanaście osób rocznie. Był to miesiąc ogromnego wysiłku fizycznego. Posiadanie celu każdego dnia uwolniło mnie od myśli o alkoholu. Góry mnie oczyściły. Tam przewartościowałem priorytety. Zrozumiałem, że to co wydawało mi się ważne, tak naprawdę ważne nie było. Zdałem sobie sprawę, że mam bardzo dużo szczęścia, że wciąż żyję, że mogę oddychać, widzieć piękno świata. Nie chciałem wrócić do świata korporacji. Pragnąłem znaleźć własną drogę, odkryć to co naprawdę chcę w życiu robić. Czułem, że to mi pomoże wytrwać w trzeźwości. Wyjechałem do Ameryki Łacińskiej w poszukiwaniu drogi ku trzeźwości i poszukiwaniu siebie. Ciężko mi było zostawić rodzinę – zrobiłem to wierząc, że to było dla nich najlepsze. Podczas podróży poznałem kilka osób w różnych krajach, którzy niezależnie od siebie polecili mi szkołę jogi i medytacji “Hridaya Yoga” w Meksyku. Pod wpływem tych sugestii zawróciłem z podróży przez Amerykę Łacińską i pojechałem do Meksyku, który wcześniej opuściłem. W tej szkole jogi spędziłem kilka miesięcy. Dzięki jodze nawiązałem kontakt z samym sobą, zacząłem czuć własne serce. Zdałem sobie sprawę, że całymi latami nie byłem świadomy swoich uczuć. Alkohol i psychotropy je zabijały. Praktyka jogi i medytacji powoli przebudzała mnie do życia. Czasami podczas zajęć całe moje ciało się trzęsło, puszczały blokady w ciele i w duszy. Odzyskiwałem spokój wewnętrzny, który wcześniej był mi nieznany. Uczyłem się wyrażać emocje. Moje ciało stawało się coraz mniej spięte, nauczyłem się relaksować. Gdyby pół roku wcześniej ktoś mi powiedział, że wyląduję w szkole jogi, wyśmiałbym go. Duchowość w moich oczach była kpiną. Teraz jednak czułem, ze istnieje Siła Wyższa, która mnie prowadzi i wielokrotnie uratowała mi życie. W tym czasie powstał też pomysł stworzenia ośrodka terapeutycznego dla osób uzależnionych. Terapia uzależnień, na której byłem w Polsce oferowała głównie wiedzę merytoryczną na temat alkoholizmu. W szkole jogi otrzymałem dodatkowe narzędzia, które pomagają mi w zdrowieniu. Chciałem wykorzystać to co dostałem od życia. Postanowiłem stworzyć ośrodek w ciepłym, słonecznym miejscu, w którym pomoc osobom uzależnionym łączyłaby elementy psychoterapii, jogi i medytacji, oraz kontaktu z przyrodą. Szukałem pięknego miejsca, gdzie przez większość roku jest ciepło. Znalazłem je na Sycylii. Dom terapeutyczny “Rancho Salemi” otoczony jest wzgórzami, gajami oliwnymi i plantacjami winogron. Ze wszystkich stron rozlega się wielka przestrzeń, pełna zieleni i błękitu. Zachody słońca tryskają bogactwem kolorów, malując co wieczór unikalny obraz na bezkresie nieba i ziemi. Przepiękny widok na miasteczko Salemi, które powstało w VIII wieku p.n.e, daje posmak jakiejś tajemnicy. Salemi oznacza pokój. Ja znalazłem tu pokój, znalazłem dom i chcę się dzielić z innymi tym, co dostałem od życia. Chciałbym być w stanie przekazać innym uzależnionym, że życie bez alkoholu może być piękne, podzielić się z nimi doświadczeniami, które pomagają mi w zdrowieniu, pomóc im znaleźć pasję lub zainteresowania, które staną się substytutem alkoholu. Kontakt z przyrodą, rozwijanie wrażliwości na piękno świata i uczucia innych ludzi są ważnymi elementami mojego procesu i wierzę, że innych tez wzmocnią na ich drodze. Praktyka jogi i medytacji pomaga mi w odzyskaniu głębokiego kontaktu ze sobą, z innymi, ze światem. Wprowadza mnie w stan odprężenia, spokoju, uwalnia od natrętnych myśli, odblokowuje emocje i napięcia mięśniowe. Relaksacja poprzez oddech i rozwijanie umiejętności świadomego oddechu zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i dotlenienie organizmu. Terapia to tylko początek drogi. W Rancho Salemi tworzymy warunki sprzyjające wewnętrznej transformacji, znalezieniu głębokiej motywacji do uzdrowienia oraz wiary w to, ze życie może odzyskać swój blask. Chcemy pokazać osobom uzależnionym, ze większość problemów, które uważamy za ważne są mniej istotne niż nam się wydaje i że stworzenie wewnętrznego dystansu do tych problemów pomaga wytrwać w trzeźwości. Chcemy pomóc im w zmianie perspektywy, przewartościowaniu priorytetów, skonstruowaniu nowego szkieletu życia oraz ofiarować im narzędzia, by mogli sobie poradzić w momentach kryzysu. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pobyt w ośrodku istnieje możliwość dofinansowania terapii przez naszych sponsorów, w zależności od potrzeb. Chciałbym by to miejsce stało się początkiem drogi ku trzeźwości, by każdy z naszych gości poczuł się tu bezpiecznie i spokojnie, jak w prawdziwym domu. Ja piłem przez 25 lat ogromne ilości alkoholu, czasami nawet po półtora litra wódki dziennie. Mogłem umrzeć tyle razy, zapić się na śmierć, ale wciąż żyję. Jak mógłbym nie być wdzięczny za każdy nowy dzień, za szansę którą dało mi życie, za możliwość pomagania innym w procesie zdrowienia? Jestem niepijącym alkoholikiem, wiem, że przede mną jest jeszcze długa droga i chcę używać moich ran i doświadczeń, by ofiarować innym uzależnionym choć trochę światła. Paweł Durakiewicz

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


Informacje

adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

zadzwoń do nas: +48 603 241 264
WhatsApp:
+48 603 241 264

e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl