UZALEŻNIENIE OD JEDZENIA

Autor: Klaudia Put 

Kompulsywne uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia to problem, z którym coraz częściej borykają się kraje zachodnie. Zaliczane jest do uzależnień behawioralnych, czyli takich, które wiążą się utrwalonym powtarzaniem danego zachowania. Działanie to ma na celu uzyskanie danego stanu emocjonalnego (jak np. radość, ulga lub spokój).

Wielu osobom wydaje się, że nadmierne spożywanie jedzenia jest niczym w porównaniu do uzależnienia od alkoholu, papierosów, czy leków. Nie jest to jednak prawdą. Uzależnienie od jedzenia może być równie groźne dla naszego zdrowia. Towarzyszyć mu może nadmierna koncentracja nad spożywanymi posiłkami, jedzenie emocjonalne, a także późniejsze odczuwanie wyrzutów sumienia.

Na czym polega to uzależnienie?

Uzależnienie to polega na utrzymywaniu niezdrowych relacji z jedzeniem. Tej relacji mogą towarzyszyć takie emocje jak: niepokój, napięcie i poczucie braku kontroli. Wszystkie z wymienionych czynników mają ogromny wpływ na komfort psychiczny danej osoby i bardzo często prowadzą do zaburzeń odżywiania.

Pośród wspomnianych zaburzeń najczęściej wymienia się:

– anoreksję

– bulimię

– kompulsywne objadanie

– ortoreksję

Najczęstsze zaburzenia odżywiania:

Anoreksja

Zwana także jadłowstrętem psychicznym. Polega na świadomym i rygorystycznym ograniczeniu przyjmowania pokarmów.

Bulimia

Niekontrolowane napady obżarstwa, po których występują zachowania kompensacyjne (wymioty, zażywanie środków przeczyszczających).

Kompulsywne objadanie

To powtarzające się napady objadania, które polegają na przyjmowaniu niekontrolowanych ilości pokarmów w bardzo krótkim czasie.

Ortoreksja

To obsesyjne kontrolowanie jakości spożywanych produktów. Osoba uzależniona skupia się na jedzeniu jedynie zdrowych, “właściwych” produktów.

Uzależnienie od słodyczy

Pisząc o niezdrowych relacjach z jedzeniem, nie możemy pominąć uzależnienia od słodyczy. W wielu domach deser po obiedzie, słodycze w nagrodę lub czekolada jako pocieszenie podczas okresu są stałymi elementami goszczącymi w menu.

Nie ma niczego złego w spożywaniu słodyczy. Oczywiście, o ile robimy to w sposób kontrolowany, świadomy i z odpowiednim umiarem. Niestety, ale wiele osób nie jest w stanie się powstrzymać i często przekracza tę granicę.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przy dziennym zapotrzebowaniu na poziomie 2000 kcal spożywać maksymalnie 5 łyżeczek cukru. To mniej, niż znajduje się w małych puszkach popularnych napojów gazowanych!

Jak pokonać uzależnienie od słodyczy? Kiedy warto wybrać się na terapię uzależnień?

Uzależnienie od cukru funkcjonuje niemal tak samo, jak każdy nałóg – kierują nim dokładnie te same mechanizmy. Słodycze aktywują w mózgu dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia – tak samo, jak robią to narkotyki.

Przyczyny kompulsywnego objadania się

Uzależnienie od jedzenia – na czym polega, objawy i jak je leczyć?

Powody, przez które dana osoba zaczyna tracić kontrolę nad częstotliwością spożywania jedzenia, są różne i bardzo złożone. Możemy wyróżnić 3 główne czynniki, które przyczyniają się do tego uzależnienia.

To, dlaczego dana osoba traci kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanych posiłków, jest bardzo złożonym problemem. Wyróżnia się 3 główne czynniki, które mogą przyczyniać się do uzależnienia od jedzenia.

Mowa tu o czynnikach:

  • psychologicznych,
  • pedagogicznych
  • socjologicznych.

Więcej na ich temat przeczytasz w artykule umieszczonym obok.

Czym objawia się uzależnienie od jedzenia?

Rozpoznanie tego uzależnienia jest stosunkowo ciężkim zadaniem. W końcu każdy z nas potrzebuje jedzenia do przeżycia. Spożywanie go jest zatem naturalną czynnością, której nie można pomijać. Jak jednak zauważyć, że ta niezbędna człowiekowi czynność zmienia się w uzależnienie?

Symptomy, które szczególnie powinny zwrócić Twoją uwagę:

  • sięganie po jedzenie, w momencie nieradzenia sobie z emocjami
  • zwiększenie apetytu i uczucia głodu (niezwiązane z chorobami typu cukrzyca)
  • utrata kontroli nad częstotliwością jedzenia
  • trudności z funkcjonowaniem występujące podczas prób ograniczenia jedzenia

Leczenie uzależnienia od jedzenia

Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem walki z tym uzależnieniem jest udanie się na psychoterapię indywidualną i grupową. Czego możesz się po niej spodziewać?

Na terapii z pewnością skupisz się na rozwoju swojej uważności i świadomości. Nauczysz się samokontroli, dokonywania lepszych wyborów jedzeniowych i zwracania uwagi na istotne dla Ciebie wartości. Dowiesz się także, skąd biorą się Twoje emocje i myśli oraz jak możesz nad nimi zapanować.

W leczeniu uzależnienia od jedzenia najważniejsza jest nauka zdrowego podejścia do odżywiania oraz utrzymywanie zbilansowanej, racjonalnej diety. Jakie dodatkowe metody stosujemy w naszym Ranczo Salemi?

Metody leczenia uzależnień, które stosujemy w Ranczo Salemi

W Ranczo Salemi wszystkie leczenia uzależnień przeprowadzamy, opierając się o najskuteczniejsze metody walki z nałogami. Lubimy również innowacyjność, zatem chętnie łączymy klasyczną psychoterapię wraz z pracą nad swoim ciałem i duchem. Podczas psychoterapii najczęściej korzystamy z nurtu behawioralno-poznawczego, treningu umiejętności rozwiązywania problemów oraz nauki rozpoznawania poszczególnych emocji.

Poza tym w naszym ośrodku skorzystasz z:

Terapii z udziałem zwierząt

Okazuje się, że zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzi. Ich towarzystwo obniża poziom odczuwanego przez nas stresu, wpływa na poprawę naszego samopoczucia i ułatwia zdystansowanie się od własnych myśli i problemów.

Wycieczek po pięknej Sycylii

Znalezienie czynności, które sprawiają nam przyjemność to kolejny świetny sposób na oderwanie myśli od własnych zmagań. Z tego względu w trakcie czasu wolnego chętnie zabieramy naszych pacjentów na wycieczki po pięknej Sycylii.

Medytacji i jogi

Chętnie wykorzystujemy również zajęcia relaksacyjne takie jak jogę, czy medytację. To kolejny sposób na oderwanie się od swoich problemów i odnalezienie wewnętrznego spokoju. W ten sposób zmniejszamy także Twoje napięcia nerwowe.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl