Chorobie alkoholowej często towarzyszy depresja, poczucie odłączenia oraz niezadowolenia. Medytacja jest praktyką, która pomaga zapanować nad negatywnymi myślami i świadomie podchodzić do swojej emocjonalności. Czy taka praktyka pomaga uzależnionym w trakcie walki z nałogiem? Czy może być techniką uzupełniającą dla osób, które chcąc uniknąć nawrotów i rozpocząć nowe życie?

Medytacja drogą do zrozumienia

Medytacja wyzwala istotne zmiany nie tylko w sposobie funkcjonowania ale również strukturze mózgu. Dzięki niej wzrasta ilość istoty szarej w tych obszarach, które odpowiadają za podejmowanie decyzji, uczenie się. To zjawisko bardzo korzystne dla utrzymania zdrowia oraz w trakcie terapii. Medytacja pomaga radzić sobie z depresją oraz lękiem, które często towarzyszą osobą uzależnionym od wszelkich używek. Istnieje wiele zastosowań medytacji. Przede wszystkim ta praktyka uczy uzależnionego, że nie musi reagować na zniechęcające myśli oraz pragnienia. Dowiaduje się, że ma wybór, może pozostać w chwili obecnej, jednocześnie uznając myśli, emocje oraz fizyczne odczucia. Uczy się, że akceptacja siebie jest jak najbardziej możliwa i pomaga wybrać z uzależnieniem.

Korzyści płynące z medytacji

Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków sięgając po używki mają złudne poczucie kontroli nad sytuacją. W rzeczywistości jest odwrotnie – stają się niewolnikami swoich pragnień. Jakie zatem korzyści uzależnieni mogą czerpać z medytacji? Przede wszystkim uczą się reagować na stres oraz dyskomfort w świadomy sposób. Poprzez medytację uczą się tolerować oraz pracować z niepożądanymi myślami, emocjami i odczuciami fizycznymi przez co rzadziej sięgają po używki. Medytacja uczyć ich nowych umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi, pokazuje jak stworzyć emocjonalną i intelektualną “platformę”, dzięki której zmniejsza się chęć sięgania po używki. Uzależniony uczy się w jaki sposób radzić sobie z problemami takimi jak lęk, depresja, niezdolność do radzenia sobie ze stresem lub głodem alkoholowym, które są czynnikami często powodującymi często nawroty.

Medytacja połączona ze standardową terapią

W trakcie medytacji uzależnieni korzystają z wielu praktyk np. “obserwuj, co dzieje się bez oceniania i akceptacji”. Wizualizują pragnienie, które zaczyna się od niewielkim rozmiarów i stopniowo zwiększa. Wykorzystanie świadomości własnego oddechu, ma na celu pokonanie pragnienia. Medytacja sama w sobie nie może zastąpić standardowej terapii. Jest jednak przydatną opcją, dzięki której pacjenci mają większe szanse na pokonanie swojej choroby, poprzez radzenie sobie z sytuacjami stresogennymi bez uciekania w używki. Medytacja uczy jak w podobnych sytuacjach być świadomym tego co się dzieje z naszym ciałem i jak sobie z tym radzić bez automatycznego reagowania. Uczy jak być świadomym swoich uczuć, myśli bez konieczności pożądania za nimi przez całe nasze życie.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl