Włochy są miejscem uwielbianym przez turystów z całego świata. Powodów nie brakuje: niesamowita architektura, piękne widoki, świetna pogoda, atmosfera gościnności i radości oraz oczywiście wspaniała kuchnia. Regionów do odwiedzenia we Włoszech jest wiele, jeśli jednak musimy wybrać jeden z nich – postawmy na Sycylię. Co warto zobaczyć i zwiedzić na tej pięknej wyspie?

Sycylia – co warto zobaczyć?

Sycylia to jedna z najchętniej odwiedzanych, a zarazem największa wyspa Morza Śródziemnego. Wyróżnia się także tym, że jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie – co ma bardzo pozytywnych wpływ nie tylko na tamtejszą przyrodę, ale także na nastrój przebywających tam ludzi. Duża ilość światła słonecznego korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Sycylia zachwyca swoimi krajobrazami: wspaniałym wybrzeżem, rozsianymi wszędzie gajami oliwnymi i skąpanymi w śniegu pasmami górskimi oraz oczywiście niepokojąco pięknym wulkanem Etna. Region sprawdzi się zarówno dla miłośników spokojnego wypoczynku na plaży jak i dla osób preferujących bardziej aktywne formy spędzania czasu (nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, górskie wycieczki rowerowe i piesze). Nie zawiodą się także wszyscy, którzy lubią zwiedzanie zabytków, nie brakuje ich tutejszych miastach – Palermo, Syrakuzach, Taorminie, Cefalu.

Niesamowita sycylijska przyroda – wulkan Etna

Najwyższy (ponad 3300 m n.p.m.), a także największy (1250 km2) aktywny europejski wulkan jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Sycylii. Obszary wulkanu od 1987 zostały włączone do Parku Regionalnego Etna i poddane ochronie. Wulkan został uwzględniony na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Etna jest stale aktywna – potwierdzają to unoszące się gazy, para oraz wyrzucany popiół i wulkaniczne bomby. Pierwsze doniesienia o erupcjach pochodzą już z około 1500 r p.n.e. i do dnia dzisiejszego ich liczba oscyluje wokół 200. Największy incydent zdarzył się zaś w roku 1669 – lawa spłynęła wówczas na odległość aż 16 km, przynosząc ogromne zniszczenia i prawdopodobnie powodując śmierć wielu osób. Zwiedzanie wulkanu Etna może być wymagające fizycznie, dlatego część trasy warto pokonać kolejką linową, natomiast jej ostatni etap wymaga obecności przewodnika górskiego. Do zwiedzania trzeba się odpowiednio przygotować zabierając odpowiednie obuwie, kilka warstw ubrań, nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Warunki pogodowe dynamicznie się tam zmieniają, więc warto być do tego przygotowanym. Widoki i emocje towarzyszące trasie będą niezapomniane. Poza wulkanem

Sycylia – atrakcje, których nie można pominąć

Aby zwiedzić wszystkie interesujące i piękne miejsca na tej urokliwej wyspie potrzebowalibyśmy bardzo dużo czasu. Rzadko jednak posiadamy go aż w takiej ilości. Poniżej lista miejsc, w które warto pojechać.

 • Palermo – jedno z największych miast regionu, położona w jej północnej części. Zabytki znajdują się głównie wzdłuż dwóch największych ulic. Zwróćmy szczególną uwagę na plac przy którym znajdują się 3 wyjątkowe architektonicznie kościoły: La Martorana, San Cataldo i San Caterina oraz Quattro Canti, cztery kamienice, z których każda symbolizuje inną porę roku (co uwidocznione jest głównie na rzeźbionych fasadach. Interesujące mogą okazać się także wizyty w Katakumbach Kapucynów i Ogrodzie Botanicznym
 • Cefalu – niesamowicie klimatyczne miasteczko rybackie, położone przy pięknej plaży. Warto zajrzeć do XII-wiecznej katedry, która łączy w sobie kilka architektonicznych stylów, średniowiecznej pralni, pozostałości po starożytnej świątyni Diany . Zachód Słońca najlepiej obejrzeć z murów obronnych – widok będzie urzekający
 • Taormina – miasto jest powszechnie uznawane za jedną z większych atrakcji na Sycylii. Zawdzięcza to głównie położeniu – miasto znajduje się na szczycie wzgórza położonego bezpośrednio nad morzem. Widoki z tego miejsca są niezapomniane (ale pamiętajmy, że ceny i tłum turystów odzwierciedlają popularność miejsca)
 • Syrakuzy – miasto, którego jedną z największych atrakcji jest Park Archeologiczny, a w nim pozostałości po starożytnym teatrze greckim. Koniecznie odwiedzić należy wyspie Ortigia – czyli imponujące Stare Miasto.

Sycylia ma wiele do zaoferowania – doceniają to turyści z całego świata co roku licznie odwiedzając wyspę. Klimat i piękne widoki sprzyjają odpoczynkowi i naszemu zdrowiu – zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. Ta część Włoch będzie idealnym miejscem, aby zregenerować siły i poprawić swój nastrój – bez wątpienia można ją więc polecić niemal każdemu.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl