TERAPIA UZALEŻNIEŃ

Czym właściwie jest uzależnienie?

Uzależnienie to nabyty przez daną osobę stan, w którym określony wzorzec działania lub jakaś substancja przejmuje kontrolę nad tą osobą. Takie uzależnienie może nie tylko negatywnie wpływać na zdrowie, ale także niszczyć relacje z bliskimi, zmniejszać efektywność pracy i prowadzić do problemów finansowych.

W przypadku uzależnień najczęściej umówi się o alkoholizmie, nikotynizmie i narkomanii. Nie są to jednak jedyne uzależnienia. Tak naprawdę człowiek może uzależnić się od wszystkiego i nawet tak niepozorna czynność, jak oglądanie telewizji lub przeglądanie internetu może zmienić się w prawdziwy problem. Co więcej, bardzo ciężko określić, w którym momencie zwykłe przyzwyczajenie lub hobby zmienia się w uzależnienie. Dodatkowo nie istnieje jedna, uniwersalna terapia uzależnień, która byłaby skuteczna w każdym przypadku.

Uzależnienie a przyzwyczajenie – gdzie jest granica? Jak je rozróżnić?

Gdy pewne czynności stają się dla nas nawykiem i codzienną rutyną, często zastanawiamy się nad granicą „uzależnienie a przyzwyczajenie”. Czy da się je rozróżnić?

Kto może zmagać się z uzależnieniem?

Kto wpada w nałóg? Jakie osoby są najbardziej narażone na uzależnienie?

Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, dlaczego akurat ta, a nie inna osoba ma problem z uzależnieniem. Dowiedz się, kto wpada w nałóg i jakie osoby są najbardziej narażone na uzależnienie.

Wszędzie mówi się o tym, jak ogromny wpływ na naszą przyszłość i psychikę ma okres naszego dzieciństwa. Odgrywa on również dużą rolę w przypadku uzależnień. A to wszystko za sprawą oksytocyny, czyli tak zwanego hormonu miłości. Okazuje się, że zaburzony układ rozwoju tego hormonu zwiększa podatność danej jednostki na uzależnienia. Warto wspomnieć o tym, że hormon ten rozwija się jedynie do 3 roku życia!

Poza oksytocyną wpływ na to mają również receptory dopaminowe i predyspozycje wrodzone. Nie są to jednak jedyne czynniki. Bardzo dużo zależy także od temperamentu danej osoby i tego, jak reaguje ona na stres. Widzisz więc, że nawet osoby, które w teorii nie są podatne na nałogi, mogą się uzależnić.

Rodzaje uzależnień

Wyróżnia się kilka rodzajów uzależnień. Najczęściej wspomina się o uzależnieniach od SPA (substancji psychoaktywnych) i uzależnieniach behawioralnych. Poza nimi występują także uzależnienia fizjologiczne, psychiczne oraz mieszane.

Do uzależnień od SPA między innymi zaliczamy:

  • alkoholizm
  • nikotynizm
  • narkomanię
  • lekomanię

Pośród uzależnień behawioralnych znajduje się:

  • pracoholizm
  • uzależnienie od hazardu
  • kompulsywne jedzenie
  • uzależnienie od seksu
  • uzależnienie od technologii

Uzależnienia fizjologiczne — na czym polegają?

Uzależnienia fizjologiczne to jedne z kluczowych rodzajów uzależnień. Wynikają bezpośrednio z wpływu danej substancji na procesy metaboliczne organizmu osoby uzależnionej.

Uzależnienia behawioralne – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Poza uzależnieniami od różnego typu substancji chemicznych ludzie mogą uzależnić się także od danych działań. Mamy wtedy do czynienia z uzależnieniem behawioralnym.

Jakie terapie uzależnień przeprowadzamy w ośrodku?

A

Terapia uzależnień od alkoholu

A

Terapia uzależnień od hazardu

A

Terapia uzależnień od narkotyków

A

Terapia uzależnień od nikotyny

A

Terapia uzależnień od leków

A

Terapia uzależnień od jedzenia

A

Terapia uzależnień od internetu

Skontaktuj się z nami w sprawie terapii »

Od czego zacząć leczenie? Czy to już czas na terapię uzależnień?

Zdecydowanie się na rozpoczęcie terapii uzależnień jest niezwykle ciężkim krokiem dla każdej osoby uzależnionej. Jednakże tylko w ten sposób możemy na nowo przejąć kontrolę nad swoim życiem. Od czego zacząć i jaki ośrodek wybrać?

Musisz wiedzieć, że żadna terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli osoba uzależniona nie przyzna się sama przed sobą do swojego problemu. Bez odpowiedniej motywacji i chęci, nawet najlepszy ośrodek niewiele zdziała. Bardzo pomocne jest również otrzymanie wsparcia od najbliższych. Dzięki niemu dana osoba łatwiej przełamie swój wstyd i lęk przed podjęciem terapii uzależnień.

Następnym, niezwykle istotnym zadaniem jest wybranie odpowiedniego ośrodka uzależnień. W tym kroku warto skupić się na jakości specjalistów danej placówki, dostępnych metod leczenia i tego, w jaki sposób placówka traktuje swoich odwiedzających.

Ośrodek leczenia uzależnień – czy powinieneś rozpocząć terapię?

Ile razy w swoim życiu sięgałeś po kolejny kieliszek, twierdząc, że robisz to po raz ostatni? Najwyższa pora rozprawić się z nałogiem i postawić na ośrodek leczenia uzależnień, który pomoże Ci wyjść na prostą!

Gdzie najlepsze leczenie uzależnień? A może na Sycylii?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepszy ośrodek uzależnień. Na co koniecznie należy zwracać uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Leczenie uzależnionych za granicą – jak zorganizować wyjazd?

Wiele osób decyduje się na leczenie uzależnień za granicą. Zależy im na tym, by wybrane miejsce było najlepszym rozwiązaniem, a tamtejsi terapeuci – doświadczonymi specjalistami. Jak zorganizować wyjazd?

Co zrobić, jeśli osoba uzależniona nie chce pomocy?

Jak pomóc osobie uzależnionej, która nie chce pomocy? Poznaj kilka najważniejszych porad

Każdy przypadek uzależnienia jest absolutnie unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Jednakże specjaliści pracujący z osobami uzależnionymi wytypowali kilka zasad działania, które warto wykorzystać podczas rozmów z uzależnionymi.

Okazało się, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zmaga się z jakimś uzależnieniem? Chcesz pomóc w walce i przekonać daną osobę do podjęcia terapii uzależnień, jednak ona nie chce o tym słyszeć? Mamy dla Ciebie kilka porad, które powinny ułatwić dalsze próby pomocy.

Pamiętaj, że najważniejszą kwestią jest spokojna rozmowa. Pokaż danej osobie, że wspierasz ją w tej sytuacji i że może liczyć na Twoją pomoc. Nie zapominaj o tym, by ostrożnie dobierać każde słowo, ponieważ osoby uzależnione można łatwo wyprowadzić z równowagi.

Możesz także rozważyć wizytę u specjalisty, któremu opowiesz o danej sytuacji. Taka osoba spojrzy profesjonalnym okiem na całą sprawę i podpowie Ci, jakie zachowanie będzie najlepsze w tym przypadku.

Jak wygląda terapia uzależnień?

Tak jak już wspominaliśmy, nie ma jednej uniwersalnej terapii uzależnień, która pomogłaby każdej jednostce. Z tego powodu istnieje wiele sposobów przeprowadzania takiej terapii. Są one między innymi zależne od:

  • wybranej formy terapii
  • danego uzależnienia
  • konkretnego ośrodka i stosowanych w nim praktyk

My zatem możemy wypowiadać się tylko na temat naszego ośrodka. Terapia uzależnień w Ranczo Salemi nie polega na siedzeniu przez cały dzień w ośrodku i rozmawianiu jedynie na tematy związane z uzależnieniem. Poza tradycyjnymi metodami terapii stosujemy także nowoczesne praktyki. Czego możesz się u nas spodziewać?

Formy terapii uzależnień, ich zastosowanie i korzyści

Jest to jeden z najważniejszych tematów, które należy poruszyć w tematyce uzależnień. Warto mieć świadomość i rzetelne informacje o formach leczenia uzależnień, które pozwolą osobie uzależnionej podjąć słuszną decyzję co do rodzaju terapii. 

Terapia grupowa a leczenie uzależnień – czynniki terapeutyczne

Terapia grupowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób uzależnionych. Dzięki niej dana osoba widzi, że nie tylko ona zmaga się z takim problemem. Ten rodzaj terapii pomaga również w odbudowie relacji społecznych.

Jakie metody wykorzystujemy podczas terapii uzależnień w Ranczo Salemi?

Terapia uzależnień w naszym ośrodku odbywa się w oparciu o najskuteczniejsze metody walki z nałogami. W Ranczo Salemi łączymy klasyczne metody psychoterapii z pracą nad swoim duchem i ciałem. Podczas terapii uzależnień korzystamy między innymi z behawioralno-poznawczego treningu umiejętności rozwiązywania problemów. Dodatkowo skorzystasz z:

Medytacji i jogi

Ranczo Salemi chętnie łączy tradycyjną terapię z zajęciami relaksacyjnymi. Dzięki jodze i medytacji odzyskasz swój wewnętrzny spokój i harmonię ducha.

Wycieczek po pięknej Sycylii

Zadbaliśmy także o ciekawe sposoby na spędzanie czasu wolnego. Będąc na Sycylii, nie moglibyśmy pominąć spacerów i zwiedzania. Może uda Ci się znaleźć nowe hobby?

Terapii z udziałem zwierząt

Okazuje się, że towarzystwo zwierząt pozytywnie wpływa na każdego człowieka. Dzięki nim niezwykle poprawia się nasze samopoczucie.

Jak wygląda życie po terapii?

Jak odzyskać radość z życia po wyjściu z nałogu?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie – jak odzyskać radość z życia po nałogu? Czy to normalne, że czuję się źle, nawet gdy pozytywnie zakończyłem leczenie?

5 sposobów na to, jak wytrwać w postanowieniu po terapii uzależnień

Każda osoba, przechodząca proces wyjścia z nałogu, zadaje sobie pytanie „jak wytrwać w postanowieniu”, zwłaszcza tuż po zakończeniu terapii. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak ćwiczyć silną wolę, która z pewnością pomaga w wytrwaniu w postanowieniu.

Jakie powinny być efekty terapii uzależnień?

Często spodziewamy się, że efekty terapii uzależnień będą następujące – problem zniknie i wrócimy do życia sprzed momentu, gdy się pojawił. Nie jest to jednak takie proste. Czego zatem powinniśmy spodziewać się po tego rodzaju terapii?

Z pewnością nie możesz nastawiać się, że Twoje życie po terapii uzależnień od razu wróci do normy. Niestety, ale nie jest to takie proste. Pamiętaj, że terapia nie działa jak magiczna gumka do zmazywania problemów i zmartwień. W dalszym ciągu czeka na Ciebie duża ilość pracy. Pamiętaj, że uzależnienie to taka choroba, która zostaje z daną osobą do końca życia.

W tym czasie możesz odczuwać dwa skrajne stany – motywację do zmian i obawę o każdy następny krok. Pamiętaj, że czeka na Ciebie dużo dobrego. Jakie efekty powinny pojawić się po skutecznej terapii uzależnień? Najważniejsze jest oczywiście zaprzestanie sięgania po daną używkę, osiągnięcie wybranego podczas terapii celu oraz poprawa relacji z Twoim otoczeniem.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl