Nie ulega wątpliwości, że każdy przypadek uzależnienia jest absolutnie unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Mimo to specjalistom pracującym z osobami uzależnionymi udało się wytypować kilka zasad działania oraz sposoby na skuteczną rozmowę z naszym bliskim dotkniętym nałogiem. Choć jest to dość trudne, w poniższym artykule postaramy się odpowiedź sobie na pytanie jak pomóc osobie uzależnionej, która nie chce naszej pomocy oraz jak rozmawiać z uzależnionym, aby czuł się bezpiecznie oraz komfortowo. Niezależnie od tego, jak ciężka jest sytuacja, warto jest podjąć takie próby. W końcu zdrowie, życie i szczęście uzależnionego mogą zależeć od podjęcia decyzji o przyjęciu pomocy.

Spokój i szacunek – jak rozmawiać z uzależnionym?

Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie “jak rozmawiać z uzależnionym” jest tak zwana interwencja. Za sprawą swojej skuteczności ten sposób komunikacji stał się tak popularny, że przeniknął do pop kultury, i możemy spotkać się z nim na przykład w serialach lub powieściach. Polega na tym, aby w tajemnicy przed osobą uzależnioną zebrać grupę osób, które uważa ona za najbliższe. Może być to więc rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi, słowem wszyscy, którym zależy na zdrowiu dotkniętego nałogiem. Jak pomóc uzależnionemu za pomocą przygotowanej w ten sposób interwencji? Należy zaprosić nieświadomego chorego w miejsce, które uważa za bezpieczne (może być to na przykład mieszkanie lub biuro), a następnie usadzić go wśród zebranych. Rozmowa z uzależnionym musi być całkowicie wolna od zarzutów, użalania się, obwiniania lub krytycznych podsumowań. Jak wobec tego rozmawiać z uzależnionym?

Pomagamy uzależnionemu – rozmowa kluczem do podjęcia leczenia

Nasza rozmowa z uzależnionym, niezależnie od tego, czy przygotowana w formie interwencji lub innej, powinna opierać się na szacunku i konkretach. Często zdarza się, że próby podjęcia dialogu kończą się wybuchami gniewu lub odruchem ucieczki, dlatego najważniejsze będzie zachowanie spokoju. jak pomóc osobie uzależnionej, która nie chce pomocy? Przedstawmy jej suche fakty – opowiedzmy o tym, jak dany nałóg wpłynął na życie samego uzależnionego oraz jego bliskich. Powstrzymajmy się od przewidywania przyszłości lub prób odtwarzania toku myślenia uzależnionego. Zajmijmy się po prostu rzeczowymi informacjami. Bądźmy przy tym bardzo konkretni. Zdecydowanie unikajmy ogólników, takich jak “pijesz i stałeś się złym pracownikiem”, postawmy raczej na informacje o tym, jak picie wpłynęło negatywnie na karierę danej osoby, uniemożliwiło jej awans, lub pogorszyło relacje z konkretnymi współpracownikami.

Kolejną zasadą dotyczącą pytania jak pomóc uzależnionemu jest życzliwości. Musimy się na nią zdobyć, aby zwiększyć szansę na pozytywny efekt naszych starań. Osoba uzależniona nie może poczuć, że jest dla nas stracona, że sytuacja jest beznadziejna i nic nie da się już zrobić. Zapewnijmy ją, że pomożemy jej w walce z trudnościami, a w przyszłości będziemy razem szczęśliwie koegzystować.

Warto rozważyć zasięgnięcie rady u specjalisty

Jeżeli mimo wszystko wciąż nie wiemy jak pomóc osobie uzależnionej, która nie chce pomocy, rozważmy spotkanie ze specjalistą. Doświadczeni fachowcy być może dostrzegą to, czego nam zobaczyć się po prostu nie udało. Z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można wyjść zwycięsko. Wszystko zależy od naszego podejścia, starań oraz dobrej woli. Teraz już wiesz, jak rozmawiać z uzależnionym oraz jak pomóc uzależnionemu odpowiednią rozmową – być może to właśnie ona zmieni Twoje życie.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl