Podjęcie decyzji o udaniu się na odwyk alkoholowy jest dla wielu osób niezwykle trudnym zadaniem. Z tego względu osoby uzależnione często odkładają je najdłużej jak to możliwe. Wykonanie takiego kroku w większości przypadków jest jednak niezbędne do wyleczenia. Otrzymanie profesjonalnej pomocy umożliwia chorym poradzenie sobie z uzależnieniem. Gdzie szukać takiej pomocy? Lepiej wybrać ośrodek państwowy, czy może udać się na prywatny odwyk alkoholowy?
Dlaczego warto udać się na odwyk alkoholowy?
Zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad różnego typu ośrodków, powinniśmy wyjaśnić sobie, dlaczego właściwie warto udać się na taki odwyk. Dla wielu sprawa może wydać się oczywista — odwyk alkoholowy pomoże wyleczyć się z uzależnienia.
Jednakże mimo wszystko postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się zaletom podjęcia takiej decyzji. Liczymy na to, że będzie to pomocne dla tych, którzy zmagają się z tym problemem i dalej nie przekonali się do poproszenia o pomoc. Skorzystają z tego także ci, którzy próbują namówić na taki krok kogoś bliskiego.
Alkoholizm przyczynia się do wielu problemów w życiu i nie mamy tu na myśli jedynie problemów zdrowotnych. Może on wpływać na osłabianie więzi rodzinnych oraz utratę poczucia własnej wartości. Uzależnienie to może doprowadzić nawet do całkowitej utraty pracy i pieniędzy.
Poradzenie sobie z alkoholizmem na własną rękę jest zadaniem ciężkim do wykonania. Lepszym i łatwiejszym sposobem jest udanie się po profesjonalną pomoc. Dzięki niej szansa na powrót do normalnego życia znacznie wzrasta. Jednak która z dostępnych opcji jest lepsza — prywatny odwyk alkoholowy, czy leczenie w ramach NFZ?
Odwyk w ośrodku państwowym
Aby dostać się do państwowego ośrodka leczenia uzależnień w Polsce, należy otrzymać odpowiednie skierowanie. Jest ono najczęściej wystawiane przez psychiatrów. Jedną z największych zalet tego typu ośrodków jest to, że po skierowanie mogą zgłosić się nawet osoby nieubezpieczone. Jednak przyczynia się to także do pewnej wady. Miejsca w państwowych ośrodkach są trudno dostępne. Bywa nawet tak, że trzeba na nie czekać aż kilka miesięcy!
Państwowe ośrodki oferują także kilka form leczenia: dzienne, stacjonarne i ambulatoryjne. Najbardziej skuteczna jest jednak terapia stacjonarna i z tego względu, cieszy się ona największą popularnością. Innymi słowy, to właśnie na nią czeka się także najdłużej. Co mają jednak zrobić ci, którzy nie chcą tyle czekać? W końcu alkoholizm to silne uzależnienie. Wytrwanie w trzeźwości i czekanie na przyjęcie do placówki państwowej jest więc praktycznie niemożliwe.
Prywatny odwyk alkoholowy
Wiele prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu oferuje rezerwację terminu praktycznie z dnia na dzień. Jest to zatem świetna opcja, dla tych, którym zależy na szybkim otrzymaniu pomocy. Taki prywatny odwyk alkoholowy może trwać od 2 tygodni do nawet roku. Wszystko zależy od tego, na jaką terapię zdecyduje się dana osoba.
Takie placówki wyróżniają się także lepszym standardem. Pobyt w nich wiąże się z dużym komfortem, ponieważ z reguły znajdziemy tam pokoje jedno lub dwuosobowe. Co więcej, ze względu na wysoką konkurencję na rynku, prywatne ośrodki starają się zapewnić swoim użytkownikom jak najlepszą pomoc. Znajdziemy tam zatem wielu znakomitych specjalistów.
Wiele prywatnych ośrodków zapewnia także szereg zajęć dodatkowych i rekreacyjnej infrastruktury. Ranczo Salemi w swojej ofercie posiada na przykład zwiedzanie pięknej Sycylii.
Tak naprawdę jedynym minusem prywatnego odwyku alkoholowego może być jego cena. Jednakże na swoim zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Co więcej, tak długi okres oczekiwania na przyjęcie do placówki państwowej może znacznie wpłynąć na pogłębienie uzależnienia.