Siecioholizm, czyli inaczej mówiąc uzależnienie od internetu, to coraz częściej występujący problem. Od internetu może uzależnić się tak naprawdę każdy. Jednakże najbardziej powinny uważać osoby niepełnoletnie. Z roku na rok to właśnie one stanowią największą grupę spośród wszystkich uzależnionych. Na czym jednak polega to uzależnienie i jak je rozpoznać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Czy internet faktycznie jest taki zły?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do internetu. Używamy go codziennie na wiele różnych sposób. W czasie pandemii to właśnie on umożliwił wielu osobom pracę zdalną lub naukę w bezpiecznych warunkach. Dostęp do sieci pomaga nam także w odpoczynku, a nawet obowiązkach, takich jak płacenie rachunków, czy robienie zakupów. Internet umożliwia nam również kontakt ze znajomymi, nawet pomimo dzielącej nas odległości.

Na chwilę obecną z internetu korzysta około 60% światowej populacji. Wspomniana pandemia sprawiła nawet, że spora część osób starszych, które do tej pory unikały nadmiernego kontaktu z technologią, przełamała swoje bariery i również stała się obecna w internecie. Dzięki temu osoby te mogły na przykład zobaczyć się na video ze swoją rodziną.

Jak widzisz, nie możemy zatem powiedzieć, że z internetu należy całkowicie zrezygnować. Niesie on zbyt wiele niezbędnych i pożytecznych korzyści. Nie oznacza to jednak, że internet nie ma żadnych wad. Największą z nich jest właśnie to, że można się od niego uzależnić.

Czym jest siecioholizm?

Siecioholizm to nic innego jak uzależnienie od internetu. Możemy go zaliczyć do uzależnień behawioralnych. Tego typu uzależnienie odnosi się do różnego rodzaju czynności i zachowań, których brak sprawia problem i dyskomfort danej jednostce.

Dlaczego internet uzależnia?

Jak już wspominaliśmy na początku artykułu, dostęp do internetu przydaje się w wielu momentach. Co więcej, może on naprawdę ułatwiać życie osób, które boją się i za wszelką cenę unikają kontaktów międzyludzkich. Dodatkowo internet daje nam możliwość wykreowania swojego wizerunku na nowo. Możemy dzięki niemu poznać nowych znajomych, którzy nie znają naszej przeszłości. Internet pomaga także osobom zmagającym się z brakiem pewności siebie, które nie są zadowolone na przykład ze swojego wyglądu. Osoby te mogą całkowicie zrezygnować z pokazywania swojej sylwetki.

Właśnie z tych względów wiele osób postrzega internet jako bezpieczne i anonimowe miejsce. Wirtualna przestrzeń, w której osoby te mogą kreować na nowo swoją postać, zaczyna wydawać się dużo ciekawsza. Coraz trudniejsze staje się natomiast odnalezienie w realnym świecie.

W takiej sytuacji dana osoba może coraz chętniej uciekać do swojej bezpiecznej, internetowej przystani. To oczywiście pochłania dużo czasu, którego nie starcza już na realne życie. Z tego powodu osoba zaczyna izolować się od świata realnego. Niestety nie wie, że bardzo niekorzystnie wpływa to na jej psychikę. Jednak jak rozpoznać siecioholizm w świecie, który w dużej mierze opiera się właśnie na internecie?

Siecioholizm — jak go rozpoznać?

Tego typu uzależnienia można zdiagnozować, zabierając osobie dostęp do danego produktu lub czynności. W przypadku siecioholizmu będzie to oczywiście odebranie dostępu do internetu. Jeżeli dana jednostka zacznie szybko odczuwać duży dyskomfort psychiczny spowodowany brakiem internetu, można przyjąć, że jest ona uzależniona. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie dokonywać diagnozy na własną rękę.

Objawy uzależnienia od internetu

Jak zatem zdiagnozować uzależnienie od internetu? Jakie zachowania są niepokojące? Koniecznie weź pod uwagę te aspekty:

 • coraz częstsze i dłuższe korzystanie z internetu
 • coraz większe problemy z funkcjonowaniem poza siecią
 • porzucenie pasji lub dotychczasowych zajęć na rzecz internetu
 • rozdrażnienie poza światem wirtualnym

Jeżeli zauważysz, że u kogoś z Twoich bliskich występują powyższe objawy, możesz domniemać, że dana osoba zaczyna uzależniać się od internetu. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy u specjalisty od uzależnień. Tak się składa, że w naszym ośrodku na Sycylii również przeprowadzamy takie leczenie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania o jego przebieg lub wolne terminy, zachęcamy do kontaktu!

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl