Motyw nałogu jest chętnie wykorzystywanym tematem filmowym.Niezmienne zainteresowanie, jakim obdarzamy filmy o uzależnieniach świadczyć może zarówno o skali problemu, jak i o dużej społecznej potrzebie zrozumienia mechanizmów psychologicznych, z którymi zmagają się osoby uzależnione. Losy bohaterów filmowych mogą skłaniać do pogłębionej refleksji, a często także do spojrzenia na problem z zupełnie innej perspektywy.

Filmy o uzależnieniach – lista pozycji, które trzeba zobaczyć

  1. ”Narodziny gwiazdy” – Jeden z najgłośniejszych filmów roku 2018 opowiada historię relacji pomiędzy utalentowaną młodą wokalistką, a docenionym już muzykiem country. Ally i Jackson zakochują się w sobie, a ich wspólne występy porywają tłumy. Niestety, bardzo szybko okazuje się, że problemy z jakimi zmaga się Jackson (uzależnienie od alkoholu i narkotyków, ale także przeczucie zbliżającego się kresu kariery) doprowadzają do kryzysu ich związku. Tak naprawdę “Narodziny Gwiazdy” to mocny film o nałogu oraz jego wpływie na relacje międzyludzkie. Poruszająca opowieść o tym, jak ciężko jest wyrwać się z sideł uzależnienia.
  2. ”Candy” – Kolejna historia dwojga zakochanych, którzy tym razem wspólnie popadają w uzależnienie od narkotyków. Film podzielony na części przedstawia kolejne etapy nałogu (metaforycznie ukazanych jak niebo, ziemia i piekło) i wynikające z nich konsekwencje, prowadzące, jak łatwo się domyślić do upadku obojga bohaterów. Film bardzo emocjonalny, wokół którego nie można przejść obojętnie.
  3. ”Wszyscy jesteśmy Chrystusami” – Pierwszy w zestawieniu film produkcji polskiej. Film o nałogu alkoholowym, który powoduje, że życie głównego bohatera – Adama Miauczyńskiej ulega kompletnej destrukcji. Alkohol, którym stara się zagłuszyć niespełnioną ambicję i kłopoty w życiu uczuciowym całkowicie odbiera mu szanse na szczęście. NIektóre sceny są komiczne, jednak właściwa ich interpretacja skłania do głębszych refleksji. Szczególnie mocne wrażenie wywiera zestawienie scen retrospekcyjnych (Adam Miauczyński jest wtedy młodym nauczycielem akademickim, ma wiele możliwości i jego życie jeszcze może potoczyć się właściwie) oraz dojrzałego mężczyzny, dla którego nie widzimy już żadnych pomyślnych perspektyw.
  4. ”Pod mocnym aniołem” – Ekranizacja świetnej prozy Jerzego Pilcha. Film w pełen ironii sposób opowiada o przeżyciach uzależnionego od alkoholu pisarza. Pośrednio poznajemy także historie innych dotkniętych nałogiem osób (przebywających w ośrodku leczenia uzależnień). Bardzo mocna, często brutalna wręcz opowieść o konsekwencjach wynikających z uzależnienia.
  5. ”Zabawa, zabawa” – Film skupia się na przedstawieniu historii uzależnienia trzech kobiet w różnej sytuacji społecznej i w różnym wieku (a nawet preferujących różne gatunki alkoholu). Obraz ukazuje, że bardzo często – zwłaszcza w przypadku kobiet, najbliższe otoczenie nie zauważa problemu związanego z uzależnieniem. Nałóg może przytrafić się każdemu – nikt z nas nie może czuć się bezpieczny. Reżyserka i scenarzystka (Kinga Dębska) z wielką wrażliwością przedstawia nam obraz osób uzależnionych. Film można określić mianem empatycznego, pozbawionego zarówno moralizowania jak i sztucznej brutalności.
  6. “Amy” – Film biograficzny o wyjątkowo utalentowanej i przedwcześnie zmarłej artystce Amy Winehouse, nagrodzony Oscarem za najlepszy dokument pełnometrażowy w roku 2016. Wokalistka, będąca u szczytu kariery nie potrafiła przerwać spirali uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Film ukazuje również jak przydatne podczas wychodzenia z choroby jest wsparcie najbliższych, którego Amy niestety nie otrzymała. Dramatyczna walka z nałogiem, ale także depresją, która bardzo często pojawia się na jednym z etapów uzależnienia. Widzowie otrzymują wiele trudnych pytań, na które odpowiedzi mogą okazać się dla nich niekomfortowe.
  7. “Skazany na bluesa” – Kolejny film biograficzny, tym razem osadzony w polskich realiach. Rysiek Riedel – wokalista grupy Dżem, to postać, o której nie dało się nie słyszeć. Artysta wiódł życia outsidera, nie stronił od używek, co ostatecznie przerodziło się w uzależnienie, którego nie mógł pokonać mimo wsparcia rodziny i kilku pobytów w ośrodkach detoksykacyjnych. Tragiczna historia życia zniszczonego przez używki przedstawiona w akompaniamencie niestarzejącej się muzyki rockowo-bluesowej. Film dostarcza ogromnej ilości wzruszeń, tym bardziej, że jest oparty na faktach.
  8. “Requiem dla snu” – Jeden z najbardziej kultowych filmów światowego kina opowiada historię kilku zupełnie różniących się od siebie osób, coraz bardziej pogrążających się w nałogu. Bohaterowie, szukają silniejszych wrażeń i zmiany perspektywy, jednak narkotyki prowadzą ich nieuchronnie do nieszczęścia. Jest to nie tylko film o uzależnieniu, ale także obraz przedstawiający złożoność mechanizmów ludzkiej psychiki. Świetne kreacje aktorskie sprawiają, że przedstawiona historia na długo pozostaje w pamięci.
  9. ”Szkolny chwyt” – Mniej znana produkcja filmowa, z nominowaną do Oscara kreacją Ryana Goslinga. Film przedstawia przyjaźń pomiędzy uzależnionym od narkotyków nauczycielem i uczennicą. Obrazuje on schematy postępowania osoby uzależnionej oraz dramatyczną walkę o wyjście z nałogu. Autorzy filmu starają się przedstawić bohatera w najbardziej obiektywny sposób – tak aby ostateczna ocena należała do widza.
  10. “Kiedy mężczyzna kocha kobietę” – Film produkcji amerykańskiej. Obraz jako jeden z pierwszych ukazuje obraz tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików. Ludzie, którzy o siebie dbają, są wykształceni, często zajmują wysokie i powszechnie szanowane stanowiska w firmach. Tak jest z Alice – wydawać by się mogło idealnej żonie i matce. Kobieta coraz bardziej pogrąża się w chorobie alkoholowej, aż w końcu decyduje się na leczenie. Film ukazuje również trudności z jakimi musi sobie radzić cała rodzina osoby uzależnionej: w tym przypadku przedstawia ojca zajmującego się dwiema małymi córeczkami, które tęsknią za swoją mamusią i nie wiedzą, co się tak naprawdę z nią dzieje. Film sygnalizuje złożoność problemów z jakimi borykają się osoby uzależnione pozostawiając widzowi sporo miejsca na własną interpretację i refleksje.

Historia każdego nałogu jest inna. Dlatego też tak bardzo zróżnicowane są filmy o uzależnieniach. Dzięki nim możemy dotrzeć do wielu nowych wniosków związanych życiem osób uzależnionych, a także głębiej zastanowić się nad przyczynami problemu i dostępnymi rozwiązaniami. Film o uzależnieniu może być traktowany również, jako przestroga przed niebezpiecznym wpływem używek.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl