Joga to starożytna praktyka, której celem jest połączenie umysłu i ciała, za pomocą ćwiczeń oddechowych oraz pozycji fizycznych. Poprawia nasze samopoczucie, wzmacnia wybrane partii mięśni, pozwala znaleźć poczucie spokoju oraz równowagi wewnętrznej. Jakie są inne zalety jogi? Jaki duży wpływ może mieć na nasze ciało i umysł?
Joga i jej wpływ na nasze ciało oraz kondycję
Ciało i umysł wzajemnie się przenikają. Stan umysłu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Podobnie stan ciała wywiera ogromny wpływ na naszą energię, witalność oraz nastawienie do świata i ludzi. Joga jest techniką, która możemy praktykować na każdym etapie naszego życia. Doskonałość osiąga się poprzez zdobywanie kolejnych stopni nauki jogi: fizycznego, mentalnego i duchowego. Ćwiczenia jogi zwiększają przede wszystkich wytrzymałość sercowo-naczyniową, zmniejszają lękliwość oraz wrogie nastawienie. Przyczyniają się również do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej oraz obniżenie ciśnienia. Joga wpływa również na poprawę krążenia w różnych organach, zwłaszcza w mózgu oraz sercu. Dodatkowo poprawia przemianę materii i pobudza gruczoły wewnętrznego wydzielania. Odpowiednie praktykowanie jogi pod okiem doświadczonego nauczyciela, odmładza ciała oraz zapobiega starzeniu się.
Wpływ jogi na nasz umysł
Poprzez praktykowanie jogi można osiągnąć stan relaksu, wyciszenia oraz rozluźnienia. Wykonywane ćwiczenia przyczyniają się do szczęścia oraz harmonii w ciele człowieka, dzięki czemu są najlepszym lekarstwem na większość problemów zdrowotnych oraz emocjonalnych. Wykonywane pozycje połączone z techniką oddychania bezpośrednio oddziałują na gruczoły wewnętrznego wydalania, które pobierają z krwi substancje odżywcze oraz wydzielają hormony. Po ćwiczeniach odczuwany jest stan pełen spokoju, równowagi, a jednocześnie przepełnia nas energia, pochodzą złe myśli oraz zmartwienia. Poprzez rozluźnianie mięśni i stawów, ćwiczenie w skupieniu z zachowaniem równomiernego oddechu, uwaga osoby ćwiczącej kieruje się do wewnątrz. Pozwala to na uspokojenie wiecznie aktywnego umysłu i skumulowanie energii.
Jak poprawnie ćwiczyć jogę?
Jogę powinno praktykować się pod okiem czujnego nauczyciela, zwłaszcza gdy jesteśmy na początkowym etapie.Pozycje jogi wykonuje się w bardzo precyzyjny sposób aby dotrzeć do każdej partii ciała począwszy od skóry, mięśni, stawów, a skończywszy na narządach wewnętrznych. w ten sposób każda komórka zostaje oczyszczona i dotleniona.
Zmiany w samopoczuciu, postawie i sposobie oddychania, można zauważyć już po kilku zajęciach. Długotrwałe efekty nie są jednak natychmiastowe, jednak ćwiczenia jogi sięgają do źródła problemów dlatego warto być wytrwałym.
Regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe i relaks, poprawiają zdolność do pracy oraz umiejętność koncentracji. Po pewnym okresie wykonywania ćwiczeń, w wyniku oczyszczenia ciała oraz świadomego kontaktu z naszym wnętrzem, zaczynamy wyczuwać powiązania jakie występują między sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną, kontaktami z innymi ludźmi, naszym zdrowiem i samopoczuciem. Taka wrażliwość to bezcenny skarb na drodze całościowego rozwoju – fizycznego, emocjonalnego i duchowego.
“Joga rozwija ciało, poddaje umysł dyscyplinie i rozszerza horyzonty ducha. Człowiek staje się zrównoważony i odporny na cierpienia i przyjemności, straty i zyski, hańbę i chwałę porażki i zwycięstwa.”
B.K.S Iyengar