Towarzystwo zwierząt dla człowieka jest czymś naturalnym. Przez tysiące lat, ludzie otaczali się nimi, nierzadko korzystając z ich pomocy, doceniając także ich wierność i oddanie.W obecnych czasach – głównie ze względu na zamieszkiwanie terenów miejskich i zmianę trybu życia, czas spędzany w towarzystwie zwierząt znacznie się skrócił. Jest to zjawisko, niekorzystne dla samopoczucia człowieka, które wymaga zmiany. Prowadzone na szeroką skalę badania przekonują nas o pozytywnym wpływie zwierząt na człowieka. Jakie dodatkowe korzyści mogą wynikać z posiadania czworonoga?
Wpływ zwierząt na człowieka
Towarzystwo zwierząt przynosi nam wiele korzyści, jest to oczywiste, dla wszystkich osób, które kiedykolwiek opiekowały się psem, kotem czy też innym zwierzątkiem domowym. Przede wszystkim pierwszym i najłatwiejszym do zaobserwowania przykładem oddziaływania zwierzęcia na człowieka jest – poprawa nastroju. Radość, jaką okazuje pupil z powodu naszej obecności udziela się nam. Zwierzęta są wiernymi towarzyszami i zapobiegają samotności, która jest okolicznością powodującą obniżenie nastroju – a nie rzadko także poważne choroby takiej jak choćby depresja. Dowodem na pozytywny wpływ zwierząt na człowieka są wszelkie formy zooterapii. Dostrzeżenie ogromnych korzyści, jakie uzyskiwane są dzięki kontaktowi ze zwierzętami powoduje coraz większą popularność terapii takich jak dogoterapia, hipoterapia czy też felinoterapia. Jakie zalety dla człowiek ma kontakt ze zwierzętami?
- Obniżenie poziomu stresu – dzięki towarzystwu zwierząt dochodzi do dwóch bardzo korzystnych zmian hormonalnych: zwiększonej produkcji oksytocyny (której poziom ma wpływ na nastrój) oraz obniżenia wydzielania kortyzolu (zwanego hormonem stresu). Przekłada się to bezpośrednio na to, że czujemy się spokojniejsi, łatwiej znosimy trudniejsze doświadczenia
- Obniżenie ciśnienia – naukowcy odnotowali związek pomiędzy głaskaniem zwierząt, a prawidłową wysokością ciśnienia. Pozytywnie oddziałuje również obecność zwierząt nie posiadających sierści – rybek akwariowych czy ptaków
- Zwiększenie ilości ruchu na świeżym powietrzu – posiadanie zwierząt – zwłaszcza psa, powoduje, że ruszamy się znacznie więcej, co prowadzi do ogólnej poprawy naszego zdrowia (o tym, jak niezbędny jest dla naszego organizmu ruch, nie trzeba chyba już nikogo przekonywać)
- Wspierają prawidłowy rozwój dzieci – obecność zwierząt w domu, w którym wychowuje się dziecko pozytywnie wpływa na niemal wszystkie sfery jego rozwoju (zdecydowanie zwiększa stopień inteligencji emocjonalnej, ale uczy także odpowiedzialności, empatii i konieczności wywiązywania się ze swoich obowiązków). Ponadto, dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergię.
Jak działa dogoterapia
Dobroczynny wpływ zwierząt jest chętnie wykorzystywany podczas terapii. Zwierzęta domowe wspomagają proces leczenia wielu zaburzeń takich jak depresja, uzależnienia i nerwica. Przynoszą pozytywne efekty także w pracy z dziećmi autystycznymi. Do terapii z udziałem zwierząt najczęściej wybierane są psy. Dogoterapia zainicjowana została w Ameryce przez Borisa Levinsona , w Polsce zaczęła być wdrażana pod koniec lat 80-tych. Psy dają bezwarunkową miłość łagodzi objawy odrzucenia, lęku i samotności. Sam kontakt z sierścią zwierzęcia sprzyja rozluźnieniu mięśni i sprzyja relaksowi. Dogoterapię, która jest jedną z tzw. Animal Asisted Therapy, można podzielić na 3 różne typy: pierwszy opiera się na spotkaniach z psem, dzięki którym tworzy się pozytywna relacja ze zwierzęciem i dostarczaniu pacjentom pozytywnych bodźców. Druga forma Animal Assisted Therapy prowadzona jest główne w terapiach dla dzieci, ponieważ wspiera naukę (lekcje są dla dzieci przyjemniejsze i ciekawsze i przebiegają w lepszej atmosferze, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla dzieci z trudnościami psychicznymi lub niepełnosprawnymi). Najbardziej rozbudowaną formą AAT jest terapia psem – wtedy dzięki pomocy i wsparciu specjalistów zajmujących się konkretnym problemem opracowywany jest plan mający na celu jego wyeliminowanie. Jest najbardziej ukierunkowana forma dogoterapii i wymaga obecności odpowiednio wykwalifikowanego personelu.
Pozytywny wpływ zwierząt na człowieka jest znany od dawna. Psy, konie, koty i inne zwierzęta mogą nie tylko poprawiać nasz nastrój, ale wręcz pomagać ludziom w procesie leczenia czy pokonywania uzależnień. Obecność czworonoga wyzwala w ludziach pokłady cierpliwości i innych pozytywnych uczuć i zachowań, dlatego warto z niej korzystać, zwłaszcza w trudnych życiowych momentach.