Joga opiera się o założenie nierozdzielności ciała emocji i umysłu. Dzięki temu, pozwala poprzez fizyczne ćwiczenia, docierać do psychologicznych aspektów osoby oraz pracować nad emocjami. Terapia uzależnień często zaś odwołuje się do ważnej roli równowagi emocjonalnej i właściwych przekonań, jako niezbędnych elementów zdrowienia. W tym kontekście joga może być bardzo skutecznym narzędziem leczenia.

Czym jest joga?

            Klasycznie joga była systemem duchowym, który poprzez różne praktyki fizyczne i medytacje miał prowadzić adepta, do oczyszczenia percepcji i ujrzenia natury rzeczywistości. W dzisiejszych czasach, szczególnie w Europie, joga jest jednak bardziej postrzegana, jako bardzo przydatny zestaw ćwiczeń fizycznych, których wykonywanie niesie korzyści na wielu płaszczyznach.

            Na Hatha Jogę – czyli gałąź najczęściej uznawaną i praktykowaną w zachodnim świecie, składają się asany – czyli pozycje ciała, pranajamy – czyli techniki oddechowe oraz zalecenia etyczne, które są niezbędne do rozwoju na duchowej ścieżce. Na asany składają się różne ćwiczenia fizyczne, które mają usunąć przeszkody powstałe w ciele. Jeśli mięśnie i ścięgna są zbyt sztywne, to należy je rozluźnić i rozciągnąć, jeśli są zbyt wiotkie to należy je wzmocnić, tak by osiągnąć pewnego rodzaju równowagę.
            Pranajama czyli ćwiczenia oddechowe pozawalają zapanować nad umysłem. Dzięki kontrolowaniu rytmu, głębokości, intensywności oddechu, można wpływać na funkcjonowanie psychiczne. W odpowiedni sposób stymulować umysł lub go uspokajać – znów, by uzyskać stan balansu. Prowadzi to naturalnie do praktyki medytacji, czyli świadomego przebywania w przestrzeni swojego umysłu i badania jego natury, Zalecenia etyczne dotyczą głównie nie krzywdzenia innych stworzeń, i dbania o ich dobro w miarę swoich możliwości. Są poniekąd podstawą do poruszania się na ścieżce rozwoju.

Rola jogi w terapii uzależnień

            W poprzednim artykule pisaliśmy o tym w jaki sposób joga pomaga w  terapii uzależnień. Ćwiczenia, które propagujemy w naszym ośrodku mają szeroki wpływ na funkcjonowanie człowieka. Warto zauważyć, że joga przynosi korzyści w sposób holistyczny. Rozwija ciało, uspokaja umysł, pozwala uwolnić zastygłe emocje oraz kształtuje wolę i charakter.

            Praktyka jogi wspomaga układ nerwowy. Ćwiczenia skonstruowane są w ten sposób, że podczas  sesji wysiłku fizycznego stymulują układ współczulny, który odpowiada za pobudzanie organizmu. Następnie praktykujący przechodzi do fazy relaksacji w której może obserwować pracę układu przywspółczulnego, rozluźniającego organizm i zmniejszającego poziom pobudzenia. Uczestnicząc w tym procesie można odkryć naturalne mechanizmy które sterują naszym ciałem i nauczyć się z nich korzystać.

            Jednocześnie pracuje się z gruczołami systemu dokrewnego, które odpowiedzialnie są za gospodarkę hormonalną. Poprzez masaż głębokich partii ciała, którego doświadcza się podczas niektórych asan, dostarczane jest więcej krwi do narządów wewnętrznych. Sprawia to, że zaczynają one lepiej funkcjonować. Zarówno system nerwowy jak i hormonalny można uznać za szybką i wolną drogę przesyłu informacji w organizmie. Jeśli te ścieżki komunikacyjne są sprawne i działają harmonijnie, ciało może zdrowo funkcjonować, co z kolei przekłada się na dobre samopoczucie.

Droga wiodąca do samorealizacji

            Joga klasycznie była narzędziem używanym w celu osiągnięcia duchowego spełnienia. Oczywiście praktykując ją można spodziewać się wielu pozytywnych efektów. Doniesienia naukowców (Kozak, 2012) potwierdzają, że może ona być używana jako narzędzie leczenia na wielu płaszczyznach – zarówno fizycznych, emocjonalnych i psychicznych. Podejście holistyczne które proponuje joga wydaje się szczególnie istotne w terapii uzależnień – nałogi atakują bowiem wiele poziomów ludzkiego życia. Dlatego tak ważne jest by narzędzia leczenia były równie skuteczne i obejmowały szeroki zakres ludzkiego funkcjonowania.

Artur Majchrzak – Psycholog

Źródła: – Kozak I. (2012). – Naturalne metody powrotu do życia bez uzależnień. Przegląd lekarski, 69, 10, 1118-1121.
– Photo by 
Yannic Läderach on Unsplash

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl