Mefedron jest narkotykiem zaliczanym do środków psychoaktywnych. Jego działanie porównuje się do amfetaminy, ecstasy i kokainy. Niestety, mimo tego, że od 2010 roku jest nielegalny w Polsce, wiele osób w dalszym ciągu po niego sięga. Takie zachowanie skutkuje poważnymi konsekwencjami.

Czym dokładnie jest mefedron?

Mefedron jest środkiem psychoaktywnym. Potocznie mówi się o nim również mefka, mefa, czy mef. Działa podobnie do kokainy, ecstasy i amfetaminy. Efekty jego zażycia odczuwalne są już po kilku sekundach. Nie trwają one jednak zbyt długo. Z tego względu, osoba uzależniona odczuwa silną ochotę na zażycie kolejnej dawki. Dotyczy to nawet tych, którzy wzięli go po raz pierwszy.

Swoją popularność mefedron zawdzięcza między innymi niskiej cenie. Jego zakup wydaje się sporą okazją, szczególnie w porównaniu do cen wymienionych już narkotyków o podobnym działaniu.

Środek ten sprzedawany jest w różnych postaciach: proszku, kapsułkach, kryształkach oraz tabletkach. Z tego względu można przyjmować go na wiele sposobów. Jednak jego użytkownicy najczęściej decydują się na metodę donosową lub doustną.

Działanie i występujące objawy po zażyciu narkotyku

Mefedron jest stymulantem i empatogenem. Oznacza to, że jest środkiem silnie pobudzającym. Po jego zażyciu odczuwa się także silną potrzebę zawierania i zacieśniania kontaktów międzyludzkich.

Środek ten powoduje wzrost dopaminy, serotoniny oraz proenkafiliny. Z tego względu zażywająca go osoba odczuwa pełnię szczęścia. Nie czuje natomiast bólu oraz lęku. Człowiek w takim stanie jest niezwykle pobudzony. Wydaje mu się, że może osiągnąć wszystko. Co więcej, nie odczuwa żadnego zmęczenia.

Przykre zderzenie z rzeczywistością przychodzi po kilku godzinach, kiedy środek przestanie działać. Otaczający świat wydaje się wtedy straszny, nudny i męczący.

Warto również wspomnieć o tym, że mefedron wywołuje nadmierną potliwość, której towarzyszy bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo nawet po kilku dniach od zażycia środka, zapach ten można wyczuć także w moczu.

Długotrwałe skutki zażywania mefedronu

U osób, które długotrwale zażywały ten narkotyk, bardzo często występowały omamy, ataki paniki i paranoja. Bez problemu można było zauważyć u nich również zaburzenia koordynacji ruchowej. Trudność sprawiały im podstawowe, można by rzecz, automatyczne ruchy.

Co więcej, narkotyk ten zmniejsza łaknienie. Z tego względu osoby silnie od niego uzależnione tracą dużo masy ciała. Niekorzystnie działa on także na nerki i tętnice. Częstym skutkiem jest również depresja, bezsenność i bóle głowy.

Mefedron, metadon i metafedron

Pomimo tego, że wszystkie te nazwy brzmią podobnie, są to inne substancje. Metafedron jest pochodną mefedronu. Do obiegu wprowadzono go chwilę po zdelegalizowaniu jego poprzednika. Jednakże substytut ten również stosunkowo szybko został uznany za substancję nielegalną.

W przypadku metadonu sprawa wygląda inaczej. Substancja ta wykorzystywana jest w lecznictwie. Jest bardzo silnym środkiem przeciwbólowym. Dodatkowo pomaga w leczeniu uzależnienia od heroiny. Jest jej legalnym substytutem. Korzystają z niej zatem ośrodki leczenia tego typu uzależnień.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od mefedronu?

Takie leczenie podzielono na dwa etapy.

Etap 1 – detoks

Detoks organizmu jest konieczny. Dzięki niemu ciało w pełni oczyści się z tego środka. Nie jest on jednak przyjemnym etapem. Wspomniane już przez nas objawy odczuwane po zażyciu mefedronu silnie uzależniają. Osobie uzależnionej wydaje się, że jej jedynym wyjściem jest ponowne sięgnięcie po narkotyk. Z tego względu podczas detoksu, leczenie wspomaga się środkami farmakologicznymi, które łagodzą objawy uzależnienia.

Etap 2 – psychoterapia

Po przeprowadzeniu prawidłowego detoksu przechodzi się do psychoterapii. Czas jej trwania ustalany jest indywidualnie. Na jej wpływ mają takie czynniki jak stopień uzależnienia oraz dotychczasowa reakcja na leczenie.

Te podstawowe informacje uzmysłowiły Ci, czym jest mefedron. Znasz także objawy i nieprzyjemne skutki jego długiego zażywania. Teraz już wiesz, jak przebiega jego leczenie.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl