Człowiek może uzależnić się od każdej substancji, którą spożywa w nadmiarze. Do grupy tej zaliczamy zatem również leki. Co więcej, okazuje się, że lekomania jest jednym z najpopularniejszych uzależnień. Na czym właściwie polega?
Czym jest lekomania?
Lekomania to nic innego jak uzależnienie od przyjmowania leków. Jest to taki stan, w którym człowiek przyjmuje leki zdecydowanie zbyt często. Do tego dochodzi również przyjmowanie lekarstw w nadmiernych, niepotrzebnych danej osobie ilościach.
Niestety, ale uzależnienie to może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu danej osoby. Niepotrzebne lub nieprawidłowo dawkowane leki mogą dawać bardzo groźne objawy uboczne.
Czy lekomania jest częstym zjawiskiem?
Mogłoby się wydawać, że lekomania nie jest popularnym uzależnieniem. Jednakże tak jak zaznaczyliśmy na początku artykułu, takie domniemania są błędne. Tak się składa, że jest to jedno z najczęstszych uzależnień! Plasuje się w samej czołówce zaraz po alkoholu i narkotykach.
Co więcej, lekomania może dotyczyć każdej osoby. Istnieje jednak kilka czynników, które predysponują do rozwinięcia tego uzależnienia. Narażone są na nią szczególnie osoby z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, somatyzacyjnymi i psychotycznymi. Do tej grupy zaliczają się także osoby samotne oraz te uzależnione od alkoholu lub narkotyków.
Od których leków możemy się uzależnić?
Człowiek może uzależnić się od każdego leku, niezależnie od tego czy to środek wypisany na receptę, czy łatwo dostępny suplement. Jednakże istnieje kilka grup leków, które uzależniają częściej i silniej. Mowa tu o opioidowych lekach przeciwbólowych, a także lekach przeciwlękowych, szczególnie tych z grupy benzodiazepin. Do tego grona coraz częściej dołącza się także leki nasenne.
Tak się składa, że każda ze wspomnianych grup leków dostępna jest jedynie na receptę. Co więcej, przepisujący ją lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości potencjalnego uzależnienia.
Nie oznacza to jednak, że możemy przymykać oko na częste stosowanie innych, nawet niepozornych leków. Oczywiście każdy raz na jakiś czas musi przyjąć jakieś leki. Taka sytuacja jest normalna i nie powinna wzbudzać naszych podejrzeń. Jak zatem rozpoznać lekomanię w świecie, w którym leki przyjmują wszyscy?
Jak rozpoznać osobę uzależnioną od leków?
Niestety, ale zdiagnozowanie lekomanii jest bardzo trudne. Osoby cierpiące na to uzależnienie zazwyczaj nie są jego świadome. Ich bliscy myślą natomiast, że dana osoba po prostu przyjmuje jakieś leki od lekarza. Właśnie z tego względu warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o lekomanii. Wiedza ta może pomóc Ci w szybszym sprowadzeniu pomocy jakiejś bliskiej osobie. Koniecznie musisz zwracać uwagę na:
- odbywanie częstych i niepotrzebnych wizyt u lekarzy
- odczuwanie konieczności przyjmowania coraz mocniejszych dawek tego samego leku
- ciągłe przyjmowanie leków, pomimo wyleczenia choroby
- częste zmiany nastroju danej osoby
- częste zmiany osobowości danej osoby
- nieudane próby zrezygnowania z przyjmowania leków
Dodatkowo warto wiedzieć, że nie tylko zdiagnozowanie tego uzależnienia jest problematyczne. Całkowite wyleczenie się jest bowiem jeszcze trudniejsze. Osoby uzależnione mogą ponownie spożywać nadmierne dawki leków nawet po długim okresie pełnej abstynencji. Jak zatem pomóc osobie uzależnionej?
Jak wygląda leczenie lekomanii?
Jeżeli zauważysz niepokojące objawy u kogoś znajomego, koniecznie udaj się z taką osobą do specjalisty! Pamiętaj, by nigdy samodzielnie nie wystawiać żadnej diagnozy. Samo leczenie lekomanii jest bardzo długotrwałym i trudnym procesem. Z tego powodu powinny zajmować się nim jedynie osoby doświadczone.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień takim jak na przykład nasz ośrodek na Sycylii. Terapia lekomanii obejmuje zarówno detoksykację, jak i specjalistyczną psychoterapię. Dopiero połączenie tych dwóch sposobów daje najlepsze rezultaty.