Termin silna wola jest bardzo często używany przez wiele osób. Ale czym jest oraz jak ćwiczyć silna wolę? Niestety rzadko można się spotkać z tym, że jest on wypowiadany jako współczynnik sukcesu. Najczęściej jest traktowany jako swego rodzaju wymówka. Zapewne nie raz słyszałeś jak ktoś mówi, że nie udało mu się osiągnąć celu przez braku silnej woli. Po części rzeczywiście może być to prawda, ponieważ jej zalążek znajduje się w psychice. Jeżeli dana osoba nie jest w stanie samodzielnie uformować i ukierunkować tego zalążka, to bardzo trudno będzie jej osiągnąć wcześniej wspomniany sukces, niezależnie od tego, czym on ma być. Nie jest natomiast prawdziwe stwierdzenie, że samodyscyplina nie jest do wypracowania. Każdy jest w stanie ją wypracować. Niektórzy po prostu potrzebują do tego pomocy osób trzecich, co nie jest niczym wstydliwym. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Zła dieta, używki, czy chociażby sprzęty elektroniczne – każde z tych przyzwyczajeń potrafi się bardzo mocno ukorzenić w naszym umyśle, przez co ciężko zmienić nawyki z nimi związane. Nie jest to jednak droga bez wyjścia. Wystarczy odrobina chęci do zmiany, a to już jest połową sukcesu. Pozostaje jednak pytanie jak ćwiczyć silną wolę?

Jak ćwiczyć silną wolę? Sztuka radzenia sobie ze złymi nawykami

Należy pamiętać, że nie ma ludzi idealnych. Każdy z nas posiada negatywne przyzwyczajenia, z którymi stara się walczyć. Silna wola jest czymś, co nam pomaga w tych działaniach. Czasami jednak, nawet jeżeli z całych sił staramy się ją wypracować, to w kilka chwil jakiś czynnik może ją zaburzyć. Czy to będzie stresująca sytuacja w pracy, problem rodzinny, czy chociażby zawód sercowy, jeżeli nie jesteśmy odporni na takie wydarzenia, to momentalnie stracimy zapał. Właśnie z tego powodu, w pierwszej kolejności musimy obrać sobie cel oraz jasno określić po co to robimy. Jeżeli dopadnie nas zwątpienie, przypomnimy sobie o tym i o wiele łatwiej będzie zachować równowagę. To jest właśnie samodyscyplina i krok, którego nie można pominąć. Ten krok może zdecydować o tym czy nam się uda wytrwać w naszych postanowieniach, czy poniesiemy porażkę. Właśnie dlatego jest on tak ważny. Silna wola to nic innego jak zmiana przyzwyczajeń, które czasami z różnego powodu są dla nas wygodne. Krok pierwszy już znasz. Teraz przedstawimy kilka działań, które odpowiedzą na pytanie jak ćwiczyć silną wolę.

  • Nie rób wszystkiego od razu

Zapał oraz ambicja są naszymi sprzymierzeńcami, ale jeżeli mamy ich za dużo, to bardzo szybko mogą stać się naszymi wrogami. Dzieje się tak, ponieważ rzadko kiedy udaje się zupełnie odmienić życie z dnia na dzień. Jeżeli tak myślisz, to bardzo szybko się rozczarujesz i zniechęcisz. Należy rozpocząć od małych zmian, aby się przyzwyczaić i stopniowo je zwiększać.

  • Wyznaczaj sobie realne cele

Bardzo łatwo jest wyznaczyć cel, ale o wiele ciężej jest go osiągnąć. Przed wyznaczeniem sobie celu, dokładnie przemyśl, czy jesteś w stanie osiągnąć go w danym czasie. Planowanie jest podstawą do osiągnięcia silnej woli, ale rób to z głową.

  • Podziel się swoimi planami z innymi

Kiedy oznajmiasz innym osobom, że planujesz zmienić swoje nawyki, odczuwasz jeszcze większe zaangażowanie do tego, aby to osiągnąć. Nie chcesz być postrzegany jako przegrany, co jest dodatkową dawką motywacji do działania.

  • Doceniaj małe postępy

Udało Ci się wykonać tylko połowę planu? To bardzo dobrze, ponieważ oznacza to, że robisz postępy, a nie stoisz w miejscu. Nie zapominaj o tym.

  • Nie bądź nad wyraz restrykcyjny

Każdy z nas potrzebuje odrobiny swobody. Jeżeli będziesz dla siebie zbyt rygorystyczny, samodyscyplina odejdzie szybciej, niż się pojawiła.

  • Zastąp złe nawyki

Pomyśl, co mógłbyś robić zamiast dotychczasowych czynności i zacznij to robić! Jeżeli najdzie Cię chęć na wykonanie czegoś, co jest Twym złym nawykiem, postaraj się zrobić coś, co jest lepsze.

  • Nagradzaj siebie

Nasz umysł został tak zaprogramowany, że odnosi on przekonanie, iż za każde działanie jest wynagradzany. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść i samemu opracować sobie system nagradzania. Może to być dowolna rzecz, czy czynność, ważne, abyś przynzawał sobie nagrodę jedynie po przejściu pewnego etapu.

Warto spróbować wprowadzić powyższe wytyczne w życie i przekonać się, że pytanie jak ćwiczyć silną wolę zniknie raz na zawsze. Nie można się jednak nastawiać na to, że na początku będzie łatwo, gdyż to również może zniechęcić do działania. Silna wolna nie przychodzi sama z siebie, ale, gdy już zdecydujesz się zrobić pierwszy krok w jej kierunku, przyjdzie szybciej, niż Ci się wydaje. Nie zapominaj, że podstawą sukcesu jest chęć zmiany. Jeżeli potrzebujesz do tego wsparcia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je uzyskać. Wystarczy, że powiesz o tym odpowiednim osobom.

Silna wola to tylko określenie

Zgadza się, silna wola jest jedynie terminem, który pomaga nam określić naszą kondycję psychiczną. Wystarczy, że na początku podejmiesz nawet najmniejsze kroki, a one zdołają niesamowicie zaprocentować. Wszystko jest do wypracowania, również samodyscyplina. Postaraj się wcielić do swoich działań pewne zmiany, a zobaczysz jak wielka siła w Tobie drzemie. Nie pozostawiaj nic przypadkowi. Zacznij zmieniać swoje nawyki już dziś i wypracuj swoją silną wolę, tak jak tego potrzebujesz!

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl