Coraz więcej osób zmaga się z chorobą jaką jest depresja. Ten nieprzyjemny stan dotyka nie tylko osób z dużymi, życiowymi problemami, ale również te pozornie szczęśliwe. Często słyszymy, że tym którym się dobrze powodzi, z pełną rodziną oraz z sukcesami zawodowymi, przytrafia się ciężka depresja. Ciężko nam wtedy zrozumieć przyczynę tej choroby oraz zauważyć ewentualne objawy. Jak zatem rozpoznać depresję i jak sobie z nią radzić? Jak możemy pomóc sobie lub bliskim, kiedy zaobserwujemy pierwsze sygnały? Jak rozpoznać depresję, która tak dobrze maskuje się pod innymi chorobami?

Depresja – czym jest, a czym nie jest?

Według danych WHO z 2017 roku na depresję choruje ok. 1.8 mln Polaków. Depresja to NIE chwilowy spadek energii i pojawiające się negatywne myśli, a przewlekły stan zabarwiony ogólną niechęcią do życia. Wyróżniamy kilka rodzajów depresji, z którymi może mieć do czynienia każda osoba – nie ma bowiem recepty, która potrafi wykluczyć chociażby jedną osobę na 100%. Depresja nie jest chorobą, którą sobie wybieramy. Są badania, które potwierdzają, że duży wpływ na wystąpienie depresji ma obciążenie genetyczne Mowa wtedy o depresji endogennej.

Depresja może wynikać z chemicznej nierównowagi w mózgu, czyli tzw. niedoboru hormonu szczęścia. Głównie to serotonina, a w zasadzie jej niewystarczający poziom, wpływa na obniżony nastrój oraz brak energii. Warto również wspomnieć, że jeśli w rodzinie występowała już ta choroba, ryzyko na jej ponowne wystąpienie jest znacznie wyższe. W przypadku bliźniąt ryzyko wzrasta nawet do 70%.

Depresja reaktywna natomiast jest reakcją na bolesne doświadczenia: żałoba, odejście bliskiej osoby, rozwód, choroba, utrata pracy, itp. Każde wydarzenie, które nie należy do najlżejszych może spowodować depresję lub jej nawroty. Człowiek może odziedziczyć pewne skłonności, które w wyniku oddziaływania środowiska mogą powodować wystąpienie zaburzenia.

Objawy depresji

Im wcześniej zwrócimy uwagę na swoje niepokojące nastroje, im wcześniej zwrócimy się do specjalisty o pomocy oraz im wcześniej zaczniemy proces zdrowienia, tym dla nas lepiej. Już nawet 2-3 tygodnie permanentnego obniżonego nastroju oraz zaniżonego poziomu energii życiowej, warto udać się do psychologa lub psychiatry na konsultację.

Do najważniejszych objawów depresji zalicza się:

  • stopniowa utrata radości życia
  • stopniowa utrata odczuwania przyjemności z rzeczy, które do tej pory przynosiły nam radość
  • unikanie kontaktu z najbliższymi osobami
  • zawieszenie swoich pasji
  • brak chęci wstania z łóżka i wykonywania podstawowych czynności
  • poczucie bezsensu
  • myśli samobójcze
  • negatywne myśli
  • niskie poczucie własnej wartości
  • przewlekłe zmęczenie
  • nawracające, częste myśli o śmierci

Jeśli kilka z wymienionych wyżej objawów trwa przez co najmniej 2 tygodnie i wypełnia większość dnia, wtedy możemy mówić o depresji i wziąć się za leczenie. To, z czym każdy z nas zmaga się każdego dnia może powodować krótkie epizody obniżonego nastroju. Depresja jednak to coś więcej niż kilka dni w nieciekawym humorze – to permanentne obniżenie chęci do życia.

Leczenie depresji

Leczenie depresji jak najbardziej ma miejsce. Depresja to choroba uleczalna, ale tylko jeśli jej leczenie odbywa się pod okiem specjalisty, a nie na zasadzie przeczekania. Depresja ma swoją konkretną przyczynę, którą należy dobrze poznać u samego źródła, aby nie wróciła z podwójną siłą za kilka, czy nawet kilkanaście lat.

Przede wszystkim psychoterapia lub cykliczne wizyty u psychologa, które pozwolą dociec prawdziwej przyczyny choroby. Psychoterapia jest zalecana osobom, które mierzą się z głęboką depresją lub depresją lekką połączoną z lekami. Przeprowadzana jest przez specjalistę, którym z założenia nie jest psycholog czy psychiatra. Psychoterapeuta bierze pod lupę całe życie jednostki i pomaga w przeżywaniu codzienności.

Oprócz pomocy specjalistów często do pracy z pacjentami chorymi na depresję używa się również farmakoterapii, czyli leków antydepresyjnych, które wbrew powszechnej opinii nie są narkotykami, czy lekami otępiającymi. Pozwalają chorym na depresję osobom, zmierzyć się z leczeniem i występującymi w trakcie tego procesu trudnymi chwilami.

Oprócz wyżej wymienionych można stosować następujące: unikać alkoholu, spędzać czas na świeżym powietrzu, dbać o higienę snu, zdrowo się odżywiać oraz uprawiać sport.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl