Życie w ciągłym biegu, napięciu emocjonalnym i stresie wywiera ogromny wpływ na każdego człowieka oraz jego bliższe i dalsze otoczenie. Bardzo częstym sposobem na ucieczkę od rzeczywistości staje się nadużywanie substancji psychoaktywnych.  Niezależnie od tego czy uzależnienie związane jest ze spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem narkotyków czy uprawianiem hazardu  – zawsze prowadzi ono do utraty harmonii w życiu, a co za tym idzie – szczęścia. Uzależnienie jest chorobą, ale na całe szczęście w wielu przypadkach uleczalną. Jednak jak w każdym schorzeniu, tak i tutaj najważniejsze jest dobranie właściwej terapii, dopasowanej do rodzaju problemu i indywidualnej sytuacji osoby leczonej. I tak samo jak w leczeniu chorób ciała tutaj także największą szansę na dobranie właściwego sposobu leczenia ma wykwalifikowany specjalista.

Terapia uzależnień – efektywny sposób na rozwiązanie problemu.

Złożony charakter problemu powoduje, że niezbędna do jego trwałego zażegnania jest kompleksowa terapia uzależnień. Jej przebieg i ogólny zarys jest bardzo indywidualny i w dużym stopniu zależy od pacjenta, jednak bazuje na kilku głównych technikach pracy z uzależnionym. Pierwszą jest reprogramming, której głównym celem jest wyuczenie właściwych zachowań behawioralnych, opartych na zdrowych zasadach, oraz wypracowanie nawykowych schematów postępowania pozwalających bronić się przed pokusami prowadzącymi do nawrotów nałogu. Drugą metodą jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa. Pełnią one przede wszystkim funkcje utrwalania właściwych wzorców zachowań, ale także dostarczają niezbędnego wsparcia, pomagają znaleźć drogę do przezwyciężenia słabości oraz podnoszą na duchu. Innymi metodami wsparcia procesu zdrowienia jest różnego rodzaju aktywność fizyczna (joga, gry zespołowe, wycieczki), a także właściwa dieta. Dbałość o samopoczucie pacjenta w wielu aspektach jest bardzo istotnym elementem terapii uzależnień. Lepsze efekty daje holistyczne podejście do problemu nałogu i kompleksowa praca nad jego elementami składowymi. Jednym z nich jest właśnie praca nad ciałem, poprawa jego sprawności i funkcjonowania, co w sposób wyraźny przekłada się na efekty uzyskiwane przez pacjentów.

 Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień

By odpowiedzieć na pytanie:  „jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?” należy najpierw zastanowić się, jakie kryteria powinien spełniać. Niewątpliwie jednym z najważniejszych aspektów jest wykwalifikowany personel i wysokiej klasy specjaliści. Tylko w tej sytuacji możliwe jest zapewnienie właściwie dobranych do potrzeb pacjenta metod leczenia oraz ich odpowiednie wdrożenie. Także różnorodność i wszechstronność świadczonych usług, pozwalające zapewnić najlepiej dopasowane do potrzeb pacjenta metody leczenia oraz infrastrukturę dającą komfort i dobre samopoczucie stanowi o wysokiej klasie danego ośrodka. Wyjątkowo ważne jest dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb uzależnionego, gdyż każdy człowiek jest inny i to, co jednemu pomoże, drugiemu potrafi poważnie zaszkodzić. Bardzo korzystnie na wyniki terapii wpływa lokalizacja ośrodka i otoczenie sprzyjające powracaniu do zdrowia psychicznego i harmonii wewnętrznej. Dowiedziono, iż szanse na osiągnięcie lepszych efektów w leczeniu depresji (która bardzo często towarzyszy uzależnieniom) są znacznie wyższe w kraju pełnym słońca, otoczony wiecznie zielonymi drzewami i pięknymi widokami. Podpowiedzią w kwestii tego, jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień, są także opinie osób, które z danego ośrodka skorzystały.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – czy to właściwy wybór?

Za wyborem prywatnego ośrodka leczenia uzależnień przemawia wyższy standard świadczonych usług. Renomowani specjaliści trzymający pieczę nad chorym, wykwalifikowany personel umiejący wcielić zaleconą terapię w życie ,to bardzo istotne elementy, których niestety w państwowych ośrodkach często brakuje. Także dostępna infrastruktura w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień najczęściej jest na znacznie wyższym poziomie. Natomiast gdy pacjent wymaga zaawansowanej terapii prowadzonej w optymalnym środowisku i z zapewnieniem wszelkich dostępnych form wspomagania jedynym dostępnym wyborem są ośrodki prywatne. Znaczna różnica pojawia się również w kwestii terminów oferowanych uzależnionym. Pod względem jakości świadczonych usług, efektywności terapii oraz przyjazności dla chorego definitywną przewagę mają ośrodki prywatne. Natomiast za państwową opieką przemawia znacznie niższa cena, dla wielu będąca barierą uniemożliwiającą skorzystanie z lepszej jakości usług.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl