Alkohol i papierosy zaliczają się do jednych z najpopularniejszych używek. Uzależnienie od obu tych substancji ma tragiczne skutki. Czym różni się nikotynizm i alkoholizm? A może uzależnienia te są do siebie podobne?

Skutki nadużywania alkoholu, czyli do czego prowadzi alkoholizm

Alkohol wyniszcza zarówno nasz organizm, jak i relacje międzyludzkie. Oczywiście spożywany od czasu do czasu w racjonalnych ilościach nikomu nie szkodzi. Jednak, jeżeli nie możemy zachować umiaru i nadużywamy alkoholu, prowadzi to do tragicznych skutków.

Alkoholicy cierpią między innymi na zapalenia układu pokarmowego, marskość wątroby, nadciśnienie, choroby układu nerwowego, czy ostre zapalenie trzustki. Co więcej, obniżają swoją wydolność seksualną. Mogą zachorować także na raka trzustki, wątroby, czy jelita grubego.

Napoje procentowe są przyczynami wielu poważnych i nieszczęśliwych wypadków. Spośród nich możemy wymienić na przykład napaści na tle seksualnym, pożary oraz wypadki samochodowe zakończone śmiercią zarówno alkoholika, pasażerów, jak i pieszych.

Skutki palenia papierosów, czyli nikotynizm w nieczystej postaci

Warto wiedzieć, że papierosy nie szkodzą jedynie palaczom. Dym, który się z nich wydobywa, jest niezwykle toksyczny. Szkodzi zatem również osobom, które znajdują się w bliskim otoczeniu palacza i mimowolnie muszą wdychać dym papierosowy. Właśnie z tego powodu zabronione jest palenie w miejscach publicznych.

Z powodu tych toksyn wzrasta ciśnienie tętnicze w organizmie. Następuje również przyspieszenie akcji serca. Wśród osób palących zwiększone jest także ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani, języka, nerek, trzustki, warg i pęcherza moczowego. Co więcej, mogą one zachorować również na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Częstymi nieprzyjemnymi skutkami są także wrzody żołądka i udar mózgu.

Palenie nie sprzyja również naszej urodzie. Dodatkowo jeżeli palimy w jakimś pomieszczeniu, negatywnie wpływamy także na jego stan i wygląd.

Nikotynizm i alkoholizm – podobieństwa

Znamy już skutki nikotynizmu i alkoholizmu. Pomimo tego, że uzależnienia te polegają na spożywaniu odmiennych substancji, niektóre z ich podobieństw są zbieżne.

Zarówno alkohol, jak i papierosy negatywnie wpływają na organizm osoby uzależnionej. Obie te używki mogą powodować raka i szereg innych chorób.

Uzależnione od nich osoby niszczą także swoje kontakty międzyludzkie. Obie substancje często prowadzą do rozpadu rodzin. Są także przyczynami problemów finansowych. Znacząco obniżają jakość życia osoby uzależnionej i jego bliskich.

Jeszcze gorsze w skutkach jest łączenie obu tych używek. Stanowi ono większe zagrożenie dla zdrowia osoby uzależnionej i zdrowia publicznego.

Nikotynizm i alkoholizm – podsumowanie

Widzisz więc, że pomimo swoich drobnych różnic, nikotynizm i alkoholizm mają ze sobą wiele wspólnego. Dobra wiadomość jest taka, że z obu tych uzależnień da się wyleczyć. Zadanie to nie będzie należało do najłatwiejszych. Warto jednak powalczyć o samego siebie, swoje zdrowie i powrót do poprzedniego życia. W tym procesie przyda się także wsparcie najbliższych.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl