Bardzo często wykorzystywaną metodą na sprawdzenie, czy jakaś osoba znajduje się pod wpływem dopalaczy lub narkotyków jest uważna obserwacja jej oczu. Dlaczego oczy pod wpływem niektórych substancji wyglądają inaczej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się także, jak wyglądają oczy po kokainie.
Dlaczego niektóre substancje wpływają na wygląd oczu?
Substancje psychoaktywne wpływają na układ przywspółczulny i współczulny. Oba te układy składają się na układ autonomiczny, który kontroluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Między innymi wpływa on na rozszerzanie i zwężanie źrenic, tempo oddychania i tempo pracy serca. Nic zatem dziwnego, że po narkotykach zmienia się wygląd naszych oczu i sposób zachowania.
Czy wygląd oczu zmienia się w zależności od rodzaju zażytego narkotyku?
Okazuje się, że wygląd oczu faktycznie może różnić się w zależności od użytej substancji. Przykładowo marihuana tylko nieznacznie zwiększa wielkość źrenic. Natomiast narkotyki stymulujące, takie jak kokaina, amfetamina, czy metamfetamina bardzo rozszerzają źrenice.
Jak w takim razie wyglądają oczy po kokainie?
Jak już wiesz, jednym z objawów zażywania kokainy są bardzo rozszerzone źrenice. Co więcej, oczy osoby, która zażywała ten narkotyk, bardzo słabo reagują na światło.
To, czy ktoś przyjmuje kokainę, można jednak określić na wiele innych sposobów. Osoba po tym narkotyku jest niezwykle nadpobudliwa. Nie potrafi ona także kontrolować swoich emocji, a to, co dzieje się wokół niej przeżywa intensywniej, niż dotychczas. Nawet błahostki mogą sprawić, że wpadnie ona w dużą agresję.
Kokaina niweluje również nieśmiałość i z osób dotychczas zamkniętych w sobie może stworzyć prawdziwe dusze towarzystwa. Widzisz więc, że inne oczy po kokainie to nie jedyny sposób na to, by rozpoznać osobę zażywającą tę substancję. Co więcej, pozostałe zmiany zachowania są zdecydowanie łatwiejsze do zauważenia.
Czy powinniśmy kierować się wyglądem oczu przy stwierdzaniu uzależnienia?
Tak jak wspominaliśmy, wygląd oczu może podpowiedzieć nam, czy dana osoba zażywała kokainę i kilka innych substancji. Jednakże inny wygląd oczu wcale nie musi być stuprocentową oznaką uzależnienia! Miejmy na uwadze to, że metoda ta stanowi jedynie wstępne rozeznanie i nigdy na jej podstawie nie można jednoznacznie określić, czy ktoś faktycznie zażywał narkotyki.
Zaczerwienione oczy lub inna wielkość źrenic mogą być spowodowane przez wiele innych czynników. Na wielkość źrenicy wpływ może wywierać zmęczenie, podniecenie lub wytężona praca. Oczy mogą natomiast zaczerwienić się przez alergię, ich nadmierne przecieranie lub zapalenie spojówki. Widzisz, że są to często spotykane zjawiska i wcale nie wiążą się z zażywaniem innych substancji. Właśnie dlatego na podstawie samych oczu nie powinno się wyciągać żadnych pochopnych stwierdzeń.
Jednak jeżeli chcesz wyciągać wnioski także na podstawie wyglądu oczu, musisz obserwować je o różnych porach dnia i przez dłuższy czas. Pamiętaj tylko, że stuprocentową pewność możesz zyskać dopiero po wykonaniu testów narkotykowych.