Nasze bezpośrednie otoczenie i codzienna rzeczywistość niejednokrotnie dostarczają nam wyzwań i trudów. Nie bez przyczyny dzisiejsze czasy określa się mianem niezwykle stresujących, wyczerpujących oraz podnoszących poprzeczkę obowiązków coraz wyżej i wyżej. Ale jak radzić sobie z narastającym napięciem i związaną z tym obciążającą jakość życia reakcją organizmu? Z pewnością poznanie prostych, ale skutecznych technik relaksacyjnych, będzie odpowiedzią na poszukiwanie pomocy tu i teraz.
Wyzwania codzienności a metody relaksacyjne. Czym jest stres?
Z pewnością każdy z Was wielokrotnie dostrzegał w swoim ciele i umyśle realny wpływ czynników stresujących. Ale czymże one są? To oczywiście zależy od naszej osobistej konstrukcji psychofizycznej oraz rangi tychże czynników. Z pewnością każdy z nas inaczej zareaguje na nieco zwiększoną ilość obowiązków w pracy. Dla jednej osoby może być to źródłem dodatkowej motywacji, która napędza ją do kreatywnego działania, natomiast dla większości z nas – z pewnością wprowadzi to pewne zaburzenie kondycji ciała oraz umysłu.
Co więcej, stres to nic innego jak reakcja organizmu na swoiste zagrożenie – mięśnie się napinają, tętno przyspiesza, ciśnienie wzrasta a my jesteśmy silnie pobudzeni. Jest to klasyczny, wypracowany ewolucyjnie system pozwalający zmierzyć się z napotkanym problemem. Słynne dookreślenie w postaci sformułowania “uciekaj albo walcz” jest zatem idealnym wyjaśnieniem wzrostu adrenaliny i kortyzolu we krwi. Oczywiście mechanizm pozwalający na przysłowiowe podjęcie rękawicy z zagrożeniem często ma swoje pozytywne skutki. Dzięki niemu kroczymy dalej ku rozwojowi, jesteśmy w stanie uratować się z opresji czy nawet ocalić życie swoje oraz innych, jednak nie ukrywajmy – notoryczny stres to zbyt duże obciążenie dla naszego organizmu, które należy ograniczać tu i teraz.
Poznaj proste metody relaksacyjne
Gdy wiemy już czym jest stres i jak wpływa na nasz organizm, warto zapoznać się z podstawowymi technikami relaksacyjnymi przydatnymi podczas napięcia wynikającego z trudnego dnia czy też narastającego od tygodni bądź miesięcy negatywnego pobudzenia. Wskazówki te przydają się również podczas walki z uciążliwym stanem uzależnienia – wtedy należy prawidłowo rozpoznać problem i zmierzyć się z nim wprowadzając odpowiednie metody relaksacyjne:
- za jedną w ważniejszych w codziennym życiu technik relaksacyjnych, uznaje się prawidłowe oddychanie i świadoma kontrola tego procesu. Usiądź wygodnie i wyprostuj kręgosłup. Staraj się oddychać spokojnie i głęboko pracując przeponą. Zamknij oczy i staraj się wyciszyć. Powietrze wydychaj przez usta oraz poczuj przepływający przez ciało kojący oddech. Idealną opcją na to ćwiczenie jest pobyt w lesie bądź parku.
- technika napinania i rozluźniania mięśni – dzięki niej w trudnych sytuacjach nauczysz się rozróżniać źródła pochodzenia napięć oraz radzić sobie z nimi znacznie szybciej. Ćwiczenie polega na ułożeniu się w wygodnej pozycji leżącej, w luźnym ubraniu i bez obuwia. Staraj się napinać poszczególne mięśni ciała, od stóp do twarzy, po kolei. Policz do kilku-kilkunastu sekund i rozluźnij jest pozwalając sobie niemal “wtopić” się w materac. Uważaj jednak, aby nie nadwyrężyć kończyn oraz nie doprowadzić do bolesnych skurczy.
- aromaterapia – to jedna z bardziej lubianych metod relaksacyjnych. Możesz praktykować ją zarówno w lesie, na pachnącej letniej łące, nad morzem, ale także w domu. Wprowadź do swojego otoczenia pozytywnie kojarzące się zapachy, zastosuj ćwiczenie oddechowe i rozluźnij całe ciało. Ponadto, warto zastosować np. olejek lawendowy, który od dziesięcioleci stosowany jest w aromaterapii jako technice relaksacyjnej. Podobna metoda bazująca na przyjemnym uaktywnianiu zmysłów, jest muzykoterapia – wybierz spokojne dźwięki, np. natury, lasu bądź śpiewu ptaków.
- medytacja i joga – dla początkujących może być to trudne wyzwanie, ale tylko pozornie. Medytacja mindfulness to powszechnie stosowana metoda walki ze stresem. Pozwala na wyłączenie myśli i skupianiu się na obrazie, zapachu bądź dźwięku. Staramy się ograniczać napływające skojarzenia, nie oceniamy rzeczywistości tylko skupiamy się na tym co jest tu i teraz. Często z sesjami medytacji łączy się jogę. Dla początkujących polecamy zapoznać się z bezpiecznymi oraz łagodnymi pozycjami. Dzięki temu delikatnie wprowadzamy się w techniki tej swego rodzaju pradawnej gimnastyki wzmacniając jednocześnie poczucie jedności z ciałem i przyjemnej nad nim kontroli.
- kolejną przyjemną i polecaną techniką relaksacyjną, jest uruchomienie wyobraźni i wykreowanie przyjemnej wizualizacji – sceny, która wprawi nas w spokojny, pozytywny nastrój. Może być to wyobrażenie siebie na pięknej żaglówce o zachodzie słońca na pełnym morzu przy dźwięku delikatnych fal oraz mew. Wszystko zależy od Ciebie!
Medytacja, joga, oddech, aromaterapia – Ty decydujesz
Pamiętaj, że próba kontrolowania obciążonego ciała zawsze działa na zdrowie. Ograniczamy w ten sposób ryzyko chorób obciążających organizm i osłabiających odporność, ale dbamy także o psychikę codzienności tak ważną w podniesieniu jakości życia. Nie poddawaj się, naucz się wypracowywać swoje ulubione techniki relaksacyjne i bądź w zgodzie z własnym ciałem. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz!
Photo by Artem Beliaikin on Unsplash