Temat uzależnień może być dla nas interesujący z wielu powodów – być może sami go doświadczamy, albo ktoś z naszych bliskich boryka się z nałogiem. A może po prostu ciekawią nas obszary psychologii, w tym także kwestie uzależnień? Niezależnie od tego, z jakiego powodu jesteśmy zainteresowani tym tematem, książki o uzależnieniu to znakomity sposób do jego zgłębienia. Pozwolą nam one poznać mechanizmy psychologiczne, które kierują osobami uzależnionymi, poznamy interesujące i trudne historie z życia wzięte, a także znajdziemy w nich zapewne porady, które pomogą nam zmierzyć się z tym problemem. Dzisiaj prezentujemy książki o nałogach, po które z pewnością warto sięgnąć.
Książki o nałogach, które warto zapisać na swojej liście “do przeczytania”
My, dzieci z dworca ZOO – Christiane Vera Felscherinow, Kai Hermann, Horst Rieck – jedna z najbardziej znanych książek o uzależnieniu, z bardzo głośną ekranizacją. Książka, którą powinni przeczytać nie tylko dorośli, ale także nastolatkowie wkraczający w dorosłość. W wielu szkołach wybrana także jako dodatkowa lektura. Na listach ulubionych książek wielu z nas. Niesamowicie poruszająca historia o złym towarzystwie, pierwszych krokach ku dorosłości, osamotnieniu i próbie ucieczki od rzeczywistości za pomocą narkotyków. Wstrząsająca, z ogromną szczerością prezentująca prawdziwe konsekwencje uzależnienia. Pokazuje, do czego zdolne są osoby borykające się z nałogiem, by pozyskać kolejną działkę narkotyku. Stanowi przestrogę dla kolejnych pokoleń młodych ludzi i jest przez nich naprawdę doceniana.
Pamiętnik narkomanki – Barbara Rosiek – dość podobna do powyższej, książka polskiej autorki, która opowiada w niej własną, prawdziwą historię walki z nałogiem. Wzruszająca i niezwykle trudna opowieść o piętnastu latach prób wyrwania się ze szponów narkomanii. Tak samo jak wcześniejsza pozycja, książka ta prezentuje, do czego prowadzi uzależnienie – w jaki sposób niszczy relacje, odbiera trzeźwość umysłu i pcha do złego.
Koniec współuzależnienia. Jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie – Melody Beattie – historia dla każdego, kto cierpi z powodu uzależnienia bliskiej osoby. Jak uniknąć bólu i odzyskać kontrolę nad własnym życiem? W książce tej wiele osób znalazło odpowiedzi na to pytanie.
Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice? – Mariusz Jędrzejko – znakomity przewodnik nie tylko dla rodziców, opowiadający o jednym z najtrudniejszych problemów młodych ludzi – dopalaczach i narkotykach. Z książki tej dowiemy się, jak działają poszczególne narkotyki, jakie mechanizmy prowadzą do uzależnienia, jak rozpoznać, czy ktoś bierze narkotyki, jak chronić dzieci przed narkotykami. W czasach, gdy narkotyki są tak łatwo dostępne dla młodych ludzi, książka ta okazuje się być niesamowcie przydatna.
Dzieci ekranu. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi – i jak wyrwać je z transu – Nicholas Kardaras – bardzo aktualna książka, która opowiada o jednym z najbardziej ignorowanych uzależnień – od komputera i internetu. Liczba młodych ludzi wpatrzonych stale w ekrany ciągle rośnie, a społeczne przyzwolenie i przyzwyczajenie do tego widoku powoduje, że w wielu przypadkach poważny nałóg jest po prostu niedostrzegany. W tej książce, dr Nicholas Kardaras bada ogromny wpływ technologii – zwłaszcza technologii ekranowej, nieodpowiedniej dla młodego wieku, z całą tą jarzącą się wszechobecnością – na mózgi całego pokolenia. Niezwykle ciekawa i przełomowa lektura, w którą warto się zagłębić.
Requiem dla snu – Selby Hubert Jr – ze względu na głośną ekranizację, chyba każdy zna tę historię. Ale jeśli jeszcze nie czytałeś tej książki – koniecznie trzeba to nadrobić. Opowiada o trójce młodych ludzi żyjących marzeniami, którzy spędzają swe dnie na zażywaniu narkotyków i snuciu fantazji o lepszym jutrze. Jedna z tych fantazji przeradza się w plan zakupu większej ilości narkotyków, ze sprzedaży której bohaterowie mogliby zrealizować swe plany. Drugi wątek historii opowiada o matce Harry’ego, która całe dnie ogląda telewizję, a gdy zostaje wybrana do teleturnieju, rodzi się w niej obsesja odchudzania, by jak najlepiej w nim wypaść. Książka, która w znakomity sposób pozwala postawić się w sytuacji osoby uzależnionej i spojrzeć na świat jej oczami.
Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu – Meszuge – Jak przyznaje sam autor, jego książka to przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości do… alkoholu. Nałóg, który rozpoczął się od tego, co każdy z nas robi – picia towarzyskiego. Pozycja, która może być traktowana jako edukacyjna, ze względu na skrupulatnie spisane doświadczenia autora książki. Bardzo pomocna w sytuacji, kiedy pragniemy rozpocząć terapię lub potrzebujemy impulsu, by podjąć tę decyzję..
Mój piękny syn – David Sheff – książka o dramacie ojca, który walczy z uzależnieniem syna. Rozdzierająca serce opowieść o miłości rodzica do dziecka i buncie nastolatka. Bohater historii zadaje sobie pytania – czy jest odpowiedzialny za nałóg syna? Co zrobił źle, że jego dziecko zmierzyło się z takim problemem? Jak można zapobiec zbliżającemu się dramatowi?
Milion małych kawałków – Frey James – książka opowiadająca historię Jamesa, mężczyzny uzależnionego od dziesięciu lat od alkoholu i od trzech od narkotyków. Historia, w której wspólnie z bohaterem sięgamy dna, by potem wybić się i poczynić krok ku lepszemu życiu. Kiedy James zgłasza się na odwyk do najstarszego ośrodka w Stanach, chlubiącego się rekordowo wysoką skutecznością siedemnastu procent wyleczonych, lekarze nie wiedzą, jakim cudem wciąż żyje.
Wszystkie książki Ewy Woydyłło – “Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień”, “Podnieś głowę“, “Początek drogi. Wykłady psychologa na Oddziale Odwykowym”, “Wyzdrowieć z uzależnienia”, “ Sekrety kobiet”.
Co dają nam książki o uzależnieniach?
Na wstępie należy podkreślić, że każda książka o uzależnieniu jest inna – jedne opowiadają historie bohaterów borykających się z nałogami, inne są typowo poradnikowe, a jeszcze inne – nieco bardziej naukowe. W zależności od tego, czego poszukujemy i jakie pytania sobie stawiamy, każda z tych książek pomoże nam w inny sposób. Jedne dodadzą otuchy, inne będą silnym impulsem do zmian, a jeszcze inne dostarczą nam potrzebnej wiedzy. Jedno jest pewne – zadając sobie samemu pytania, już jesteśmy o krok bliżsi rozwiązania własnych problemów, dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po różnego typu książki o uzależnieniach.