Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, potrafiącą odebrać niemal wszystko, łącznie ze zdrowiem. Rodzina, przyjaciele, a nawet dzieci bardzo często nie chcą patrzeć jak bliska im osoba traci moralność i odchodzą. W takiej sytuacji choroba może się jeszcze bardziej rozwinąć. Samotność ma na to bardzo duży wpływ. Niektóre osoby dotknięte alkoholizmem potrafią normalnie funkcjonować, inni zaś przestają robić cokolwiek. To już jest kwestia indywidualna, jednak w obydwu przypadkach warto dołączyć do grupy ludzi, którzy posiadają ten sam problem i starają się go rozwiązać. Mowa oczywiście o Anonimowych Alkoholikach. Takie grupy wsparcia pomogły wyjść z nałogu wielu osobom i nieustannie czynią to dalej. Kiedy osoba dotknięta alkoholizmem nie jest w stanie uporać się z tym sama, zawsze ma możliwość zwrócenia się do Boga. Anonimowi Alkoholicy, czując się bezsilni, zaczęli to robić. W ten sposób powstał program 12 kroków AA mający pomóc ludziom przejść duchową odbudowę, jednocześnie wyleczając ich z choroby. Okazało się, że jest to bardzo skuteczny sposób na leczenie alkoholizmu, więc zaczęto go stosować w grupach wsparcia na całym świecie. Wiele osób przyznaje, że przed poznaniem 12 kroków AA czuli, że mogą nie wyjść z tego już nigdy. Dziś są osobami wolnymi, które stronią od alkoholu. Tego, jak walczyć z alkoholizmem przy pomocy wspomnianego programu, dowiesz się z niniejszego artykułu.

12 kroków AA – na czym polegają?

Ideą programu 12 kroków AA jest przynznanie się zarówno przed sobą, jak i przed Bogiem do tego, co się zrobiło. Najtrudniejszym etapem jest krok pierwszy, w którym osoba dotknięta alkohizmem musi przynać, a zarazem zrozumieć, że jest bezsilna wobec choroby, która przejęła kontrolę nad jej życiem. Dzieje się tak bardzo często, jednak przyznanie się do tego jest niezwykle dużym wyzwaniem. Ten krok to początek sukcesu i pierwsze efekty leczenia. Kolejne kroki mówią o działaniach, jakie dane osoby przeprowadziły. To umacnia przekonanie, że idzie się w dobrym kierunku, a przede wszystkim, że osiagnęło się bardzo duży postęp. Wszystkie 12 kroków AA prezentuje się następująco:

 1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
 2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek.
 3.  Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
 4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
 5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
 6.  Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
 7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
 8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
 9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
 10.  Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
 11.  Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
 12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Zwróć uwagę na to, że każdy krok pojawia się w liczbie mnogiej oraz w czasie przeszłym. Świadczy to o tym, że osoba borykająca się z chorobą nie jest sama, a także, że wszystkie powyższe działania zsotały wykonane, a nie są tylko obietnicą poprawy, która zazwyczaj nie zostaje wypełniona. Leczenie alkoholizmu w taki sposób, pozwala na zjednoczenie się z Bogiem, zrozumienie swojego postępowania, a także daje poczucie wewnętrznej przemiany, która może w znaczący sposób pomóc w zaprzestaniu picia.

Jak walczyć z alkoholizmem, aby przyniosło to efekty?

Pytanie jak walczyć z alkoholizmem pada bardzo często. Kluczem do sukcesu jest dostrzeganie problemu oraz chęć zmiany. Osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę z tego, że ma poważny problem. W innym wypadku potrzebna jest druga osoba, która jej to uświadomi. Ten krok jest podstawowym, aby podjąć skuteczne działanie. Bez wątpienia, 12 kroków AA może to działanie wesprzeć, jeśli tylko osoba dotknięta uzależnieniem nie pozostanie ze swoim problemem sama. Właśnie z tego powodu, należy mieć świadomość, że grupy zrzeszające ludzi posiadających tą chorobę odgrywają w tym wszystkim najważniejszą rolę.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl