Pacjenci uzależnieni oraz ich najbliżsi, poszukując pomocy na zewnątrz, w bardzo różny sposób wyobrażają sobie, czym powinien charakteryzować się dobry ośrodek leczenia uzależnień. Również wyobrażenia o tym, jak funkcjonują tego typu ośrodki, bardzo często zaskakują nas, twórców Ośrodka Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi. Nie zdziwi Was chyba to, że najczęstsze skojarzenia z przeciętnymi ośrodkami to: mnogość zasad, regulaminów, rygor, surowość oraz atmosfera smutku, żalu i wstydu. Nie jesteśmy w stanie określić, czy takie wyobrażenia są związane z jakimiś doświadczeniami uzależnionych, ale wiemy jedno – bardzo odbiegają od tego, w jaki sposób według specjalistów powinna wyglądać terapia uzależnień w ośrodku. Dlatego właśnie dziś przytoczymy 5 kluczowych cech, jakie powinien posiadać naprawdę profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień (i jakie wiele ośrodków posiada, wbrew potocznym skojarzeniom).
Dobry ośrodek leczenia uzależnień to taki, w którym panuje zrozumienie dla pacjenta i dostosowanie do jego potrzeb
Według nas to podstawowa cecha, jaką powinien posiadać ośrodek dla uzależnionych. Nie można tego jednak zrozumieć źle – w dostosowaniu do potrzeb nie chodzi bowiem o to, że ośrodek całkowicie dowolnie dopasowuje swoją ofertę pod klienta – nie jest to bowiem punkt krawiecki! 😉 Ale jest coś dobrego w określeniu ‘’terapia szyta na miarę’’ – w pewnym sensie każda profesjonalna sesja terapeutyczna powinna właśnie tak wyglądać. Aby terapia uzależnień mogła przebiegać pomyślnie, pacjentowi najczęściej potrzebne są pewne zasady i ramowy plan, ale w dopasowaniu mamy na myśli to, iż terapeuci pracujący w ośrodku oraz jego właściciele powinni być przygotowani na różnego typu klientów, często z bardzo odmiennymi potrzebami. Dlatego według nas bardzo dobrym rozwiązaniem jest współpraca wielu terapeutów, ich częsty kontakt, wymiana punktów widzenia. Wierzymy również, że bardzo cenne jest spojrzenie na program terapii czy panujące w ośrodku zasady przez uzależnionych. Jeśli w ośrodku pracują osoby, które w przeszłości zmagały się z uzależnieniem, z pewnością są w stanie w jeszcze większym stopniu zrozumieć pacjentów.
2. Dobra terapia uzależnień powinna być zaprojektowana tak, by działać na wielu płaszczyznach
Jednorazowe spotkania co tydzień z terapeutą, czyli klasyczna forma terapii, mają na pewno sens – są wstępem do długiej walki z uzależnieniem i często jedynym możliwym rozwiązaniem dla wielu osób (ze względów organizacyjnych czy finansowych). Wierzymy jednak, że aby terapia mogła zadziałać szybko i maksymalnie efektywnie, powinna być przeprowadzona na wielu płaszczyznach. Połączenie spotkań w niewielkich grupach, sesji indywidualnych, a także aktywności dodatkowych to dla nas sprawdzony i najbardziej słuszny program terapii. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, kiedy w ośrodku terapeutycznym w ciągu dnia miałoby odbywać się zaledwie kilka godzin terapii (np. 2-3) a resztę dnia pacjenci byliby pozostawieni sami sobie. Pobyt w dobrym Ośrodku Terapii Uzależnień powinien umożliwiać nie tylko spotkania ze specjalistami, ale także znacznie więcej – zajęcia ruchowe (które pomagają odzyskać kontrolę nad zagubionym ciałem), zajęcia oddechowe i medytacja to według nas nieodłączne elementy procesu, jakim jest powrót do zdrowia. Jesteśmy również przekonani, że wspólne formy spędzania wspólnego czasu po terapii, takie jak wycieczki, wędrówki czy chociażby odpoczynek na plaży wśród osób z podobnymi problemami, są także bardzo znaczącym krokiem na drodze do lepszego, pozbawionego nałogu życia.
3. Ośrodek dla Uzależnionych powinien być takim miejscem, w którym można zdystansować się od codziennych problemów
Wyjazd do Ośrodka Leczenia Uzależnień nigdy nie powinien być ucieczką od codzienności, ale pacjenci powinni mieć możliwość zdystansowania się od trudności, rutyny i problemów, które często wydają nam się nieco prostsze do rozwiązania, gdy spojrzymy na nie z boku. W Ośrodku dla Uzależnionych pacjenci powinni móc w poczuciu spokoju, bezpieczeństwa i harmonii skupić się na własnym wnętrzu, potrzebach i obawach. Ranczo Salemi, położone na Sycylii, w naturalny sposób to “wymusza” – znajdujemy się daleko od domu, w zupełnie innym krajobrazie, gdzie nieco łatwiej nam otworzyć głowy na to, co nowe i zrobić krok do przodu.
4. W Ośrodku powinna panować domowa, rodzinna atmosfera
Nikt nie będzie w stanie otworzyć się przed innymi, gdy będzie czuł się niezwykle skrępowany, zawstydzony i oceniany. W dobrym ośrodku dba się o to, by panująca atmosfera była maksymalnie przyjacielska i domowa, a członkowie poczuli chociaż trochę, jakby byli rodziną. Pacjenci opuszczający ośrodek bardzo często wspominali nam o tym, że to właśnie dzięki tej domowej atmosferze tak szybko udało im się w pełni otworzyć na terapię uzależnień i możliwości, jakie za sobą niesie. Wspólne zajęcia, aktywności w czasie wolnym, codzienne posiłki czy choćby drobne obowiązki dzielone między sobą zbliżają uczestników terapii, pozwalając im na nawiązanie przyjacielskich relacji, a także wymianę doświadczeń i porad, które niezwykle przyspieszają proces leczenia.
5. Wyjazd do Ośrodka powinien być przyjemnym wyzwaniem
Znacznie lepiej radzimy sobie zawsze z każdym problemem, kiedy od początku nabierzemy pozytywnego nastawienia. Wiemy, że wyjazd do każdego Ośrodka dla Uzależnionych jest dla pacjentów często niezwykle stresującym wydarzeniem, ale wierzymy, że oferta Ranczo Salmi i sposób funkcjonowania naszego ośrodka zachęcają wszystkich przyjezdnych do zwiększenia swojego optymizmu 🙂 Z opowieści pacjentów wiemy, że pierwszy strach przed przyjazdem błyskawicznie zmieniał się w podekscytowanie, ciekawość, a często już w pierwszym dniu radość z przybycia do Ranczo Salemi. Często podkreślamy, że przyjazdu tu nie można traktować jak wakacji, bo tak naprawdę zastaniemy tutaj dość ciężką pracę nad sobą, ale jedno jest faktem – pobyt w Ranczo Salemi ma kilka części wspólnych z przyjemnym urlopem. Jest tu ciepło, są piękne krajobrazy, mnóstwo wspaniałych możliwości spędzenia wolnego czasu, dużo uśmiechu na twarzach terapeutów, właścicieli i pracowników ośrodka, panująca tu gościnność, pyszne, sycylijskie jedzenie (choćby oliwki i pomarańcze prosto z drzew)… Jak to podsumowała jedna z pacjentek “aż chce się żyć!”. I wiemy, że dzięki tej wyjątkowej ofercie, przyjazd do naszego ośrodka zmienia się z pełnego obaw przeżycia w przyjemne wyzwanie, które pacjenci podejmują z dużym zaangażowaniem.
Czy wiesz już jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień?
Jeśli szukasz pomocy, znasz już 5 najistotniejszych cech, jakie powinno posiadać miejsce, do którego warto się udać w celu terapii. Wiemy, że ośrodki w Polsce również spełniają niektóre z tych cech, co bardzo nas cieszy. Jeśli chcesz natomiast sprawdzić ofertę naszego Ranczo Salemi, przejrzyj naszą stronę internetową – na pewno znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy i pomożemy w podjęciu takiej decyzji. Trzymamy za Was kciuki!