Każda osoba, przechodząca proces wyjścia z nałogu, zadaje sobie pytanie “jak wytrwać w postanowieniu”, zwłaszcza tuż po zakończeniu terapii. Pierwszych kilka tygodniu po odbyciu leczenia jest niezwykle trudne dla każdego uzależnionego, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim ze względów psychologicznych. W głowie pojawia się mętlik, obawa przed porażką i ogromna presja, które powodują natężenie stresu związanego z wyjściem z nałogu. Można jednak tego uniknąć, stosując sprawdzone sposoby na to, jak ćwiczyć silną wolę, która z pewnością pomaga w wytrwaniu w trzeźwości.
Podczas profesjonalnej terapii uzależnień każdy z pacjentów powinien zostać wyposażony w narzędzia, które pozwolą mu na kontynuowanie drogi ku życiu pozbawionemu nałogów. Są to pewne przećwiczone w czasie leczenia triki i metody, jak wytrwać w postanowieniu, które później każdy uzależniony powinien stosować w codziennym życiu. W naszym ośrodku terapeuci uczą gości Ranczo Salemi tego, co zrobić żeby nie wrócić do nałogu po wyjściu z placówki, co z pewnością pomaga każdemu uzależnionemu. Jeśli martwisz się o skuteczność swojej terapii, skontaktuj się z nami – być może pobyt w Ranczo Salemi będzie dla Ciebie idealnym uzupełnieniem lub kontynuacją wcześniej odbytego (niekoniecznie efektywnego) leczenia. W niniejszym artykule mamy dla Ciebie również kilka wskazówek, jak ćwiczyć silną wolę, które mogą Ci pomóc doraźnie.
Jak ćwiczyć silną wolę, by nie wrócić do nałogu?
Nie ma jednej idealnej strategii umacniania silnej woli. W trakcie wielu prowadzonych badań nad silną wolą stwierdzono, że niektóre regularnie wykonywane ćwiczenia mogą sprawić, że poziom naszej samokontroli wzrośnie.
- Regularnie stawiaj sobie drobne cele w życiu i niewielkie wyzwania – według dr Hohola z krakowskiego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnychu u osób trzymających się regularnych prostych poleceń, typu: “Nie garb się”, “Nie przeklinaj”, rezerwy silnej woli wyczerpywały się wolniej. Można zatem stwierdzić, iż pozytywne wyniki i drobne sukcesy w takich prostych kwestiach mogą zwiększyć skuteczność poważniejszych zmian w życiu, takich jak wyjście z nałogu. Warto zatem co jakiś czas rzucać sobie drobne, mało stresujące wyzwania, np. “Codziennie będę pił 1,5 litra wody”, “Będę czytał przynajmniej 1 książkę miesięcznie”, a nawet te związane z przyjemnościami, jak np. “Przynajmniej raz w tygodniu znajdę czas na obejrzenie fajnego filmu”. Odhaczanie takich sukcesów rozwija naszą pewność siebie, poczucie własnej wartości i kontroli nad działaniami
- Znajdź ideę, która utrzyma Cię przy postanowieniu – chociaż nasza motywacja na początku drogi jest bardzo duża, często z biegiem czasu maleje. Warto znaleźć sobie jakąś pasję, ideę, fascynujące dla nas działanie, które pomoże nam realizować wyznaczone cele. Może to być np. niezwykle ciekawe dla nas hobby. W chwilach słabości możemy od razu kierować swoją uwagę ku niemu, by w naturalny sposób zwalczyć pokusę.
- Nagradzaj się za sukcesy na swojej drodze – chociaż system nagród nie sprawdza się u każdego, często pomaga nam docierać do kolejnych punktów wyznaczonych na naszej drodze ku celu. Wyznacz sobie takie etapy, bądź drobne cele będące częścią tego najistotniejszego, a później z radością świętuj małe sukcesy, sprawiając sobie zdrowe przyjemności, np. wyjście do kina, wyjazd na weekend, pyszną kolację w fajnym miejscu, czy cokolwiek, co będzie dla Ciebie miłym wydarzeniem.
- Poznaj historię innych, którzy mogą być dla Ciebie wzorem – sięgnij po książki, które opowiadają drogę pokonaną przez innych uzależnionych. Poznaj sposoby na sukces innych osób, które borykają się z podobnymi problemami do Twoich. Dołącz do grupy wsparcia (stacjonarnej bądź online). Karm swojego ducha myślą, że skoro innym się udało, to Tobie tym bardziej!
- Nie bój się ponownego kontaktu z terapeutą – doskonale wiemy, że droga ku trzeźwości to tak naprawdę walka przez całe życie. W chwilach wzmożonego stresu i kulminacji wielu problemów, każdy z uzależnionych musi ponownie zmierzyć się z własnymi słabościami. Jeśli nawet odbyłeś już wcześniej terapię, ale masz poczucie zwiększonej pokusy, nie bój się udać na spotkanie do terapeuty. Rozmowa ze specjalistą z pewnością pomoże Ci spojrzeć z dystansem na obecną sytuację i wytrwać w postanowieniu. W przypadku, gdy czujesz, że nałóg depcze Ci po plecach – być może warto udać się na terapię do Ośrodka Leczenia Uzależnień, którą potraktujesz jako odświeżenie wypracowanych już efektów i podtrzymanie ich?
Co zrobić, żeby nie wrócić do nałogu?
Najskuteczniejszą metodą na uniknięcie powrotu do nałogu jest z pewnością systematyczna praca nad samym sobą. Powtarzaj regularnie ćwiczenia, których nauczył Cię terapeuta (jeśli odbyłeś profesjonalne leczenie) lub poznaj te techniki z pomocą literatury. Popracuj nad poczuciem własnej wartości i samoświadomości, bo one mają ogromny wpływ na nasze działania. Spróbuj również pracy z ciałem – np. jogi czy medytacji, które pomagają w obserwacji własnego ciała, zrozumieniu potrzeb i rozluźnianiu wewnętrznych napięć, które często pojawiają się w czasie wyjścia z nałogu.
Wszystkie te metody z pewnością pomogą Ci, jeśli zastanawiasz się, jak wytrwać w postanowieniu, ale pamiętaj, że w trudnych sytuacjach najlepszą pomoc uzyskasz u specjalisty. Nie bój się po nią zgłosić – to nie przejaw porażki, ale wręcz przeciwnie – sukcesu. Świadomość własnych słabości to przejaw odwagi, samokontroli i ogromnej motywacji, dlatego jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, zgłoś się ponownie do terapeuty, który pomoże Ci wytrwać w trzeźwości.