Jeśli czytasz ten artykuł to może Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy. Postaramy się, abyś z poniższej treści wyciągnął wszystkie potrzebne informacje dotyczące objaw odstawienia alkoholu i samej terapii alkoholowej, która w tym procesie jest niezbędna. Przedstawimy możliwe symptomy odstawienia, czyli popularny wśród alkoholików – Alkoholowy zespół abstynencyjny i pokierujemy jak sobie z nim radzić. Jeśli uważasz, że ta wiedza może Ci się przydać zapraszamy do lektury.
Czy jestem alkoholikiem?
Objawy odstawienia alkoholu są różne i w dużej mierze zależą od ilości wcześniej spożytego alkoholu. Jednak, aby wiedzieć, czy rzeczywiście to co się ze mną dzieje jest efektem uzależnienia, warto zaczerpnąć wiedzę o symptomach tej choroby. Bardzo często od naszych pacjentów dowiadujemy się, że przez bardzo długi czas nie byli zupełnie świadomi jak bardzo są uzależnieni. Żyli w tej niewiedzy do momentu, kiedy nie chcieli przestać pić – wtedy stało się to ogromnym wyzwaniem i swego rodzaju walką o przeżycie. Zapaliła się czerwona lampka i pojawił lęk o swoje życie oraz losy najbliższych.
Pierwsze sygnały uzależnienia nie są oczywiste i budzą wiele wątpliwości w umyśle alkoholika oraz jego najbliższych. Zatem, idąc tropem naszego doświadczenia, poniżej przedstawiamy listę objawów choroby alkoholowej:
-
- Koncentracja życia wokół alkoholu – organizowanie swojego życia w taki sposób, aby było jak najwięcej sytuacji umożliwiających picie. Każda okazja wydaje się być dobra i bardzo atrakcyjna do tego, by sięgnąć po kieliszek (nie jest tak ważna ilość, a sam nawyk). Każde spotkanie towarzyskie jest doskonałą okazją do napicia się – to pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy alkoholik mówi o wyjściu z przyjaciółmi, rodziną, czy współpracownikami.
- Brak asertywności – zauważamy trudności w odmówieniu napicia się. Mamy problemy by odmówić osobie nam proponującej i odmówić sobie samemu.
- Brak umiejętności czerpania radości bez napicia się – alkohol staje się doskonałym substytutem dobrego nastroju. Alkoholik nie potrafi się rozluźnić bez lampki wina czy setki pod ręką. Życie bez alkoholu wydaje mu się mało atrakcyjne.
- Ogólny głód alkoholowy – alkoholik odczuwa cierpienie jeśli nie może się napić i zaspokoić swojej potrzeby alkoholowej. Przymus napicia się jest bardzo duży.
- Brak wyznaczenia granic – alkoholikowi trudno jest, wręcz wydaje się niemożliwe, zatrzymanie w trakcie picia i zaprzestania jego spożywania.
- Zwiększona tolerancja na alkohol – wciąż zwiększające się możliwości alkoholowe („kiedyś wypiłem 0,3l i mi starczyło, a teraz ledwo 0,5l starcza bym był pijany”)
- Samo upijanie się – alkoholik nie widzi nic złego w samotnym pójściu do baru i piciu. Tego typu wyjścia wydają się być coraz bardziej naturalne.
Alkoholik będąc świadom swojego problemu dopiero wtedy jest w stanie sobie pomóc. Kolejny krokiem w leczeniu alkoholizmu jest udanie się na terapię alkoholową do ośrodka uzależnień, stacjonarną terapię w swoim mieście czy na spotkania Anonimowych Alkoholików.
Objawy odstawienia alkoholu
Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) występuje wtedy, kiedy osoba nadużywająca alkoholu przez długi czas nagle przestaje go spożywać. To, jak bardzo intensywnie przebiega ten proces zależy od stopnia uzależnienia i dotychczasowej indywidualnej historii alkoholowej. Pierwsze objawy AZA następują zazwyczaj w ciągu 24-48 godzin od zaprzestania picia.
Objawy odstawienia alkoholu są zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Warto zdawać sobie z nich sprawę i być możliwie gotowym na nadchodzące konsekwencje. Wszystkie reakcje organizmu odstawienia są jak najbardziej naturalne i wytłumaczalne z punktu widzenia biologii człowieka. Picie dużych ilości alkoholu powoduje obniżenie sprawności neurotransmiterów w układzie nerwowym i jego nagłe odstawienie wywołuje ich drastyczny wzrost, co z kolei skutkuje objawami zespołu abstynencyjnego. Dobrze zatem, by alkoholik starał się zrozumieć, że nie dzieje się z nim nic złego – nic co nie powinno się dziać. Tym samym nie popada w panikę i nie zwiększa poziomu, i tak wysokiego już, lęku.
Alkoholowy zespół abstynencyjny to:
-
- drżenia
- rozdrażnienie
- zaburzenia snu
- bóle głowy
- nudności i wymioty
- pobudzenie układu autonomicznego
AZA trwa od kilkunastu godzin do kilku dni (rzadziej).
Wśród alkoholików są również osoby, u których może wystąpić tzw. powikłany alkoholowy zespół abstynencyjny: drgawki, majaczenie drżenne, zmienny rytm dobowy, znaczne pobudzenie psychoruchowe oraz halucynacje.
Leczenie alkoholizmu, czyli terapia alkoholowa
Zaskoczeniem może być fakt, że przy niepowikłanym AZA leczenie samych objawów może nie być takie konieczne i przejść z upływem czasu. Warto wtedy pamiętać o piciu dużej ilości wody i przeczekać największy sztorm. Natomiast jeśli jest mowa o objawach bardziej poważnych, np. majaczenie czy halucynacje, wtedy już obowiązkowe staje się udanie do lekarza specjalisty, aby nie zagrażać życiu swojemu i swoich bliskich. Często takie osoby poddawane są długotrwałej obserwacji oraz hospitalizacji i leczeniu farmakologicznemu.
Kiedy alkoholik przejdzie najgorsze dla niego objawy odstawienia alkoholu, warto, aby udał się na długotrwałe leczenie swojej choroby i zainwestował w to swój czas. W uzależnieniach, pomoc specjalisty odgrywa znaczącą rolę. Jeśli alkoholik rzeczywiście pragnie wrócić do zdrowia powinien udać się na poleconą i sprawdzoną terapię – tylko w ten sposób jest w stanie sobie pomóc.