Dzisiejsze czasy – pomimo wielu udogodnień – stają się źródłem niebezpiecznych pokus. Narastający stres, gonitwa za sukcesem oraz nawał obowiązków sprawiają, że odnotowujemy coraz wyższy procent uzależnień. Dzisiejsze społeczeństwo – szczególnie wielkich miast – trapi nie tylko problem alkoholizmu czy sięgania po narkotyki. Coraz powszechniejszy staje się głód hazardu. Jak zatem może wyglądać leczenie uzależnienia od gier hazardowych?
Uzależnienie od hazardu – utrapienie współczesności
Badania nad społeczeństwem i różnego rodzaju nałogami udowadniają, że problem z grami hazardowymi dotyczy głównie mężczyzn z dużych miast, między 30. a 40. rokiem życia. Z pozoru niewinna rozrywka polegająca na wizycie w kasynie czy uczestnictwo w internetowych grach za pieniądze, może szybko przerodzić się w piekło. Terapeuci i psychologowie jasno wskazują, że tego typu uzależnienie jest prostą drogą nie tylko do degradacji fizycznej i psychicznej, lecz także problemów z prawem, rozpadów rodzin, a nawet śmierci samobójczej.
Objawy uzależnienia od hazardu. Kiedy dzieje się niebezpieczeństwo?
Zanim dowiemy się nieco o głównych założeniach terapii, warto przyjrzeć się pewnym schematom związanym z objawami uzależnienia od hazardu. Jeśli bliska nam osoba zmieniła swoje zachowanie oraz życiowe priorytety, to jasny dowód na realny problem. Oto kilka głównych symptomów:
osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę ciągłej gry oraz przeznaczania każdych środków – nawet tych pożyczonych,
występuje skłonność do podwyższania stawek i przesuwania granicy dostrzegania ryzyka, a co za tym idzie – brak realnej oceny sytuacji,
osoba uzależniona będzie w stanie poświęcić ostatnią złotówkę na swój nałóg – nie licząc się nawet z opinią bliskich,
pojawia się zanik więzi rodzinnych i okłamywanie,
jednym z głównych objawów uzależnienia od hazardu i jednocześnie zagrożeń, jest postępująca spirala długów, a co za tym idzie – wyłudzanie oraz kradzieże,
współwystępujący problem z alkoholem bądź narkotykami,
załamanie psychiczne, izolacja społeczna, depresja, złość, agresja.
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Wszelkie wymienione powyżej objawy stanowią poważne zagrożenie dla uzależnionego. Nie możemy zatem zwlekać, próbując jak najszybciej przekonać bliską osobę do podjęcia odpowiedniej terapii, która jak się okazuje – potrafi przywrócić normalne, wartościowe życie. Pierwszy i kluczowy moment to konieczność uświadomienia sobie przez osobę chorą, że ma realny problem z uzależnieniem od hazardu. Musi przyznać się do osobistej (rozumianej przez niego) porażki, co bywa najtrudniejsze. Następnie, specjaliści pomagają wyjaśnić psychologiczną i neurologiczną przyczynę nałogu pomagając znaleźć motywację do zmian.
Najważniejsze, aby osoba uzależniona:
– poznała i zrozumiała swoje błędy,
– wyzbyła się potrzeby odczuwania dreszczyku emocji charakterystycznego dla hazardu,
– zmieniła myślenie o sobie i rzeczywistości,
– nauczyła się na nowo budować relacje społeczne i rodzinne,
– radziła sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami,
– w efekcie podjęła się ponownego rozwoju osobistego.
Klucz w terapii leży również w doborze odpowiednich technik
W zależności od skali problemu, cykl wizyt u psychologa może okazać się wystarczający, w przeciwnym razie – konieczna będzie terapia w odpowiednim ośrodku. Wtedy, specjaliści mogą zaproponować różnorodne metody leczenia uzależnienia, m.in. terapie indywidalne, model Minnesota, rozmowy z Anonimowymi Hazardzistami czy opanowanie skutecznych technik relaksacyjnych. Walka z każdym uzależnieniem nie jest łatwa, jednak podjęcie działań i pragnienie powrotu do rzeczywistości skutecznie wynagrodzą wszelkie trudy – zarówno osobie z problemem, jak i bliskim!