Zanim odpowiemy na pytanie gdzie najlepsze leczenie zakupoholizmu może się odbyć i jakie warunki powinno spełnić, zwróćmy uwagę na specyfikę i ważność problemu, jakim jest zjawisko uzależnienia od zakupów. Obecnie jest to jedna z najbardziej poważnych chorób XXI w. wciąż przybierająca na sile. O pierwszych objawach i o tym jak sobie z nimi radzić, coraz częściej możemy usłyszeć w telewizji lub przeczytać w Internecie. Coraz częściej również, w obliczu problemu, sięgamy po uzupełniające lektury i rady specjalistów. Chcąc pomóc sobie oraz swoimi bliskim, poszukujemy dostępu do rzetelnej wiedzy (często niewystarczająco wnikliwie) i miejsc, gdzie nasz problem zostałby choć w najmniejszym stopniu rozwiązany. Aby uniknąć problemów z błędnym wyborem miejsca leczenia zakupoholizmu zobaczmy w co taki ośrodek powinien być wyposażony oraz jak walczyć z zakupoholizmem ogólnie?

Jak walczyć z zakupoholizmem?

Zacznijmy od początku, czyli od świadomości istnienia problemu. Zakupoholizm, wciąż niesłusznie bagatelizowany, potrzebuje na szczególny opis tego czym tak naprawdę jest i skąd się bierze. Zaskoczeniem może być fakt, że zwany potocznie shopoholizm jest takim samym uzależnieniem jak narkomania czy alkoholizm, więc podejście do niego jest takie same. Tak jak alkoholik w momencie kryzysu sięga po procenty, czy narkoman po strzykawkę, tak zakupoholik po kartę płatniczą.

Leczenie zakupoholizmu nie należy do najłatwiejszych, ale jak najbardziej jest możliwe, a wszystko zależy od chęci osoby posiadającej problem. Poniżej zamieszczamy listę, prostych do zastosowania, działań w życiu codziennym zakupoholika, które mają niesamowitą moc jeśli chodzi o przerwanie „popędu” dokonania zakupów:

 • Skoro zakupoholizm to choroba polegająca na kupowaniu zbędnych akcesoriów, przed wyjściem do sklepu należy spisać listę rzeczy, których naprawdę potrzebuję. Bez względu na to co się będzie działo w sklepie, trzymam się swojej listy.
 • Przejście z płatności elektronicznych na obieg gotówkowy – w ten sposób zminimalizuję brak kontroli nad upływem środków.
 • Warto wybierać się na zakupy z bliską osobą, dzięki której zwiększymy poziom swojej kontroli.
 • Unikanie osób wzbudzających chęć dokonania zakupów, czyli związanych z naszymi doświadczeniami z przeszłości.
 • Sport, medytacja, joga, trening relaksacyjny, czyli wszelkie możliwe sposoby wglądu we własne emocje.

Jak walczyć z zakupoholizmem? Przede wszystkim zdać sobie sprawę z istoty problemu i nieumiejętności radzenia sobie z emocjami, rozpocząć terapię przy jednoczesnym wspomaganiu działania powyżej wymienionymi czynnościami.

Gdzie najlepsze leczenie zakupoholizmu – czyli co powinien posiadać ośrodek leczenia uzależnień?

Wykwalifikowana kadra to podstawowy warunek, jaki powinien spełnić każdy ośrodek leczenia uzależnień. Warto pamiętać, że nie zawsze drogo oznacza dobrze. Najlepszą formą „reklamy” jest za to marketing szeptany, czyli rozmowa z innymi pacjentami, którzy dany ośrodek mieli okazje odwiedzić. Sięganie po język ma na celu uzyskanie możliwie rzetelnej opinii dotyczącej terapeutów oraz innych specjalistów pracujących w ośrodku: czy byli wystarczająco zaangażowani, stawiali się na czas, szanowali wszystkich pacjentów, czy byli „dla pacjenta” i jego potrzeb. Wybierając się do ośrodka leczenia uzależnień, warto zadać każde pytanie przychodzące nam do głowy, aby czuć się bardziej bezpiecznie i możliwie spokojnie.

Nurt, w którym pracuje terapeuta również nie jest bez znaczenia. Dla swojego dobra należy przyjrzeć się specyfice pracy jaka panuje w danym ośrodku. Można skontaktować się z osobą kompetentną i zapytać o sposób przebiegu terapii. Nurt, który jest najbardziej polecany w przypadku leczenia zakupoholizmu to nurt poznawczo-behawioralny.

Lokalizacja, która nie jest mało znaczącym czynnikiem, także powinna spełnić pewne kryteria zgodne z osobistymi preferencjami pacjenta. Zazwyczaj sugeruje się, aby ośrodek nie znajdował się blisko miejsca zamieszkania. Jest to bardzo kuszące, kiedy już podejmujemy decyzję o walce z zakupoholizmem, a z drugiej strony ciągnie nas na przepustkę do domu. Warto się zastanowić co w przypadku leczenia uzależnienia będzie dla mnie lepsze i bardziej efektywne. Przy wyborze mogą pomóc osoby bliskie.

Dodatkowe aktywności, które są niesamowicie ważnym faktorem napędzającym proces zdrowienia. Samo leczenie terapeutyczne jest nie tak bardzo efektywne, jakie mogłoby być w połączeniu z różnej maści aktywnościami: sport, hobby, spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, spacery, jazda rowerem, rozmowa z innymi, zaangażowanie się w jakieś działanie. Przy wyborze ośrodka warto zwrócić uwagę, czy znajdziemy tam coś dla siebie.

Czas terapii zależy od stopnia uzależnienia i tego, czego pragniemy po terapii uzyskać. Na Ranczo Salemi proponujemy 2 tygodniowe turnusy, które mają być początkiem Państwa nowej drogi. Później warto poddać się długofalowemu leczeniu pod okiem specjalisty. Nigdy nie należy siebie pospieszać i wymagać zbyt wiele, czyli zakładać ściśle określony czas terapii. Warto być otwartym na to co się w nas pojawi i iść za radami prowadzącego nas terapeuty.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu kwestię wyboru odpowiedniego ośrodka, czyli tego gdzie najlepsze leczenie zakupoholizmu może się odbyć. Głęboko wierzymy, że Ranczo Salemi jest takim miejscem i spełnia wyżej wymienione warunki, dlatego serdecznie Państwa zapraszamy do naszego ośrodka leczenia uzależnień na Sycylii. Staramy się na bieżąco spełniać wszystkie potrzeby naszych pacjentów, którzy są takimi samymi współdomownikami jak i my. Na Ranczo panuje domowa atmosfera, a wykwalifikowana kadra jest dostępna dla pacjentów przez cały okres pobytu w ośrodku. Znajdujemy się w dogodnej lokalizacji z dużą ilością słońca oraz oferujemy różnego rodzaju aktywności, więc zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. W razie pytań oraz wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl