Moment, w którym uświadamiamy sobie, że bliska nam osoba ma poważny problem związany z nadużywaniem alkoholu, jest zawsze niezwykle ciężką chwilą. Często, nim przyznamy się do zaistniałej sytuacji i uświadomimy sobie jej powagę, mija długi czas, gdy towarzyszy nam mechanizm wyparcia. W ten sposób nasz umysł broni się przed tym, co dla nas za trudne, nie chcąc się z tym zmierzyć. Gdy jednak stawiamy czoła problemowi, pojawia się bardzo szybko w naszej głowie pytanie – “jak przekonać alkoholika do leczenia”? Dziś podpowiemy Wam, jak zaproponować bliskiej Wam osobie leczenie alkoholizmu w najbardziej skuteczny i odpowiedni sposób.

Od czego zacząć, gdy zastanawiasz się, jak przekonać alkoholika do leczenia?

Zacznijmy od najważniejszej sprawy – “przekonać” to tak naprawdę bardzo niepoprawne określenie. Próby przekonania alkoholika do leczenia zwykle przynoszą odwrotny efekt do zamierzonego. Zmuszanie do leczenia, natarczywe naciskanie na podjęcie takiej decyzji budzi zwykle jedynie agresję uzależnionego i zintensyfikowanie u niego mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. Alkoholik głęboko tkwiący w swym problemie ma bowiem dwa cele – bronić swojego dobrego mniemania o sobie oraz bronić samej czynności picia. Dlatego też osoba ta wypiera zwykle świadomość o konsekwencjach swojego działania i izoluje się od wszelkich negatywnych sygnałów ze swojego otoczenia czy własnego wnętrza. Bardzo często towarzyszy też temu przeniesienie winy i odpowiedzialności za picie na innych czy na okoliczności zewnętrzne (niewystarczająco dobra żona, fatalny szef, kiepskie zdrowie).

Dlatego, jeśli zastanawiamy się, jak przekonać uzależnionego do terapii, powinniśmy już zmienić swój sposób myślenia – należy bowiem zmotywować taką osobę i pomóc jej w uświadomieniu sobie problemu, aniżeli przekonywać, namawiać, zmuszać. Motywowanie nie może się jedynie opierać na tzw. “suchych informacjach”, gdyż osoba uzależniona bardzo łatwo umniejsza ich wagę, wypacza ich sens. Jak zatem uświadomić bliskiej osobie, że leczenie alkoholizmu to konieczne rozwiązanie w jego sytuacji?

Krok 1 – Pozwól bliskiej Ci osobie zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów

Ze względu na wstyd (np. przed najbliższym otoczeniem), strach przed przyznaniem się do porażki (często traktujemy tę sytuację jako własną porażkę), a także troskę o bliską Ci osobę, często tak naprawdę ułatwiamy uzależnieniu picie. Tłumacząc go przed otoczeniem (np. przed szefem w pracy), tworząc dla niego wymówki, pogłębiamy tylko problem. Należy zatem nie ułatwiać uzależnionemu sięgania po zażywanie substancji. Im szybciej uzależniony poniesie konsekwencję swoich czynów i im poważniejsze one będą, tym lepiej dla niego. Fakt, być może z początku brzmi to przerażająco, ale taka jest prawda – w ten sposób najszybciej nałogowiec dostrzeże swój problem, uświadomi go sobie w pełni i rozpocznie leczenie.

Krok 2 – Zachowaj konsekwencję

Nie pozwól się zwodzić i nie wierz w obietnice bez pokrycia. Jeśli zapowiadasz mężowi, że jeśli nie zacznie się leczyć, wyprowadzisz się z domu – nie rzucaj słów na wiatr. Krok po kroku udowadniaj uzależnionemu, jak bardzo poważna jest sytuacja, w której się znalazł. Nie podnoś głosu bez powodu i nie rozpoczynaj awantur, a jedynie w bardzo konkretny sposób, z dużą szczerością tłumacz sytuację, w jakiej znalazła się uzależniona osoba. Buduj granicę i pokazuj, że konsekwentnie dążyć będziesz do realizacji celu, który powinien być dla Was wspólny. Gdy osoba uzależniona dostrzeże potrzebę rozwiązania tego problemu dla samego siebie, pierwszy, najważniejszy krok, został poczyniony.

Krok 3- W razie konieczności zaplanuj tzw. interwencję

Niezwykle skuteczną metodą zmotywowania alkoholika do leczenia jest tzw. metoda interwencji. Jest to planowana z zaskoczenia akcja przez najbliższych osoby uzależnionej (bliską rodzinę, przyjaciół i inne ważne dla nałogowca osoby), a jej zwieńczeniem jest wspólna z alkoholikiem sesja, na której zaprezentowane są fakty przemawiające za koniecznością leczenia. Konfrontacja taka powinna być przeprowadzona w sposób życzliwy, pełen szacunku i zrozumienia (nie jest to awantura rodzinna!), a także musi być bardzo rzeczowa – przygotowujemy się do niej wcześniej, spisując konkretne fakty, jakie chcemy przedstawić osobie uzależnionej. Więcej o tej metodzie dowiesz się z internetu, ale możesz także skontaktować się z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień i zapytać o radę. Specjaliści prowadzący leczenie alkoholizmu z pewnością pomogą Ci w tym, aby zmotywować bliską Ci osobę do leczenia.

Krok 4 – Wspólnie przeanalizujcie Wasze możliwości, czyli sprawdź, na jakiego typu leczenie alkoholizmu namówić uzależnionego?

Jedną z wielu barier, jaka pojawia się w głowie uzależnionego przed podjęciem terapii uzależnień jest kiepskie wyobrażenie o tym, jak takie leczenie alkoholizmu wygląda. Alkoholik boi się, że trafi do zamkniętego ośrodka pełnego zakazów, szarych ścian i rygoru, z jakim nie będzie sobie w stanie poradzić. Osoba uzależniona obawia się braku szacunku, niezrozumienia, samotności i smutku, który kojarzy się z tego rodzaju terapią. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości. Terapia uzależnień często jest przeciwieństwem tego, jak ją sobie wyobrażamy!

Terapia Uzależnień w Ranczo Salemi – być może to idealne rozwiązanie dla Was?

Przykładem takiego miejsca jest Ośrodek dla Uzależnionych Ranczo Salemi na Sycylii. To prywatna placówka położona w niezwykle pięknym i malowniczym miejscu, w której panuje rodzinna atmosfera pełna zrozumienia i szacunku. Leczenie alkoholizmu polega tu na połączeniu terapii indywidualnej i grupowej prowadzonej przez najlepszych polskich terapeutów, z ćwiczeniem jogi, medytacji i oddechowymi. Jednym z elementów leczenia jest także terapia z udziałem zwierząt oraz zajęcia dodatkowe, wycieczki i spędzanie czasu z osobami mającymi podobne problemy. Wszystko to odbywa się w bliskości z naturą i promieniach sycylijskiego słońca. Tak kompleksowy program terapii z dala od domu jest niezwykle skuteczny, gdyż pozwala na zdystansowanie się od swojej codzienności i otwarcie umysłu na to, co tu i teraz. Jeśli zastanawiasz się zatem, jak przekonać alkoholika do leczenia, warto wskazać mu tego typu miejsce jako jedno z rozwiązań.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl