Uzależnienia to jeden z największych problemów, z jakimi możemy się zetknąć. Ta przytłaczająca sytuacja dotyka nas także wtedy, gdy to nie my, ale osoby z naszego otoczenia są uzależnione. Problem alkoholizmu, narkomanii, hazardu czy też jakiegokolwiek innego uzależnienia behawioralnego sprawia, że  życie takiej osoby zmienia się nie do poznania. Najlepszą formą pomocy jest skłonienie nałogowca do pobytu w ośrodku leczenia uzależnień. Często jednak osoby uzależnione wzbraniają się przed taką decyzją. Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Jak przekonać alkoholika do leczenia – wskazówki.

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest upewnienie się, że osoba, której chcemy pomóc faktycznie jest uzależniona od alkoholu.Czasami zdarza się, że to zwiększone spożycie alkoholu jest  jedynie słabszym momentem, który mija wraz z ustąpieniem trudnej sytuacji. Niestety, te sytuację należą do rzadkości. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że osoba mająca problem z nałogiem bardzo skutecznie go ukrywa. Coraz częściej mamy do czynienia z alkoholikami wysoko funkcjonującymi. Takie osoby, mimo spożywania znacznych ilości substancji psychoaktywnych nadal bardzo dobrze sprawdzają się w pracy oraz przez dłuższy czas także w domu. Do mistrzostwa opanowały one metody zamaskowania zapachu alkoholu i postępują zgodnie z zasadami, które stwarzają odpowiednie pozory. W razie mniej sprzyjającej sytuacji mają także gotowe wersje wydarzeń tłumaczących, co się wydarzyło. Wszystkie osoby, które są w bliskiej relacji z alkoholikami, powinny być świadome, że nałogowcy są mistrzami kamuflażu i wymówek. Nie dajmy się im zwieść i przekonać, do tego, że wcale nie potrzebują leczenia.

Jak rozmawiać o leczeniu alkoholizmu? 

Alkoholizm jest zagrożeniem zarówno dla  osoby, która jest nim dotknięta, jak i całego jej otoczenia. Co powinniśmy zrobić, kiedy już jesteśmy pewni, że bliska nam osoba jest uzależniona? Jak przekonać alkoholika do leczenia? Nie jest to łatwe zadanie. Musimy się liczyć z ogromnym oporem ze strony tej osoby oraz stosowaniem zaawansowanych sposobów na wyparcie i racjonalizowanie tego problemu. Zacznijmy od rozmowy i uzależnionemu poczucia wsparcia i jak największego komfortu. Miejmy na uwadze, że problem z alkoholem to jeden z najbardziej wstydliwych spraw, o jakich moglibyśmy rozmawiać.  Bardzo istotnym etapem w dążeniu do przekonania o konieczności leczenia alkoholizmu jest upewnienie osoby, której dotyczy problem o tym, że otoczymy ją wszelką niezbędną jej pomocą. Bardzo ważne jest także, by nie czuła się oceniana, (przy czym nie powinniśmy także za mocno okazywać jej współczucia, ponieważ to również może być przez nią źle odczytane (alkoholicy mają często problem z emocjami i są bardzo wyczuleni na swoim punkcie). Atmosfera rozmowy powinna być w miarę możliwości spokojna i neutralna. Absolutnie konieczne jest także to, aby w czasie przeprowadzania rozmowy osoba była trzeźwa. Rozmowa powinna się odbywać w spokojnym i zapewniającym prywatność miejscu. 

 Dlaczego warto zdecydować się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień?

Alkoholizm to choroba. Uświadomienie sobie tego faktu, może zasadniczo zmienić postawę wobec osoby uzależnionej. Człowiek, który popadł w nałóg bardzo często zachowuje się jak zupełnia obca osoba, co jest to bardzo trudne do zaakceptowania przez jego bliskich. Wszystkie osoby, chcące wesprzeć osobę uzależnioną powinny mieć świadomość, że leczenie alkoholizmu jest możliwe dopiero wtedy, gdy sama osoba chora będzie chciała się leczyć. Nawet największe wsparcie bliskich nie sprawi, że choroba ustąpi bez zaangażowania ze strony alkoholika. Rodzina i przyjaciele chorego powinni utrzymywać z ciepłe relacje, ale nie mogą chronić go przed skutkami picia. Awantury i szantaże również niczego nie wniosą. Gdy osoba uzależniona w końcu sama dojrzeje do decyzji o podjęciu leczenia, należy ją w tym dążeniu wesprzeć: pomóc w wyborze odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień, a czasami także pojechać razem z nią na spotkanie, pozwolić jej jak najłagodniej przejść przez ten etap. Ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, w którym chory ma największe szanse na to, by wrócić do zdrowia. Pomoc profesjonalistów jest o wiele bardziej efektywna, niż samodzielne próby zaprzestania picia, które bardzo kończą się porażką i utwierdzają chorego w przekonaniu o swojej bezsilności.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl