Jak rozmawiać z alkoholikiem by wynikło z niej coś możliwie konstruktywnego? Takie pytanie zadaje sobie każda rodzina alkoholika: córka, żona, mąż, rodzice i przyjaciele. Poniżej przedstawiamy uniwersalne rady, które mogą posłużyć jako kompas podczas konwersacji z osobą uzależnioną.

Alkoholik bywa rozdrażniony i nawet najmniejsze niepowodzenie może łatwo wyprowadzić go z równowagi. Chcąc przeprowadzić jakąkolwiek rozmowę z osobą uzależnioną, która jest świadoma swojego problemu, ale nie potrafi jeszcze żyć w trzeźwości, można zastosować się do poniższych rad, aby zminimalizować napięcia. Bowiem wszelkie zgrzyty prowadzą do trudności w leczeniu alkoholika i mogą wydłużać ten proces.

Jakich błędów nie popełniać?

Osoba współuzależniona lub osoba bliska alkoholikowi, musi zdać sobie sprawę z istoty problemu, czyli choroby jaką jest alkoholizm. W każdej terapii, również u nas w ośrodku uzależnień, często porusza się wątek świadomości. Alkoholizm to choroba i warto zdać sobie z tego sprawę rozpoczynając rozmowę z osobą uzależnioną. W swojej świadomości nie powinniśmy bagatelizować objawów, nie minimalizować znaczenia choroby i jej nie wypierać.

Pamiętajmy, że tak samo jak osoba uzależniona, to my sami możemy mieć problem z przyznaniem się do tej choroby przed nami samymi. Odczuwamy bowiem ogromny wstyd oraz rozczarowanie i ostatnie o czym myślimy to o mówieniu o tym nagłos. Jest to bardzo ważny aspekt w drodze ku trzeźwości – należy być gotowym na ocenę i jej się nie bać. Jeśli jako osoby najbliższe, będziemy się wstydzić swojego członka rodziny, nie jesteśmy w stanie mu pomóc w sposób efektywny. A więc, NIE należy poddawać się lękom środowiska zewnętrznego i NIE wypierać problemu. Jeśli zatajamy prawdę przed samym sobą, przyłączamy się do rozwoju choroby. Nie należy popełniać błędu milczenia tłumacząc się wstydem.

Warto również wspomnieć o tym, aby nie odkładać rozmów w nieskończoność. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, ale możliwe i warto rozpocząć tą drogę jak najszybciej, a zazwyczaj osoby najbliższe są w tym procesie niezbędne. Umiejętność przeprowadzenia dobrego dialogu z osobą uzależnioną jest na wagę złota, chcąc pomóc jej w procesie trzeźwienia. Życie z alkoholikiem może być trudne, a najprostsza rozmowa wydaje się być przeprawą przez nieznane i wyboiste drogi. Wychodząc na przeciw przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, które możesz wykorzystać podczas różnych rozmów z alkoholikiem – od najprostszych po najtrudniejsze.

Jak rozmawiać z alkoholikiem? 7 wskazówek

1. Ochłoń.
Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: wycisz siebie i swoje emocje. Przede wszystkim przed rozmową i w jej trakcie nie powinno się dać ponieść emocjom. Mogą one zaburzyć cały proces komunikacyjny z alkoholikiem, który jest sam w sobie bardzo drażliwy. Wskazany jest spokojny ton oraz empatia.

2. Trzeźwość.
Wybieramy moment, w którym uzależniony jest trzeźwy. Pod żadnym pozorem nie rozpoczynamy poważnych rozmów o terapii, leczeniu czy prostych codziennych sprawach pod wpływem alkoholu. Rozmowa w stanie nietrzeźwości nie przyniesie żadnych rezultatów i może oddalić od rozwiązania problemu. Czekamy więc cierpliwie do odpowiedniego momentu.

3. Zaplanuj.
Jeśli nasza rozmowa ma jakiś konkretny cel należy możliwie zaplanować jej przebieg i wystrzegać się ustępstw. Trzymać jasno określonych reguł. Oczywiście, że nie zawsze jest to możliwe, gdyż temat dotyczy bardzo delikatnych sfer, jednak w miarę możliwości wracać do wcześniej ułożonej struktury. Jak najbardziej zalecamy kontakt ze specjalistą, który wskaże nam odpowiedni tor przeprowadzenia rozmowy indywidualnie dopasowanej do chorego.

4. Fakty.
Podczas rozmów poruszamy fakty, a nie „to co nam się wydaje…”. W trakcie przygotowań analizujemy to, co naprawdę się wydarzyło: zdarzenia, sytuacje oraz dialogi. Staramy się przedstawić różne sytuacje w swojej perspektywie.

5. Pozwól mówić.
Bardzo ważne jest, aby pozwolić uzależnionemu wyrażać swoje opinie i dopuścić go do głosu. Nie tylko Ty jesteś ważny w tej rozmowie, ale on również. Niech nie czuję się „mniejszy” ani odrzucony.

6. Mów o swoich emocjach.
Staraj się nie osądzać, ale mów szczerze o swoich emocjach. Bardzo ważne jest jak ty się czujesz z jego chorobą i jakie temu towarzyszą odczucia.

7. Zapewnienie.
Jeśli rozmowa jest z serii “poważniejszych” , warto uświadamiać rozmówcę, że ze swoją chorobą nie jest sam. Jesteśmy tutaj by mu pomóc i go wesprzeć – czasami, jeśli sytuacja tego wymaga, należy to niejednokrotnie powiedzieć jasno i wyraźnie. Nie chcemy, aby alkoholik czuł się porzucony i osamotniony.

Leczenie alkoholika

Leczenia alkoholizmu wydaje się być procesem długotrwałym i trudnym, a dla wielu nawet mało osiągalnym. W naszym ośrodku leczenia uzależnień obserwujemy jak nasi podopieczni walczą o siebie i swoje rodziny, ale nawet najprostsza rozmowa potrafi ich wyprowadzić z równowagi. Czasami już małe nieporozumienia prowadzą do większych kłótni i negatywnych emocji – nie tylko temat alkoholizmu jest drażliwy, ponieważ relacje między najbliższymi same w sobie potrafią być napięte. W takich wypadkach mogą przydać się powyższe wskazówki.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl