W Polsce codziennie co czwarty Polak sięga po papierosa po 15 roku życia. Dane te są przerażające, jednak kampanie prezentujące nam konsekwencje palenia dają pozytywne rezultaty w walce z nałogiem. Świadomość chorób związanych z paleniem wciąż wzrasta – z roku na rok liczba palaczy maleje. Jednocześnie rozwijający się trend zdrowego trybu życia wspiera redukcję osób uzależnionych od tytoniu, chociaż zapewne muszą minąć lata, aby liczba ta naprawdę mocno się zmniejszyła. Jak w przypadku każdego uzależnienia, wielu palaczy myśli sobie, że bez problemu mogłoby rzucić palenie. Do czasu, gdy tego spróbują i okazuje się to niezwykle trudnym wyzwaniem. Nikotynizm to bowiem prawdziwe więzienie, z którego trudno się uwolnić. Legalność, łatwa dostępność papierosów i uwarunkowania kulturowe nie pomagają. Coraz więcej uzależnionych zastanawia się, jak skutecznie rzucić palenie i co zrobić, gdy najpopularniejsze metody zawiodły?

Jeszcze w 2013 roku dnia bez zaciągnięcia się tytoniowym dymem nie wyobrażało sobie 27 proc. z nas. W 2011 r. aż 31 proc. – wynika z badania TNS Polska dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Badania pokazują, że najliczniejsza grupa wśród palaczy to mężczyźni po pięćdziesiątce, mieszkający w małych na wsiach lub w małych miasteczkach. To zazwyczaj osoby mało wykształcone, którym ciężko jest znaleźć dobrą pracę, dlatego też zabijają z tym związany stres papierosem. Taki stereotyp palaczy wyłania się ze statystyk. Pali też sporo młodzieży, którym papieros pozwala się poczuć bardziej dorosłym, uciec od problemów towarzyszącym dojrzewaniu. Wiele osób, jeszcze nim podejmie pierwsze próby rzucenia palenia, rezygnuje z tego zamiaru, gdyż nie wyobraża sobie życia bez papierosów. Mylnie są przekonane, że palenie pozwala rozładować stres i ukoić nerwy, uspokoić. W rzeczywistości jest to błędne koło.

Choć wiele osób podejmuje próby walki z tym nałogiem, to jednak nie wszystkim udaje się w tym postanowieniu wytrwać. Osoby, które podejmują kroki, by rzucić palenie, szybko zrażają się kiedy, pojawiają się u nich pierwsze symptomy abstynencji nikotynowej:

  • stale towarzysząca im, natarczywa chęć zapalenia papierosa,
  • trudności w koncentracji,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • depresja,
  • frustracja,
  • agresja i drażliwość,
  • uczucie lęku i niepokoju,
  • nadmierny apetyt. </li

Większość z tych dolegliwości nasila się w pierwszych dniach bez nikotyny, jednak szybko mija i po pewnym czasie można już o nich całkowicie zapomnieć. Jeśli palacz wytrwa w tym trudnym okresie bez papierosa, to pierwszy krok może uznać za wykonany i łatwiej będzie mu już w walce z tym nałogiem. Większość osób traci wiarę właśnie w tym wczesnym okresie, o czym warto pamiętać. Żeby palacz mógł definitywnie rozstać się z nałogiem, musi mieć świadomość wszystkich związanych z nim konsekwencji: zdrowotnych, społecznych i finansowych. Musi też wiedzieć jakie korzyści będzie miał z tego, że przestanie palić i jak walczyć z uzależnieniem nikotynowym.

Jak skutecznie rzucić palenie? Od czego zacząć?

Stawianie sobie celu głównego, jakim jest rzucenie palenia, oraz celów pobocznych (np. za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie nowy rower/telewizor/wycieczkę) zdecydowanie pomaga w wyjściu z nałogu. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie rzucić palenie, podejdź do tego z odpowiednią strategią i przygotuj się świadomie do tego wielkiego kroku. Zatrzymaj się na chwilę, usiądź, weź do ręki notatnik i długopis i zaplanuj krok po kroku, w jaki sposób zamierzasz zwalczyć ten problem. Rozpisz postanowienia, cele, wszelkie korzyści, a także trudności, jakie przewidujesz. Uporządkowując swoje myśli i wiedzę w ten sposób, zdecydowanie łatwiej będzie wygrać Ci z chwilami słabości.

Jest wiele sposobów by rozpocząć walkę z uzależnieniem:

  • Samodzielna próba,
  • Skorzystanie z porady lekarskiej,
  • Psychoterapia,
  • Akupunktura,
  • Hipnoza,
  • Biorezonans,
  • Farmakologia,
  • Ziołolecznictwo,
  • Zastępcza terapia nikotynowa.

Należy uświadomić sobie, że nie ma jedynej słusznej metody na to, by zwalczyć nikotynizm. Nie możemy też wskazać konkretnej metody, która będzie skuteczna u każdego – potrzeby każdego nałogowca wyglądają zupełnie inaczej, dlatego też każdy samodzielnie powinien dotrzeć do tego, jaka metoda sprawdzi się u niego najlepiej. Jedno jest pewne – warto robić to pod okiem specjalisty, który oceni nasze predyspozycje, przeanalizuje trudności i doradzi, którą drogę najlepiej podjąć w pierwszej kolejności. Z pewnością będzie to znacznie bardziej bezpieczne dla nas, bo jednak nie każde metody są odpowiednie dla wszystkich, ze względu na nasze zdrowie.

A może rzucanie palenia w ośrodku leczenia uzależnień?

Co jednak zrobić, jeśli wszelkie próby zawodzą i wciąż wracamy do palenia? Pozostaje jeszcze rzucanie palenia w ośrodku leczenia uzależnień. Chociaż metoda ta zwykle wymaga od nas większych nakładów finansowych, niż inne, to jednak w wielu przypadkach okazuje się być jedyną skuteczną opcją. Pozytywne efekty w takich placówkach uzyskuje się z pomocą terapii indywidualnej i grupowej, a także alternatywnych form terapii, oferowanych w Ośrodku Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi, takich jak: joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe, akupresura, korzystanie z gorących źródeł naturalnych, zajęcia z udziałem zwierząt. Intensywny, kompleksowy program terapii, pozwoli na osiągnięcie rewelacyjnych efektów – już dwutygodniowy pobyt w Ranczo Salemi pozwoli rozpocząć nowe życie pozbawione nałogu. Dzięki temu, że goście ośrodka przebywają z dala od domów i codzienności, w zupełnie innym krajobrazie i kraju, w bezpośredniej bliskości z naturą, znacznie szybciej otwierają się na leczenie, niż gdy przebiega ono w domu. Odrywając się od swych codziennych obowiązków, możemy całą uwagę skoncentrować na samym sobie i procesie terapii. Bardzo ważne w walce z nałogiem jest pozytywne nastawienie palacza i duże wsparcie ze strony rodziny i znajomych. Potrzebne jest także zaangażowanie oraz dostosowywanie się do poleceń terapeutów. Tylko w takiej sytuacji osoba pragnąca rzucić palenie będzie silna w swoim postanowieniu i wytrwa w przezwyciężeniu wszelkich trudności.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl