Jak z pewnością każdy się zgodzi, dzisiejsze czasy to wciąż narastające obowiązki, oczekiwania i wyzwania, które potęgują atakujący nas stres. Stajemy się wyczerpani, częściej zapadamy na różne choroby, odporność się obniża podobnie jak jakość naszego całego życia. Nie bez powodu do łask wróciły relaksujące “kąpiele leśne”, wyjazdy w duchu slow-life czy wakacyjne wyjazdy na wieś. To także wzrastająca popularność medytacji. Ale jak zacząć medytować i dlaczego ten wartościowy nawyk może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie? Sprawdźmy!

Medytacja jako jedna ze skuteczniejszych technik relaksacyjnych

Nie da się ukryć, że współczesny człowiek coraz częściej poszukuje chwil i okazji do wytchnienia. Dąży do zdystansowania się od wyzwań, próbuje przywrócić wewnętrzną równowagę oraz wyciszyć rozchwiany organizm. Sięgamy po różne techniki relaksacyjne takie jak aromaterapia, ćwiczenia oddechowe czy pozytywne wizualizacje. Co więcej, prawdziwe zainteresowanie idealnie odzwierciedlające społeczne trendy kryje się w medytacji mindfulness. Dlaczego tysiące osób na świecie i szczególnie w Europie zachodniej ją pokochały? Dlaczego nawet co niektóre firmy i korporacje włączają ją do codzienności swoich pracowników? Sprawdźmy więc jak zacząć medytować oraz jakie korzyści niesie za sobą ta praktyka.

Medytacja mindfulness – korzyści i metody i skutki

Za jedną z bazowych ról, jakie ogrywać ma medytacja (niezależnie od jej rodzaju, a wyróżniamy ich co najmniej kilka), jest higiena naszego umysłu, oczyszczenie myśli i wyciszenie się. To praktyka znana już tysiące lat temu na Dalekim Wschodzie, której stosowanie miało wzmacniać i udoskonalać jednostkę. Pamiętajmy, że współcześnie pojmowana medytacja wcale nie musi wiązać się z konkretnymi ideologiami i poglądami religijnymi. Założeniem medytacji jest po prostu realne zadbanie o umysł, opanowanie napięcia oraz przyjemne uczucie akceptacji i zrozumienia siebie.

Jakie są korzyści z praktykowania medytacji?

  • pozwala zatrzymać się w pędzie codzienności i choć przez kilka minut dziennie skupić się na swoim ciele i umyśle
  • wpływa na naszą kreatywność oraz zdolności mózgu do lepszej koncentracji i zapamiętywania
  • medytacja wspiera również próby okiełznania lęków, depresji oraz spadków nastroju
  • dzięki niej lepiej kontrolujemy swoje emocje, nie dajemy się ponosić nerwom i uciążliwym impulsom
  • poziom serotoniny wzrasta potęgując w ten sposób lepszy humor
  • pomaga walczyć z niektórymi chorobami, np. Alzheimerem
  • zwiększa wydajność pracy, co pozytywnie przekłada się na naszą codzienność

Jak widzisz, to cała paleta wartościowych możliwości, jakie niesie za sobą praktykowanie medytacji!

Jak zacząć medytować?

Za jedną z najbardziej popularnych odmian tego wyjątkowego procesu psychologicznego, rozumie się wersję mindfulness, czyli trening uważności. Na czym to polega? Na próbie chwilowego odłączenia się od wszystkich bodźców rzeczywistości i na skupieniu się na danym jej elemencie – na przykład dźwiękach, obrazie. Należy skoncentrować się na chwili obecnej, nie oceniać i nie wartościować danej myśli bądź otoczenia. Staramy się spokojnie oddychać skanując jednocześnie swoje ciało i próbując poczuć przepływające przezeń powietrze.

Ile czasu i jak zacząć medytować? Do rozpoczęcia tej przygody potrzebne Ci będzie krzesło lub kawałek podłogi, a także już kilka minut dziennie. Ta czynność potrzebuje czasu i praktyki, zobaczysz że z biegiem dni i tygodni Twój umysł oraz ciało zaczną lepiej radzić sobie z mechanizmem wyciszenia, a także opanowywaniem natrętnych myśli. Badania dowiodły, że regularne praktykowanie medytacji mindfulness (o której wpływie na leczenie uzależnień pisaliśmy np. tutaj oraz tutaj), faktycznie pozytywnie wpływa na pracę mózgu, dlatego nie zwlekaj! Zacznij od kilku minut dziennie i kontynuuj wedle własnych potrzeb i uznania.

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl