Wszelkie nałogi stanowią poważne ryzyko dla naszego zdrowia, życia i sytuacji społecznej. W dobie wszechobecnej rozrywki i dostępie do różnorodnych gier, uzależnienie od hazardu staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Skąd bierze się ten problem, jak go rozpoznać oraz jakie znamy objawy uzależnienia od hazardu?
Prosta droga do niebezpieczeństwa – objawy uzależnienia od hazardu
Według specjalistów i psychologów, główne zagrożenie leżące w tego rodzaju uzależnieniu, to złudna nieszkodliwość oraz świadomość, że niekontrolowane wprowadzenie w spiralę gier “na pewno mnie nie dotyczy”. Na początku wydają się one wesołą zabawą będącą panaceum na nudę bądź podbudowanie własnej wartości, stanowiąc niewinną formę rozrywki i okazję do zdobycia określonej puli pieniędzy. W pewnym jednak momencie okazuje się, że gry hazardowe zyskują pełną kontrolę nad umysłem i życiem człowieka, a zrozumienie swojej trudnej sytuacji oraz zaprzestanie gry – staje się bardzo trudne.
Co rozumiemy pod pojęciem “hazard”? To określenie na wszystkie gry, których celem jest zdobycie pieniędzy bądź innych przedmiotów wartościowych, a ich wynik wcale nie zależy od umiejętności gracza, a jedynie od przypadku. Właśnie ten punkt stanowi jedną z głównych pułapek osoby uzależnionej.
Jakie wyróżniamy objawy, które powinny uświadomić nas o problemie?
poświęcanie coraz więcej czasu na grę oraz szukanie okazji do hazardu,
notoryczna skłonność do zwiększania stawek,
potrzeba udowadniania sobie oraz innym własnej wartości i umiejętności,
obsesyjne myślenie o grze uaktywniające się z nasiloną częstotliwością,
postępujący zanik realnej oceny sytuacji,
utrata środków, nakręcająca się spirala długów,
utrata przyjemności z gry rozumianej jako rozrywka, a odczuwanie silnej potrzeby dalszego uczestnictwa w niej,
okłamywanie bliskich i załamanie więzi rodzinnych,
silna i ciągła potrzeba odczuwania emocji związanych z grą i ryzykiem,
zwiększająca się izolacja społeczna, apatia, agresja,
zaburzenia psychosomatyczne wywołane stresem.
Leczenie uzależnienia od hazardu – jedyna droga ku wartościowemu życiu
Gdy u siebie bądź bliskiej osoby zauważamy powyższe zachowania i nastroje, należy poszukiwać odpowiedniej pomocy w leczeniu uzależnienia od hazardu. Uczestnictwo w terapii pozwoli oddalić groźbę wystąpienia niebezpieczeństw, do których należą nie tylko bankructwo i zaciąganie wysokich pożyczek, lecz również rozłamy rodzin, degradacja społeczna, problemy z prawem czy nawet próby samobójcze. Jak wykazują badania, największą grupę wśród hazardzistów tworzą mężczyźni z dużych miast, w wieku między 30 a 40 lat. Co więcej, a aż u 30% uzależnionych osób, występuje skłonność do zażywania narkotyków i alkoholizmu. Jest to dodatkowy i jasny sygnał, że adekwatna oraz niezwłoczna pomoc w postaci skutecznego leczenia uzależnienia od hazardu pozwoli odnieść dobre efekty oraz powrócić do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.
Walka z trudnościami – ośrodki terapii
Gdy niebezpieczny nałóg postępuje, nie możemy czekać obojętnie na rozwój sytuacji. Próba pomocy będzie najlepszym rozwiązaniem, a znalezienie prawdziwego, psychologicznego podłoża uzależnienia od hazardu stworzy możliwość zamiany koncepcji życia oraz ponowny rozwój osobisty. Pamiętajmy, że hazard to coraz powszechniejszy problem, który staje się studnią bez dna. Każde uzależnienia prowadzi do degradacji fizycznej, psychicznej i społecznej, dlatego tym bardziej walczmy o nową przyszłość – tym razem w zgodzie z sumieniem i świadomością swojej osoby.