Uzależnienie od narkotyków to problem, który dotyka niemal wszystkie grupy społeczne. Może występować już w bardzo młodym wieku. Często osoba uzależniona nie wygląda, jak stereotypowy narkoman. Nierzadko uzależnienie to dotyka zamożnych ludzi, którzy żyją na wysokim poziomie. Nie można więc jednocześnie określić, kto znajduje się w największej grupie ryzyka uzależnienia od narkotyków. W dzisiejszych czasach jest to zjawisko na tyle powszechne, że może dotknąć każdego.

Behawioralne objawy uzależnienia od narkotyków

Jeśli podejrzewamy, że bliska nam osoba może zażywać narkotyki, to musimy przede wszystkim bacznie ją obserwować. Po pierwsze można zauważyć widoczne zmiany w zachowaniu. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że coś jest nie tak. Osoba uzależniona często porzuca stare nawyki i zainteresowania. Nierzadko ma również wahania nastroju – od całkowitego załamania i apatii do prawdziwej euforii. Jednego dnia może cały dzień zalegać w łóżku, drugiego zaś będzie wulkanem energii.

Zmiany można również zauważyć w kontaktach międzyludzkich. Oczywistym jest, że osoba uzależniona nie powie otwarcie o swoim problemie. W wielu przypadkach uważa ona, że jest to tylko zabawa, nad którą ma pełną kontrolę. Może zdarzyć się tak, że uzależniony odsuwa się od starych przyjaciół na rzecz nowego grona osób. Może być tak, że to nowe towarzystwo przyczyniło się do rozwoju uzależnienia.

Osoba uzależniona od narkotyków może odcinać się od rodziny. Młodzi ludzie często uciekają z domu, znikają na noce, czy też kradną z domu pieniądze. Narkomani bywają zamknięci w sobie. Im więcej pytań zadajemy, tym więcej kłamstw słyszymy. Nawet przyłapani na kłamstwie mogą nie poczuwać się do winy. Ponadto można zaobserwować nagłe i niezrozumiałe napady agresji, a nawet histerii. Objawy uzależnienia od narkotyków często mylone są z depresją.

Fizyczne objawy uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków wywołuje szereg zmian w wyglądzie fizycznym. Osoba uzależniona może gwałtownie tracić na wadzę. Cera staje się poszarzała i zmęczona. Skóra przestaje być sprężysta, a naczynka krwionośne zaczynają być bardziej zauważalne. Często objawia się to poprzez tzw. worki pod oczami. Uzależnienie wizualnie dodaje kilka lat. Pojawiają się również różnego typu zmiany skórne. Podczas rozpoznania uzależnienia trzeba zwrócić również uwagę na oczy. Źrenice mogą być przesadnie zwężone lub rozszerzone. Oczy zwykle są przekrwione.

W przypadku, gdy osoba uzależniona wstrzykuje sobie zakazane substancje, to najczęściej próbuje ukryć ślady po nakłuciach. Zwykle nosi bluzki z długim rękawem, które je maskują.

Jak wyleczyć uzależnienie od narkotyków?

W zdecydowanej większości przypadków zwykłe rozmowy to zbyt mało. Osoba uzależniona zacznie lepiej się przed nami ukrywać. Nie jesteśmy w stanie pilnować kogoś przez cały czas nawet, jeśli jest to nasze dziecko. Oczywiście rozmowy są bardzo ważne. Należy jednak skupić się na tym, aby podbudować samoocenę osoby uzależnionej, a nie kategorycznie zabraniać zażywania narkotyków. Nasze zakazy i tak nie zostaną uwzględnione.

Terapia uzależnień jest pierwszym krokiem do tego, aby rozwiązać problem. Pomoc wykwalifikowanego specjalisty jest niezbędna do tego, aby osoba uzależniona uzmysłowiła sobie, że działa destrukcyjnie. Jeśli uzależniony dobrowolnie zgodzi się uczestniczyć w terapii, to jest to dobry znak. Często są to osoby, które rozumieją swój stan, jednak nie potrafią sobie z nim poradzić.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl