Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Alkohol uzależnia nie tylko fizycznie, ale również psychicznie, dlatego rozpoczęcie leczenia i porzucenie picia jest niezwykle trudne i wymaga odpowiedniej motywacji. Wielu alkoholików podkreśla, że podejmuje terapię dopiero w momencie, w którym koszty picia zaczynają przeważać nad korzyściami płynącymi ze spożywania alkoholu. Moment ten jednak może nadejść zbyt późno, dlatego czynnego alkoholika należy zachęcić do rozpoczęcia leczenia.

Współuzależnienie

Osobami, które najczęściej chcą zachęcić alkoholika do zaprzestania picia, są członkowie najbliższej rodziny. W wielu przypadkach współuzależnienie alkoholowe utrudnia podjęcie odpowiednich działań. Alkoholik bardzo często zastrasza swoją rodzinę. Współmałżonek i dzieci czują się zależne od alkoholika, boją się podjąć jakiekolwiek działania zmierzające do poprawy sytuacji. Kluczem do zmiany tego stanu jest więc przełamanie własnej patologii i szukanie profesjonalnej pomocy przez osoby współuzależnione. Pomoc ta może pochodzić od terapeutów uzależnień lub z literatury tematycznej dostępnej również w internecie.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Skuteczna rozmowa, na skutek której alkoholik ma podjąć leczenie, powinna być przeprowadzona z zachowaniem kilku dobrych praktyk. Są to wskazówki, jak rozmawiać z alkoholikiem, aby zachęć go do terapii.

Przede wszystkim warto pamiętać, że emocje alkoholika są sterowane alkoholem. W związku z tym jego reakcje na nawet bardzo logiczne argumenty będą polegały głównie na okazaniu złości i gniewu. Alkoholicy często stosują mechanizm wyparcia, próbując udowodnić sobie i innym, że wcale nie mają problemu z alkoholem. Wspierają się również przeniesieniem swoich uczuć na osoby najbliższe, wskazując im, że to właśnie rodzina jest jednym z powodów picia. Mając to na uwadze trzeba uzbroić się w dużą dozę cierpliwości przed rozpoczęciem rozmowy.

Każdy kto chce, aby osoba uzależniona rozpoczęła leczenie alkoholizmu, powinien przygotować się do rozmowy zachęcającej do terapii. Przygotowanie to obejmuje zarówno miejsce i czas rozmowy, jak również argumenty. Rozmówca powinien czuć się pewnie w swojej roli. Chwilowa trzeźwość alkoholika nie jest powodem do unikania tematu choroby. To najbardziej odpowiedni czas na wzmocnienie skuteczności argumentów.

Podczas rozmowy warto być przygotowanym na mechanizmy obronne alkoholika. Unikać więc należy wzajemnego oskarżania się i manifestowania pretensji, tak aby nie wzbudzać w alkoholiku negatywnych emocji. Ważne jest okazanie wsparcia, jednak powinno ono być ograniczone. Dzięki temu alkoholik może uświadomić sobie, jak wiele straci rezygnując z podjęcia leczenia.

Przytaczając argumenty warto skupić się na negatywnych skutkach picia alkoholu, które odczuwa otoczenie i najbliższa rodzina alkoholika. Rezultatem całej rozmowy powinno być wskazanie, że pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest terapia uzależnień.

Skuteczna pomoc w podjęciu leczenia

Decyzja o podjęciu terapii jest bardzo trudna. Żeby leczenie było skuteczne, alkoholik musi je rozpocząć z własnej woli. Zmuszanie osoby uzależnionej do terapii nie jest dobrym rozwiązaniem. Chcąc pomóc alkoholikowi warto pamiętać również o własnych potrzebach i bezpieczeństwie. Czasami trzeba się wycofać i pozwolić uzależnionemu sięgnąć dna, aby móc ponownie spróbować nakłonić go do leczenia.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl