Jednym z największych problemów wśród współczesnej młodzieży jest uzależnienie od narkotyków. Coraz więcej ludzi wpada w ten niebezpieczny nałóg, nie zdając sobie sprawy z jego możliwych konsekwencji dla zdrowia i życia. Nawet nie zauważają, że w pewnym momencie nie są już w stanie samodzielnie z tym skończyć. Wtedy pomóc może im już tylko profesjonalna terapia.
Czy to już uzależnienie? Jak rozpoznać narkomanię
Uzależnienie od narkotyków charakteryzuje się kilkoma objawami. Przede wszystkim, w zachowaniu osoby uzależnionej pojawiają się zmiany, dobrze widoczne dla ludzi z jej najbliższego otoczenia. Staje się ona nerwowa, nadpobudliwa, a nawet agresywna, traci też stopniowo zainteresowanie tym, co dotąd było dla niej istotne, np. spotkaniami z przyjaciółmi czy rozwijaniem swojej pasji. Organizm zaczyna domagać się coraz większych dawek narkotyków, które powoli przejmują kontrolę nad życiem osoby uzależnionej. Chory nie potrafi już samodzielnie rzucić nałogu, nawet jeśli ma chęci i jest świadomy, że szkodzi swojemu zdrowiu. Na tym etapie, terapia osoby uzależnionej jest już koniecznością.
Na czym polega leczenie narkomanii?
Istnieje kilka metod pracy z osobami uzależnionymi od narkotyków. Są one dobierane indywidualnie do konkretnej osoby i zależą od rodzaju narkotyków, jakie zażywała oraz od tego, jak bardzo zaawansowane jest jej uzależnienie. Terapia może być krótkoterminowa i trwać 6-8 tygodni, lub długoterminowa, trwająca nawet około 2 lata. Leczenie krótkoterminowe odbywa się zazwyczaj w szpitalu bądź klinice psychiatrycznej, natomiast długoterminowe ma miejsce w specjalistycznych ośrodkach, zajmujących się leczeniem tego typu uzależnień. Profesjonalne ośrodki podejmują się pracy z osobami, których uzależnienie jest już zaawansowane.
Najczęściej stosowane metody leczenia to:
-terapia polegająca na abstynencji, podczas której uzależnieni uczą się, jak pokonywać głód narkotykowy, a także nabywają cennych umiejętności społecznych, które mają im pomóc w codziennym życiu bez nałogu
-praca z terapeutą, którego zadaniem jest znalezienie wspólnie z uzależnionym przyczyny sięgania po narkotyki, a także nauka radzenia sobie z problemami w inny, właściwy sposób
-praca w grupie osób, które także są uzależnione od narkotyków. Ta metoda stosowana jest przy leczeniu długoterminowym i pomaga chorym osobom uczyć się od nowa funkcjonowania w społeczeństwie oraz odnajdywania się w codziennym życiu.
W jaki sposób przekonać osobę uzależnioną do skorzystania z terapii?
Osoby mające problem z uzależnieniem zazwyczaj są przekonane, że żadna pomoc nie jest im potrzebna. Często zdarza się, że dopiero pewna znacząca zmiana w życiu uświadamia im, jak bardzo się mylili. Może to być na przykład utrata pracy bądź odejście partnera. Wówczas taka osoba jest bardziej skłonna do podjęcia terapii. Jednak nie zawsze jest tak, że uzależniony sam zgłasza chęć do leczenia. Zazwyczaj bliscy muszą poświęcić mnóstwo czasu i wytrwałości, aby namówić go do terapii.
W jaki sposób rozmawiać z osobą uzależnioną? Najgorsze co można zrobić, to oskarżać ją, obrażać i grozić. Takie zachowanie może wywołać odwrotny skutek- narkoman zamknie się w sobie i pogrąży w swoim problemie.
Uzależniony musi być świadomy, że może liczyć na wsparcie swoich bliskich w każdej sytuacji. Musi też wiedzieć, jak bardzo jest dla nich ważny i że zależy im na tym, aby wrócił do zdrowia. Takie rozmowy są bardzo trudne, dlatego trzeba być podczas nich szczególnie delikatnym. Tylko w taki sposób można przekonać narkomana, że terapia to dla niego najlepsze rozwiązanie, które pomoże mu pozbyć się nałogu.