Leczenie uzależnień przestało być tematem tabu – w dzisiejszych czasach z łatwością znajdziemy w internecie informacje o tym, w jaki sposób rozpocząć terapię, gdzie się zgłosić i jak się do tego przygotować. Wielu zainteresowanych tym tematem zastanawia natomiast, na czym polega terapia alkoholowa i jak wygląda tak naprawdę “od kulis” pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Istnieje bowiem powszechne, mijające się z rzeczywistością wyobrażenie, że taki wyjazd do ośrodka wiąże się z ogromną dyscypliną, rygorem i atmosferą lęku. Nic bardziej mylnego! Dziś wyjaśniamy, jak tak naprawdę wygląda leczenie alkoholizmu na przykładzie naszego ośrodka, Rancza Salemi.

Leczenie alkoholizmu w Ranczo Salemi na Sycylii – na czym polega terapia?

Przede wszystkim najpierw musimy wyjaśnić cel terapii, by dokładnie zrozumieć, na czym polega terapia alkoholowa. Trzeba podkreślić, iż głównym celem terapii jest wyposażenie gości ośrodka w narzędzia i metody potrzebne do tego, by po wyjściu z placówki mogli kontynuować swoją drogę ku trzeźwości. Nie jest to bynajmniej nauczenie uzależnionego, jak “pić z umiarem”. Podczas terapii indywidualnej oraz grupowej, gość placówki, wspólnie z terapeutą, ma szansę zrozumieć podłoże i przyczyny swojego uzależnienia, a także dotrzeć do problemów, które złożyły się na jego obecną sytuację. Uzależniony pracuje ze swoimi emocjami, ucząc się dobrze je rozpoznawać, radzić sobie z nimi i w zdrowy sposób je wyrażać. Proces ten ma prowadzić do tego, by gość Rancza Salemi mógł wrócić do życia pozbawionego nałogu i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, bez pomocy środków psychoaktywnych. Pośrednim celem jest także redukcja negatywnych skutków nałogu, poprawa samopoczucia, nauka samoakceptacji i samoświadomości.

W zależności od miejsca, w którym uzależniony odbywa terapię, może ona polegać na zupełnie innych celach i środkach. Ośrodek Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi stosuje wyłącznie najskuteczniejsze metody walki z nałogami, łącząc dobroczynne skutki klasycznej psychoterapii, a także pracy nad ciałem oraz sferą duchową. Zajęcia z terapeutami są zatem przeplatane jogą, medytacją oraz ćwiczeniami oddechowymi, co jest integralną częścią terapii. Jeśli zastanawia Cię zatem, na czym polega terapia alkoholowa, warto poznać techniki, jakie wykorzystywane są przez naszych terapeutów:

 • behawioralno-poznawczy trening umiejętności rozwiązywania problemów,
 • dialog motywujący,
 • poznawanie emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi,
 • Animal Assisted Activities, czyli zajęcia z udziałem zwierząt, mające na celu poprawić jakość życia i samopoczucie gości ośrodka.

Poza powyżej wymienionymi elementami terapii, jako jej część traktujemy również wszelkie aktywności dodatkowe i wycieczki fakultatywne w czasie wolnym. Z ogromną przyjemnością organizujemy naszym gościom czas wolny i spędzamy wspólnie czas, ponieważ wierzymy, że przebywanie w gronie osób zmagającymi się z podobnymi problemami niesamowicie pozytywnie wpływa na efekty terapii.

Jaka atmosfera panuje podczas terapii alkoholowej w ośrodku leczenia uzależnień?

Jeśli martwi Cię to, jak wygląda leczenie alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień i kojarzy Ci się przede wszystkim z ponurym, zamkniętym, przerażającym budynkiem, a także rygorem i smutną atmosferą, to na szczęście jesteś w błędzie! Prawdę mówiąc, pobyt w ośrodku Ranczo Salemi, położonym w tak pięknym i słonecznym miejscu na Sycylii, w wielu aspektach przypomina fantastyczne wakacje. Jednakże, nie można zapominać, że to nie urlop, a trudna praca nad samym sobą i walka z własnymi trudnościami.

Mimo wszystko, w Ranczo Salemi panuje niezwykle domowa atmosfera – razem ćwiczymy, przygotowujemy i jemy posiłki, sprzątamy, dbamy o Ranczo, troszczymy się o zwierzęta i ogród, spacerujemy, zwiedzamy, uczymy się medytacji, plażujemy i bardzo dużo rozmawiamy. Są momenty, kiedy się śmiejemy aż do bólu mięśni brzucha, ale i takie, kiedy wylewamy sporo łez. Motywujemy się, ale i wspólnie przeżywamy chwile słabości czy zwątpienia. Podziwiamy cudowne widoki, witamy się z koziołkami skaczącymi po parapecie, zrywamy pomarańcze prosto z drzewa. Zastanawiamy się, dlaczego trafiliśmy do punktu, w którym się właśnie znaleźliśmy. Żałujemy naszych błędów, obwiniamy się o nie, aby chwilę później zrozumieć, czego nas nauczyły i docenić każdą lekcję, którą z nich wyciągamy. Zaglądamy w głąb siebie i przygotowujemy do tego, by rozpocząć nowe, lepsze życie, pozbawione nałogu. Na tym właśnie polega terapia alkoholowa – przeżycie, które całkowicie zmieni bieg Twojego życia! Jeśli szukasz pomocy, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy, doradzimy i odpowiemy na wszelkie pytania.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


  Informacje

  adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

  zadzwoń do nas: +48 603 241 264
  WhatsApp:
  +48 603 241 264

  e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl