Uzależnienie od gier komputerowych staje się problemem naszych czasów. Coraz młodsi ludzie korzystają z elektronicznych rozrywek interaktywnych. Niestety już dzieci sięgają po gry komputerowe często bez nadzoru osób dorosłych. Co zrobić, gdy wymknie się to spod kontroli? Jak pomóc osobie uzależnionej?? We wcześniejszych artykułach pisaliśmy o uzależnieniu od Internetu i telefonu. Dziś skupimy się na problematyce uzależnienia od gier komputerowych.
Czy gry komputerowe uzależniają?
Gry komputerowe wydają się być niewinną rozrywką. Jedynie sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu niewiele osób miało dostęp do komputerów osobistych, a i wtedy głównie służyły one do pracy. Dopiero od niedawna spędzanie wielu godzin przed monitorem stało się „atrakcyjną” rozrywką. Zachowanie to bardzo szybko zyskało na popularności, a w minionym roku światowy rynek gier elektronicznych wart był 134.9 miliarda dolarów (Batchelor, 2018). Z tego zainteresowania rozwinęło się jednak wiele przypadków nadużywania a nawet uzależnienia od gier komputerowych.
Mechanizm uzależnienia od gier komupterowych
Uzależnienie od gier komputerowych jest zaliczane do uzależnień behawioralnych – związanych z przymusowym wykonywaniem jakiejś czynności. Rozrywka multimedialna daje użytkownikom wiele wrażeń i często przyjemności. Powody, dla których jest tak chętnie wybierana mogą jednak stanowić pewne zagrożenie. Wśród nich znajdują się:
- Łatwa dostępność – gry komputerowe są bardzo popularne i akceptowane społecznie. To sprawia, że istnieje zagrożenia sięgania po taki sposób rozrywki bezrefleksyjnie.
- Łatwość zaangażowania się – w przypadku realnych aktywności w życiu, często należy włożyć wysiłek by zacząć uprawiać jakiś sport, zwiedzić nowe miejsca, lub poznać nowych ludzi. W przypadku świata wirtualnego – wszystkie te aspekty zostają uproszczone. Wystarczy usiąść przed komputerem i zalogować się do gry.
- Wirtualność świata – normy społeczne i prawa natury wyznaczają pewne granice zachowania. W świecie wirtualnym te mogą być mocno przesunięte. Gracze często podejmują się aktywności, które w życiu codziennym są niemożliwe lub zakazane. Przykładem mogą być tu światy fantasy, w których można latać, lub gry, w których używa się przemocy. Takie aktywności wydają się dawać więcej wrażeń ze względu na regułę niedostępności.
- Wcielanie się w bohatera – przyjmowanie fikcyjnej roli może pozwalać na oderwanie się od rzeczywistości. Tworzenie sobie „avatara” umożliwia autoprezentację, całkowicie kontrolowaną. W ten sposób gracz może stworzyć i pokazywać innym nierealistyczny obraz siebie. Ta rozbieżność między prezentacją siebie w grach komputerowych a światem realnym może prowadzić do utraty poczucia spójności oraz obniżenia samooceny, szczególnie w normalnych relacjach społecznych
Możliwe objawy uzależnienia
Gry komputerowe są często wybieraną formą rozrywki, szczególnie wśród młodych ludzi. Gdy korzysta się z nich zbyt często może to prowadzić do nadużywania lub uzależnienia. Jak zatem rozpoznać, że niewinna rozrywka przerodziła się w realny problem? Gdzie znajduje się granica między zdrową przyjemnością a ucieczką od życia w świat fantazji? Uwagę mogą obudzić następujące objawy uzależnienia od internetu i gier komputerowych:
- Silna potrzeba grania lub bycia zalogowanym do świata wirtualnego.
- Zaniedbywanie obowiązków w realnym życiu, na rzecz gier komputerowych.
- Utrata kontroli nad częstością używania komputera i czasem spędzonym przy grach.
- Zawężenie zainteresowań jedynie do świata gier komputerowych.
- Niepokój związany z nieobecnością w wirtualnym świecie. Niechęć do podejmowania innych aktywności, niezwiązanych z rozrywką interaktywną.
Jak pomóc osobie uzależnionej?
Pierwszym krokiem w walce z każdym uzależnieniem jest uświadomienie sobie problemu. Często bywa tak, że osoby nadużywające gier komputerowych zatracają się w świecie wirtualnym. Poświęcają dużo swojego czasu, nawet nie zauważając jak wiele okazji w swoim życiu przegapiają.
Trzeba pamiętać, by w rozmowie z osobą uzależnioną być delikatnym, lecz stanowczym. Dobrze jest wybadać, jaki stosunek ma ona do aktywności, które podejmuje. Czy zdaje sobie sprawę, jak dużo czasu poświęca na wirtualną rozrywkę? Pamiętajmy, że najlepiej możemy pomóc osobie uzależnionej kierując ją na konsultację do specjalisty. Uzależnienie od gier komputerowych powinno się traktować równie poważnie jak inne rodzaje uzależnień. Mimo, że nie daje ono szybko objawów to bywa równie trudne w leczeniu.
Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »
Bibliografia:
https://www.gamesindustry.biz/articles/2018-12-17-gamesindustry-biz-presents-the-year-in-numbers-2018
Artur Majchrzak – psycholog
W tym roku skończyłem swoją edukację jako magister psychologii społecznej oraz licencjat coachingu filozoficznego. Dzięki takiemu połączeniu wykształcenia, odnalazłem wiele metod pracy nad poprawą zdrowia psychicznego i jakości życia. Od 7 lat interesuję się fenomenem świadomości oraz praktycznie zgłębiam jej tajemnice. Po okresie poszukiwań, odnalazłem swoją ścieżkę rozwoju. Jest nią buddyzm tybetański Karma Kagyu. Uzupełniam jego techniki również psychologicznymi, naukowymi narzędziami tak, by rozwijać się sprawnie i móc pomagać innym. Jestem również zachwycony nurtem mindfulness. Swoją przyszłość wiąże z leczeniem uzależnień z wykorzystaniem innowacyjnych metod oraz psychoterapii grupowej.