W dobie XXI w., gdzie wyzwania czają się na każdym kroku, a stresujące sytuacje zdarzają się na porządku dziennym, zwiększa się potrzeba poczucia bezpieczeństwa oraz przynależności. Po ciężkich tygodniach pracy ma się ochotę odpocząć w ramionach kogoś bliskiego, porozmawiać i podzielić swoimi problemami. Kiedy natrafiamy na osobę godną zaufania, która wydaje się być naszą oazą, bardzo łatwo o zjawisko uzależnienia od partnera. W kwestii uzależnień często mówi się o alkoholizmie, narkomani czy hazardzie, ale co z uzależnieniem od partnera, które potrafi być tak samo silne i groźne? Czy wiesz, w którym momencie można uznać, że jest się chorobliwie uzależnionym od drugiej osoby

Uzależnienie od partnera – jak rozpoznać?

Uzależnienie emocjonalne od drugiego człowieka, podobnie jak w innego rodzaju uzależnieniach, jest niesamowicie wykańczające. Niezdrowa relacja kosztuje zarówno osobę uzależnioną, jak i współuzależnioną. Często takie osoby dobierają się na zasadzie przeciwieństw, uzupełniając w ten sposób swoje wewnętrzne braki. Taka relacja powoduje wiele problemów oraz kłótni. Dodatkowa trudność w tym wypadku polega na tym, że osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia i obarcza partnera toksycznymi emocjami, z którymi sama sobie nie radzi. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych objawów, które mogą świadczyć o tym, że związek jest toksyczny, a jeden z partnerów uzależniony od drugiego:

  • mechanizm osaczenia – osoba, która za wszelką cenę chce być z drugą dąży do tego, aby spędzać z nią możliwie największą liczbę godzin, a najlepiej 24h i mieć ją dla siebie na wyłączność.
  • utrata własnej tożsamości – następuje kiedy coraz częściej tracimy własną samodzielność na rzecz drugiej osoby. W prostych czynnościach życia codziennego odczuwamy trudność w podejmowaniu swoich decyzji, które dotyczą zarówno życia partnerskiego, jak i swojego – w teorii odrębnego życia. Osoba uzależniona ma problem z wzięciem odpowiedzialności za swoje życie, ponieważ jest zależna od swojego partnera i jego życia.
  • ”nie wyobrażam sobie życia bez Ciebie” – taki rodzaj myślenia również świadczy o emocjonalnym uzależnieniu od partnera. Osoba uzależniona żyje w przekonaniu, że bez swojego partnera nie jest w stanie sobie poradzić i przejść przez życie w zadowoleniu o własnych siłach.
  • odczuwanie przymusu ciągłego angażowania się – emocjonalne uzależnienie to odczuwanie przymusu angażowania się w związek, które spowodowane jest obawą, że nasz partner może przestać nas kochać. Często mylne z poświęceniem, oddaniem czy miłością.
  • utrata pasji, znajomych, spełniania własnych marzeń – osoba uzależniona stara się uszczęśliwić partnera za wszelką cenę, nawet kosztem swoich wartości, upodobań, czy przekonań. Takiej osobie przyświadcza jeden cel – aby za wszelką ceną utrzymać związek.

Uzależnienie od drugiej osoby – jak sobie pomóc?

Podobnie jak w innych uzależnieniach, pierwszym krokiem do wyleczenia, jest zauważenie choroby. Tutaj, kiedy chodzi o uzależnienie od drugiej osoby, najpierw należy zdać sobie sprawę z istoty problemu i przestać usprawiedliwiać zaborcze zachowania oraz toksyczne emocje swoją (bądź partnera) wielką miłością. Prawdziwa miłość nie zniewala, a uwalnia, nie wykańcza emocjonalnie, a raduje. Drugi krok to solidne zastanowienie się nad źródłem zaburzenia. Czasami jest to na tyle trudne, że pary udają się na wspólną lub indywidualną terapię. Na takiej terapii, oprócz źródła problemu, wyznacza się jasne granice zachowań osoby uzależnionej, która ma tendencję do ich przekraczania i wkraczania w życie innych osób. Kolejnym krokiem dla takiej pary są częste rozmowy o uczuciach połączone z nauką aktywnego słuchania. Podczas takich konwersacji wypowiada się zarówno osoba uzależniona, jak i współuzależniona, a żaden z partnerów uczy się nie negować odczuć oraz emocji drugiej połówki.

Uzależnienie od miłości

Osoby, które popadają w uzależnienie od partnera, to często osoby, którym brakowało miłości, kiedy byli dziećmi. Dziecko wychowując się w domu, gdzie nie doznało uczucia miłości oraz bliskości ze strony mamy lub taty, za wszelką cenę poszukuje tego w świecie dorosłych. Kiedy już takie coś znajdzie, nie wiedząc, że można inaczej, kurczowo trzyma się osoby, która te niesamowite emocje mu dostarcza. Osoba uzależniona od miłości wkłada dużo czasu i wysiłku w relację z osobą od której się uzależniła, a w procesie zdrowienia uczy się jak dawać i otrzymywać miłość w zdrowy sposób. Dopiero wtedy osoby te będą zdolne do zaspokojenia bliskości bez wchodzenia w zachowania obsesyjne.

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl