Alkoholizm to choroba, która rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie i dotyczy coraz większej liczby osób. Kiedyś alkoholik kojarzył się z biednym człowiekiem spod sklepu monopolowego, dzisiaj natomiast coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem alkoholika ekskluzywnego. Bogaci ludzie, którzy nie radzą sobie z presją otoczenia oraz wynikającym z tego stresem. Zarówno jedna grupa, jak i druga potrzebuje pomocy. Poniższy artykuł ma wskazać odpowiednią drogę i odpowiedzieć na pytanie od czego zacząć leczenie alkoholizmu oraz jaką pomoc dla alkoholika możemy zaoferować.

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Warto zdawać sobie sprawę, że leczenie alkoholizmu w Polsce jest dla wszystkich bezpłatne. Nie ma więc mowy o braku środków finansowych i tłumaczenia nie uczestnictwa w terapii grubością portfela. Oczywiście mowa tutaj o państwowych ośrodkach, a nie prywatnych, którym jest na przykład nasz ośrodek leczenia uzależnień. Za pobyt w ośrodku prywatnym należy uiścić odpowiednią opłatę.

Jednak zanim przyjdzie czas na terapię, najpierw należy uświadomić sobie swój problem z alkoholem. Bez tego trudno wybrać się na długofalową terapię i zobowiązać do trwałego uczestnictwa.

KROK 1

To początkowa diagnoza uzależnienia, która ma źródło w osobie uzależnionej. Pomoc dla alkoholika stanowią najbliżsi oraz rodzina, jednak nie są oni jedyną motywacja osoby uzależnionej. Każdy alkoholik, który zastanawia się nad tym, czy jest uzależniony, powinien zadać sobie kilka ważnych pytań:

  • Czy wydaję dużo pieniędzy na alkohol?
  • Czy moi najbliżsi cierpią przez to, że ja piję?
  • Czy organizuję wyjścia bezalkoholowe?
  • Czy życie bez alkoholu wydaje mi się nudne i puste?
  • Czy po kilkudniowym niepiciu źle się czuję fizycznie i psychicznie? Jestem bardziej rozdrażniony?

Jeśli choć połowa odpowiedzi na te pytania brzmi „tak”, to znaczy, że należy wziąć się za pracę nad sobą. Uświadomienie sobie swojego uzależnienia stanowi najważniejszy element terapii – oczywiście może to mieć miejsce z pomocą najbliższych, którzy są dla uzależnionego dodatkową motywacją.

KROK 2

Jeśli mowa o motywacji, odgrywa ona tutaj kluczową rolę. Odpowiednio zmotywowany alkoholik ma duże szanse na zakończenie swojego leczenia z powodzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku zdawał sobie sprawę ze swojej zdrowej motywacji i miał ściśle określony cel leczenia. Kiedy alkoholik ma odpowiednią motywację do podjęcia walki o zdrowie i wyjście z nałogu, może przejść do kolejnego kroku, czyli zmiany.

KROK 3

Abstynencja. Po uświadomieniu sobie swojego uzależnienia i odpowiedniemu zmotywowaniu nadszedł czas na abstynencję oraz życie w trzeźwości. Może to być swego rodzaju przysięga przed samym sobą i podjęcie dojrzałej decyzji o niepiciu alkoholu.

KROK 4

Kiedy osoba uzależniona zda sobie sprawę ze swojej choroby, kiedy dosięgnie dna lub kiedy zadzieje się w jej życiu coś co zmotywuje ją do zmiany swojego życia, wówczas należy zostawić za sobą swoją przeszłość. Krok czwarty to zmiana dotychczasowego pijackiego towarzystwa oraz otoczenia i wyzbycie się wszelkich wyzwalaczy. Wyzwalaczem może być wszystko co kojarzy się z piciem: alkohol, kieliszki, bary i inne miejsca, mogą to być nawet ciuchy czy konkretne przedmioty użytku codziennego.

KROK 5

To wybór odpowiedniego dla siebie leczenia. Każdy uzależniony winien dokonać przemyślanej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień, rodzaju terapii oraz psychoterapeuty. Każdy szczegół ma znaczenia: terapia blisko domu, czy daleko, stacjonarna czy wyjazdowa, grupowa czy indywidualna? Najważniejsze jest indywidualne podejście do samego siebie, a nie kierowanie się radami oraz doświadczeniami innych. Oczywiście wskazane jest zaczerpnięcie rad od specjalistów i posiłkowanie się wsparciem psychoterapeuty, jednak należy możliwie dostosować swoją rzeczywistość do swoich subiektywnych potrzeb oraz osobowości. Długofalowa terapia i dotarcie do źródła swojej choroby jest kluczowa w trwałym procesie trzeźwości.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinna trwać skuteczna terapia alkoholowa. Czas zależy od historii choroby, otoczenia, stopnia zaawansowania oraz podejścia pacjenta. Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały, ale możliwy. Wytrwałość oraz zawziętość mają tutaj duże znaczenie. Mimo zwątpień, należy wierzyć w swoje uzdrowienie oraz w to, co mówią terapeuci czy osoby nam najbliższe. Z upływem czasu życie w trzeźwości będzie miało coraz więcej kolorowych barw i przynosiło coraz więcej korzyści, a przebyta droga stanie się tylko szarym wspomnieniem…

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku »

Chcesz porozmawiać? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
Tel: +48 603 241 264
Tel: +39 320 928 66 52
WhatsApp: +48 603 241 264‬‬


    Informacje

    adres: Contrada San Giuseppe Paradiso N. 138/A sns 91018 Salemi , ITALY

    zadzwoń do nas: +48 603 241 264
    WhatsApp:
    +48 603 241 264

    e-mail: kontakt@terapiasycylia.pl