Pokonanie uzależnienia od jakiejkolwiek używki nie jest prostą sprawą. Do tej grupy zalicza się również alkoholizm. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu, jest to, by sama osoba uzależniona zdała sobie sprawę z wagi jej problemu. Jednak bardzo często taka osoba nie chce udać się po pomoc. Dlaczego tak się dzieje? Czy leczenie alkoholizmu aż tak przeraża osoby uzależnione?
Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, musimy pamiętać o pewnej kwestii. Na każdy przypadek należy patrzeć w sposób indywidualny. W końcu wszyscy sięgają po alkohol z tego samego powodu. Spodziewasz się zatem, że również nie ma jednego, uniwersalnego powodu, dla którego jednostka odmawia leczenia.
Jaki wpływ wywiera alkohol?
Zacznijmy od wyjaśnienia sobie tego, co dzieje się z człowiekiem po spożyciu alkoholu. Wypicie napoju procentowego wpływa na świadomość człowieka. Taka osoba staje się bardziej rozluźniona i nie myśli o swoich emocjach, lękach i stresie. Alkohol pomaga jej zapomnieć o nieprzyjemnych wydarzeniach. Jego „pomoc” jest jednak pozorna.
Dlaczego alkoholik nie chce odstawić picia?
Odstawienie alkoholu wiązałoby się z ciężkim zderzeniem ze światem rzeczywistym. Dana osoba nagle ponownie czułaby swój lęk i stres. Z tego względu, zaprzestanie picia nie wydaje się być interesujące dla osoby uzależnionej.
Co więcej, wielu alkoholików nie pamięta tego, co robili, jak byli pijani. Jest to dla nich kolejnym powodem do wstydu i stresu. Niestety, zamiast zrezygnować z alkoholu, decydują się oni na jeszcze częstsze picie. To, jak się domyślasz, tworzy błędne koło. Koło, z którego bardzo ciężko się wydostać.
Nieudane próby
Bardzo często zdarza się też tak, że dana osoba podjęła już kiedyś próby zrezygnowania z nałogu. W jej życiu zdarzyło się jednak coś, co sprawiło, że ponownie sięgnęła po alkohol. Po takim wydarzeniu mogą nastąpić dwa scenariusze. Osoba będzie myślała, że nie uda jej się odstawić używki. Nie będzie chciała podjąć kolejnej próby. W drugim scenariuszu uzależniona osoba będzie wmawiała sobie, że ma wszystko pod kontrolą. Zacznie obiecywać sobie, że od następnego dnia skończy z alkoholem. Taka sytuacja będzie się jednak codziennie powtarzać.
Czy możemy jakoś pomóc?
Co zrobić, jeśli znajoma nam osoba jest uzależniona od alkoholu? Czy możemy w jakiś sposób jej pomóc?
Przede wszystkim musimy sprawić, że leczenie alkoholizmu wyda się jej słuszną decyzją. Taka osoba musi zauważyć korzyści, jakie niesie za sobą prawidłowe leczenie. Pamiętajmy także o tym, że warunkiem powrotu do zdrowia jest pełna abstynencja. Taka wizja będzie straszna i wręcz niepojęta dla alkoholika. Musimy pokazać mu, że posiada nasze pełne wsparcie i zmotywować go do działania. Niezwykle istotna jest prawidłowa rozmowa i upewnienie uzależnionej osoby, że bez alkoholu da sobie radę. Więcej informacji na ten temat możecie uzyskać z naszych poprzednich artykułów: jak pomóc osobie, która nie chce pomocy?, jak przekonać alkoholika do leczenia?, jak namówić do leczenia?.